Skip to content

Apple Watch Aktivasyon Kilidi Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

15 de Mayıs de 2021

Apple Watch Etkinleştirme Kilidi, çalınması durumunda kişisel verilerinizin güvenliğini sağlayan saat için bir hırsızlık caydırıcıdır. Saatinizi satmaya hazır olduğunuzda, Aktivasyon Kilidini devre dışı bırakmak istersiniz. Saatinizi tamir ettiriyorsanız veya bakım yaptırıyorsanız Aktivasyon Kilidini de kaldırmanız gerekebilir. Apple Watch Etkinleştirme Kilidi’ni nasıl etkinleştirip devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki bilgiler, watchOS 6 ve önceki sürümleri çalıştıran Apple Watch’lar ve iOS 13, iOS 12, iOS 11 ve iOS 10’daki iPhone Watch uygulaması için geçerlidir.

Aktivasyon Kilidi Nedir?

İPhone’unuzdaki Etkinleştirme Kilidi hakkında bilginiz varsa, Apple Watch’ta hiçbir sürprizle karşılaşmayacaksınız. Apple’ın saate yerleştirdiği güçlü bir hırsızlık koruması biçimidir. Apple Watch’unuzu kaybederseniz, saat Apple Kimliğinize bağlı kalır ve Etkinleştirme Kilidi, başkalarının onu silmesini ve kullanmasını engeller. Apple Watch’unuzda da parolayı etkinleştirdiyseniz, yabancılar bileğinizde değilken saatinizdeki hiçbir uygulamaya veya ekrana erişemez. Aktivasyon Kilidi nedeniyle, Apple’ın Bul hizmetini kullanarak saatinizi bulabilirsiniz ve yabancılar saatinizin verilerine erişemez. Sonuç olarak, Etkinleştirme Kilidi açık olduğu sürece yalnızca siz (veya Apple Kimliği parolanızı bilen biri) şunları yapabilir:

 • Bul hizmetini devre dışı bırakın
 • İPhone’unuzla saatin eşlemesini kaldırın
 • Saati başka bir iPhone ile eşleştirin

Apple Watch Aktivasyon Kilidinin Çalıştığından Nasıl Emin Olunur?

Aktivasyon Kilidi kullanışlıdır, ancak yalnızca açık ve çalışırken kullanılabilir. Aktivasyon Kilidinizin açık olduğundan emin olmak için:

 1. İzlemek iPhone’unuzdaki uygulama.

 2. Simgesine dokunun. Saatim Saatim sayfasında olduğunuzdan emin olmak için ekranın altındaki sekme.

 3. Saatim sayfasının üst kısmına yakın bir yerde saatin adına dokunun.

 4. Simgesine dokunun. daire içine aldım saatinizin adının sağında.

 5. Görmelisin Apple Watch’umu Bul. Bunu yaparsanız, saatinizin Aktivasyon Kilidi açılır ve düzgün çalışır. Göremiyorsanız, Aktivasyon Kilidini etkinleştirebilirsiniz.

Apple Watch Aktivasyon Kilidi Nasıl Etkinleştirilir

Eğer görmezsen Apple Watch’umu Bul Watch uygulamasında, saatiniz için Aktivasyon Kilidi etkinleştirilmemiştir. Yine de, iPhone’umu Bul açıldığında otomatik olarak etkinleştirildiği için açılması kolaydır.

 1. Ayarlar iPhone’unuzdaki uygulama.

 2. Ekranın üst kısmında adınıza dokunun.

 3. Dokunmak Bul.

 4. Dokunmak Telefonumu bul. Bir sonraki ekranda, iPhone’umu Bul’un yanındaki geçişi kaydırarak açın.

  İPhone'dan üç Apple Watch ekranı

  Buradayken, ikisini de açmak iyi bir fikirdir. Çevrimdışı Bulmayı Etkinleştir ve Son Konumu Gönder çünkü kayıp bir telefonu bulmayı kolaylaştırırlar, ancak bu seçenekler gerekli değildir.

Apple Watch’unuzun Etkinleştirme Kilidi artık açıktır.

Apple Watch’ta Etkinleştirme Kilidi Nasıl Kaldırılır

Apple Watch’unuz ve iPhone’unuz eşleştirilmişse ve birbirine çok yakınsa iPhone’daki Watch uygulamasından Etkinleştirme Kilidi’ni devre dışı bırakabilirsiniz.

 1. İzlemek iPhone’unuzdaki uygulama.

 2. Simgesine dokunun. Saatim Ekranın altındaki sekme.

 3. Saatim sayfasının üst kısmında adınıza dokunun.

 4. Simgesine dokunun. daire içine aldım saatinizin adının sağında.

 5. Dokunmak Apple Watch’un eşlemesini kaldırın. Ekranın altındaki açılır penceredeöğesine dokunun. Eşleşmeyi kaldır [YourName’s] Apple İzle.

  Apple Watch, Apple Watch'un Eşleştirmesini Kaldır, onay düğmesi

Apple Watch’taki Etkinleştirme Kilidi Web’den Nasıl Kaldırılır

Saatiniz ve telefonunuz şu anda eşlenmemişse veya en az biri kullanılamıyorsa, bu yüzden onları birbirine yaklaştıramıyorsanız, Aktivasyon Kilidi’ni kaldırmak için bir web tarayıcısında Apple’ın Bul hizmetini kullanabilirsiniz. Bu prosedürü, Apple Watch’unuza servis verilmesi gerekiyorsa ve iPhone’unuzla iletişim kurmak için yeterince iyi çalışmıyorsa da kullanabilirsiniz.

 1. Apple Kimliğinizi ve parolanızı kullanarak bir web tarayıcısında iCloud.com’da oturum açın. Bul’u seçin veya İPhone’u bulun menü öğelerinden.

 2. Seçiniz Tüm cihazlar Ekranın üst kısmındaki açılır menüden Apple Watch’unuzu seçin.

  İCloud web sitesindeki Bul sayfası

 3. Seçiniz Apple Watch’u Sil seçim yaparak bunu yapmak istediğinizi onaylayın Sil.

  Etkinleştirme Kilidi'ni kaldırma ve iCloud web sitesinde bir Apple Watch'u silme