Skip to content

Apple Watch 7 Su Geçirmez mi?

11 de Temmuz de 2022

Apple’ın yedinci nesil akıllı saati daha büyük bir ekran, daha hızlı şarj ve daha fazla dayanıklılık getiriyor. Şirket her zaman Apple Watch’u asla çıkarmak istemeyeceğiniz vazgeçilmez bir cihaz olarak konumlandırdı, peki ya yüzmeye gittiğinizde? Apple Watch Series 7 tamamen su geçirmez değildir, ancak onu takarken yapmak isteyebileceğiniz kuru olmayan şeylerin çoğuna dayanabilir.

Apple Watch Series 7 Su Geçirmez mi?

Series 2’den bu yana her Apple Watch modeli gibi, Series 7 de WR50 derecesine sahip, yani yüzeyin 50 metre (yaklaşık 164 fit) altına kadar suya dayanıklı. Yani kısa cevap, hayır, tamamen su geçirmez değil. Daha uzun cevap, yeterince dayanıklı olmasıdır. Çoğu durumda çıkarmanız gerekmez. Apple Watch, saatlerin suya dayanıklılığını sağlayan uluslararası bir test standardı olan ISO-22810-2010 ile uyumludur. Bu standart kapsamında, cihaz içinde herhangi bir yoğuşma göstermeden aşağıdaki testlerden geçmiştir:

 • 40° ve 45°C (104° – 113°F) arasında ısıtma, bir dakika boyunca 18° ve 25°C (64° – 77°F) arasında bir damla suya veya nemli bir beze dayanıklı.
 • Su altındayken 10 dakika boyunca en az 2 bar (yaklaşık 29 psi) basınçta tutmak.
 • En az bir saat 8 ila 12 cm derinlikte suya daldırın.
 • Saat 8 – 12 cm suya daldırılırken beş dakika boyunca tüm kadranlara ve düğmelere 5 Newton kuvvet uygulanır.
 • Aşağıdaki sıcaklıklarda her biri 5 dakika boyunca 8 ila 12 cm derinlikte suya arka arkaya daldırma: 40°C (104°F), 20°C (68°F) ve ardından tekrar 40°C.

Apple Watch 7 ile Yüzmek Uygun mu?

Genel olarak, belirli koşullar altında Apple Watch Series 7 ile yüzebilirsiniz. 50 metrelik derece, havuzlar ve hatta okyanus gibi sığ sular için uygun olduğu anlamına gelir. Kesinlikle, ISO’ya göre derecelendirildiğinden daha yüksek basınçlar veya daha düşük sıcaklıklarla karşılaşabileceği dalış için kullanmak istemezsiniz. Apple Watch’unuzu ellerinizi yıkarken ve banyoda veya duşta da takabilirsiniz, ancak zamanla çok fazla sabun, losyon ve diğer kimyasallara dayanamayabilir.

Apple Watch Suda Ne Kadar Süre Kullanabilirsiniz?

ISO standardı, saatleri yalnızca bir saat veya daha kısa süreler boyunca santimetre suya tabi tutar, bu nedenle 50 metre sınırında kalsanız bile yine de dikkatli olmalısınız. Özellikle tatlı suda (örneğin okyanusta) kullanmıyorsanız, sudaki süresini 30 dakika kadar sınırlamak muhtemelen en güvenlisidir. Ayrıca Apple Watch’unuzu temiz tutmak ve olası zararlı kimyasalları gidermek için aktivitenizi bitirdikten sonra temiz suyla durulamalısınız.

Apple Watch’taki Su Kilidi Nedir?

Apple Watch’unuzu suya her götürdüğünüzde, Su Kilidi özelliğini açmak iyi bir fikirdir. Bu ayar nemi saatinizden uzak tutmaz, ancak herhangi bir ekran girişi yapmaktan kaynaklanan hareketi veya darbeleri durdurur. Su Kilidi’ni kapattığınızda, Apple Watch’ınız içeriye girmiş olabilecek sıvıları dışarı atmaya yardımcı olmak için titrer. Ana ekrandan yukarı kaydırın, ardından Su Kilidi’ni etkinleştirmek için su damlası simgesine dokunun.

SSS

 • Hangi Apple Watch su geçirmezdir?

  Apple Saatler, herhangi bir sıcaklık veya basınçta herhangi bir süre boyunca su altında yanınızda getirebileceğiniz anlamında su geçirmez değildir. Su geçirmez elektronikler genellikle, Seri 2 ve sonraki modellerin en iyi dirençlere sahip olduğu belirli su dirençlerine sahip Apple Watch gibi cihazları ifade eder.

 • Bir Apple Watch’ı nasıl su geçirmez hale getirirsiniz?

  Yapamazsın. Apple Watch’unuzu suya dayanıklılık derecesine göre su bağlamında kullanabilirsiniz, ancak bunun ötesine geçme riski size aittir. Suyun Apple Watch’ınıza zarar vermesinden endişeleniyorsanız, onu yanınızda getirmemek en iyisidir.