Skip to content

Apple Watch Harika, Sadece Uygulamalarla Değil

31 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Uber’in Apple Watch uygulaması durdurulmuş görünüyor.
  • Bazı geliştiriciler, Apple Watch’ların en iyi bağımsız cihazları üretmediğini anlamaya başlıyor.
  • Ancak Apple Watch’un temel işlevleri hâlâ hevesli hayranlara sahip.

Apple Watch’unuzu kullanarak bir Uber’i aramayı denemeyin. Apple Watch için Uber uygulaması durdurulmuş gibi görünüyor. Uygulamayı Apple Watch Series 7 cihazımda kullanmayı denedim ve ağlayan bir emojiyle birlikte “Lütfen Uber mobil uygulamasına geçin. Artık Apple Watch uygulamasını desteklemiyoruz. Rahatsızlık için özür dileriz” uyarısını aldım. Bazı geliştiricilerin Apple Watch’ların en iyi bağımsız cihazları üretmediğini anlamaya başladığının bir işareti olabilir. Bir mobil uygulama pazarlama şirketi olan Taplytics’in CEO’su Aaron Glazer, Lifewire’a verdiği bir e-posta röportajında, “Önemli olduğunda, Apple Watch gerçekten uygulamalar için değil” dedi. “Apple Watch nihayet en iyi olduğu şeye, yani fitness takibi, zamanı söyleme ve bildirim alma üzerine yeniden odaklandı. Temelde, bu temel kullanım durumlarının dışında gerçek bir kullanım sağlayan hiçbir uygulama yok.”

Sürüş Yok mu?

Apple App Store’da hâlâ bir Uber uygulaması var ve Uber, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Ancak Mac Rumors gibi satış noktaları da Uber uygulamasının çalışmadığını belirtti. Uber Apple Watch uygulaması 2015’ten beri mevcuttur, ancak iPhone uygulamasından daha az işleve sahiptir. Uygulama, uberPOOL’u, ücret bölmeyi, ETA paylaşımını veya bir Uber sürücüsüyle iletişim kurmayı desteklemiyordu. Uber, uygulamanın WearOS sürümü için desteği 2020’de sonlandırdı. Ve Uber, Apple Watch hedeflerinden geri adım atan tek şirket değil. Araç çağırma şirketi Lyft, 2018’de Apple Watch uygulamasını durdurdu. Glazer, Apple Watch için uygulama yapmanın her zaman zor bir teklif olmasının birçok teknik nedenini söyledi. “Apple, kullanabileceğiniz API’leri ciddi şekilde sınırlandırıyor, telefonunuzdaki uygulama ile saat arasındaki iletişim çok yavaş ve sorunlu” diye ekledi. “Ayrıca, CPU kullanımı söz konusu olduğunda kısıtlamalar da var, bu da yalnızca verileri görüntülemenin dışında herhangi bir şey yapmayı çok zorlaştırıyor.” Teknoloji girişimcisi Omri Shor, bir e-posta röportajında ​​Apple Watch’ların sınırlı işlevselliği göz önüne alındığında, kullanıcıların tüm avantajlardan yararlanmak için bir telefonla entegre olmaları gerektiğini belirtti. “Bu nedenle, kullanıcılar tam işlevselliğini kullanmak için akıllı telefonlarına geri dönüyor ve böylece Apple Watch’ı sınırlı bir teklif haline getiriyor.” Bu saati takarken günümün kontrolünün bu kadar bende olması inanılmaz.

Ama Apple Watch Hala Harika

Uygulamalar düşüyor olabilir, ancak Apple Watch’un temel işlevi hala hevesli hayranlara sahip. Hadley Görme Engelliler Enstitüsü’nün araştırma başkanı Doug Walker, Lifewire’a verdiği demeçte, Apple Watch’un maküler dejenerasyon, glokom veya diyabetik retinopati gibi yaygın durumlar nedeniyle görme kaybı yaşayan insanlar için oyunun kurallarını değiştirdiğini söyledi. e-posta röportajı. Bir saat kadranını görmek zorlaştığında zamanı takip etmenin veya artık el yazısı notları yazamadığınız zaman kendinize hızlı bir hatırlatma kaydetmenin uygun bir yolunu sağlar. Walker, saatin hatırlatma uygulamasını, zamanlayıcı uygulamasını ve sesli notları önerir ve kişisel olarak kullanır. Ayrıca Apple’ın “dokunsal zaman” olarak adlandırdığı ve size bir dizi küçük titreşim yoluyla saatin kaç olduğunu söyleyen yeni bir özelliğin de büyük bir hayranı. Walker, “Bu saati takarken günümü daha fazla kontrol edebilmem inanılmaz” dedi. “Ve sesle etkinleştirildiğinden, görme kaybı olan diğer kişilere nasıl kullanılacağını öğretmek de çok daha basit”

Egzersiz seansından sonra akıllı saat kullanan biri.

Shor, Apple Watch’ın gerçek değerinin sağlık alanında olduğunu söyledi. “Hastalara kendi sağlık hizmetleri hakkında daha fazla bilgi veriyor veya seçtikleri sağlık bilgilerini doktorları veya uyku, kalp atış hızı veya ilaçlar gibi diğer bakıcılarla kolayca ve pasif bir şekilde paylaşmalarına izin veriyor” diye ekledi. Şahsen, hatırlatıcılar ve bildirimler için Apple Watch Series 7’yi seviyorum. Ancak saatte bağımsız uygulamaları kullanmayı denediğimde, deneyim sinir bozucu oldu. Uber uygulaması tamamen çalışmayı bırakmadan önce, pek çok kez ona binmeyi denedim. Ancak, Apple Watch’um her zaman ‘Uber’ adında birine telefon etmeye çalıştığımı düşünüyordu.