Skip to content

Apple TV’yi iPhone Kontrol Merkezi ile Kontrol Etme

29 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • iPhone ve Apple TV’nizin aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun ve ardından Apple TV’yi açın.
 • iPhone’unuzda şuraya gidin: Ayarlar > Kontrol Merkezi > Kontrolleri Özelleştirinöğesine dokunun, ardından + yanındaki simge Apple TV Remote.
 • iPhone’unuzda, Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı kaydırın, simgesine dokunun. uzakve Apple TV’nizi seçin.

Bu makalede, bir Apple TV’nin iPhone Kontrol Merkezi ile nasıl kontrol edileceği açıklanmaktadır. Talimatlar iOS 11 veya sonraki sürümlere sahip cihazlar için geçerlidir.

Apple TV Remote’u Kontrol Merkezine Nasıl Eklenir

Apple TV’nizi iPhone veya iPad’inizdeki Kontrol Merkezi’nden kontrol etmek için Uzaktan Kumanda özelliğini Kontrol Merkezi’ne ekleyin.

 1. Açık Ayarlar.

 2. Dokunmak Kontrol Merkezi.

 3. Seç Kontrolleri Özelleştir.

 4. İçinde Daha Fazla Kontrol bölümünde, + yanındaki simge Apple TV Remote.

  Apple TV Remote seçeneği vurgulanmış olarak Denetim Merkezi için Denetimler ayarlarını özelleştirin

 5. Remote uygulaması, ekranın altından yukarı kaydırarak eriştiğinizde Kontrol Merkezi’nde görünür.

Apple TV’nizi iPhone veya iPad’iniz Tarafından Kontrol Edilecek Şekilde Ayarlama

Kontrol Merkezi’ne eklenen Uzaktan Kumanda özelliği ile iPhone veya iPad’i ve Apple TV’yi bağlayın. Bu bağlantı, telefonun TV için uzaktan kumanda görevi görmesini sağlar.

 1. iPhone veya iPad’inizin ve Apple TV’nizin aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.

 2. Apple TV’nizi (ve ikisi bağlı değilse HDTV’yi) açın.

 3. Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı kaydırın. iPad veya iPhone X ve daha yeni modellerde sağ üst köşeden aşağı kaydırın.

 4. Dokunmak uzak.

 5. En üstteki listeyi seçin ve kontrol etmek istediğiniz Apple TV’yi seçin. Çoğu insan için burada yalnızca biri görünür, ancak birden fazla Apple TV’niz varsa seçim yapmanız gerekir.

  İPhone'da TV Kumandasını Kurma

 6. TV’nizde Apple TV, uzaktan kumandayı bağlamak için bir parola görüntüler. Parolayı TV’den iPhone veya iPad’inize girin.

 7. iPhone veya iPad ve Apple TV bağlanacak ve uzaktan kumandayı Kontrol Merkezi’nde kullanabilirsiniz.

Apple TV’nizi Kontrol Merkezini Kullanarak Kontrol Etme

Artık iPhone veya iPad’iniz ve Apple TV’niz birbirleriyle iletişim kurabildiğine göre, telefonu uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. Ekranda Apple TV ile birlikte gelene benzeyen sanal bir uzaktan kumanda belirir. Sanal uzaktan kumandadaki düğmelerin her birinin yaptığı:

 • Kontrol Paneli: Üstteki alan, Apple TV ekranında ne seçtiğinizi kontrol eder. Ekrandaki menüleri ve seçenekleri hareket ettirmek için sola ve sağa veya yukarı ve aşağı kaydırın. Seçenekleri belirlemek için o alana dokunun.
 • 10 Saniye Geri: Kavisli ok sola bakan yuvarlak düğme, ekranda oynatılan ses ve videoda 10 saniye geriye atlar.
 • 10 Saniye İleri: Eğri ok sağa bakan düğme, ses ve videoda 10 saniye ileri atlar.
 • Menü: Menü düğmesi farklı bağlamlarda farklı çalışır. Genelde Geri düğmesi gibi çalışır.
 • Oynat durdur: Oynat/Duraklat düğmesi ses ve videoyu oynatır veya duraklatır.
 • Ev: TV’ye benzeyen düğme, Apple TV’nizdeki ana ekranı görüntüler (veya Apple TV’nizdeki ayarlara bağlı olarak önceden yüklenmiş TV uygulamasını açabilir).
 • Siri: Mikrofon şeklindeki buton Apple TV’de Siri’yi etkinleştirerek sesli arama yapmanızı sağlıyor. Dokunun ve basılı tutun, ardından iPhone’unuza konuşun.
 • Arama: Büyüteç düğmesinin fiziksel Apple TV uzaktan kumandasında karşılığı yoktur. Apple TV uygulamasında filmleri ve TV şovlarını arayabileceğiniz bir arama ekranı açar.

Ses düzeyi, Donanım Apple TV uzaktan kumandasında bulunan ve Denetim Merkezi’ndeki Uzaktan Kumanda’da bulunmayan tek özelliktir. TV’nizin sesini yükseltmek veya düşürmek için donanım uzaktan kumandasını kullanmanız gerekir.

Apple TV için iPhone Kontrol Merkezini Neden Kullanmalı?

Apple TV ile birlikte gelen uzaktan kumandanın kullanımı biraz zor olabilir. Simetrik olduğu için yanlış yoldan almak veya yanlış düğmeye basmak kolaydır. Ayrıca küçüktür, bu yüzden yanlış yere koymak kolaydır. Bir iPhone veya iPad’iniz varsa, aynı kontrol seçeneklerinin çoğunu, Kontrol Merkezi’nde yerleşik bir özelliği kullanarak uzaktan kumandayı kullanmadan veya bir uygulama yüklemeden elde edebilirsiniz.

Kontrol Merkezini Kullanarak Apple TV Nasıl Kapatılır ve Yeniden Başlatılır

Tıpkı donanım uzaktan kumandasında olduğu gibi, Apple TV’yi kapatmak veya yeniden başlatmak için Kontrol Merkezi Uzaktan Kumanda özelliğini kullanabilirsiniz.

 • Kapat: Kontrol Merkezi’nde Uzaktan Kumanda özelliği açıkken, Apple TV ekranında bir menü görünene kadar Ana Ekran düğmesini basılı tutun. seçmek için Kontrol Panelini kullanın. Uykuöğesine dokunun, ardından TV’yi kapatmak için Kontrol Paneline dokunun.
 • Yeniden Başlatmaya Zorla: Apple TV kilitliyse ve yeniden başlatılması gerekiyorsa, Control Center Remote’ta hem Menü hem de Ana Ekran düğmelerine dokunun ve basılı tutun. TV ekranı kararana kadar düğmeleri basılı tutun. Apple TV’nin önündeki ışık yanıp söndüğünde, TV’yi yeniden başlatmak için düğmeleri bırakın.

Kontrol Merkezi’nin cihazlarınızı yönetmenize izin verdiği tüm harika yollara ek olarak, iOS 11’de Kontrol Merkezi’ni de özelleştirebilirsiniz.