Skip to content

Apple Watch Nasıl Kurulur

12 de Mayıs de 2021

Yeni bir Apple Watch’unuz mu var? Tebrikler! Eğlenceli ve kullanışlıdır, ancak kutudan çıkarıp bileğinize takıp kullanmaya başlayamazsınız. Önce onu kurmanız gerekir. Bu makale, yeni Apple Watch’unuzu nasıl kuracağınızla ilgili adım adım talimatların yanı sıra, onu nasıl kullanacağınız ve yaygın sorunları nasıl çözeceğinizle ilgili ipuçları sunar. Başlayalım! Bu makale, watchOS 5 ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm Apple Watch modelleri (hücresel modeller dahil) için geçerlidir. Saatiniz zaten kuruluysa ancak onu yeni bir iPhone’a bağlamanız gerekiyorsa Apple Watch’u Yeni Bir iPhone ile Eşleştirme bölümünü okuyun. Bir Apple Watch kurmak iki bölümden oluşur (her ikisini de ele alacağız): Saati iPhone’unuzla eşleştirmek ve ardından 1) Yeni bir saat olarak kullanmak veya 2) önceki bir Apple Watch’tan verileri geri yüklemek.

İPhone ile Apple Watch'un fotoğrafını çeken adam

VCG / Stringer / Getty Images Haberleri

Apple Watch Kurmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Bir Apple Watch kurmaya başlamadan önce şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Watch uygulaması yüklü bir iPhone 5S veya daha yenisi (hücresel Apple Watch modelleri için iPhone 6 veya daha yenisi). Uygulama, iOS’un tüm son sürümlerinde önceden yüklenmiş olarak gelir.
 • İPhone’unuzda Bluetooth etkin.
 • İPhone’unuz bir Wi-Fi ağına bağlı.

Apple Watch birçok şeyi kendi başına yapabilse de, işlevlerinin çoğunu eşleştirme adı verilen bir işlemle bir iPhone’a bağlanmaktan alıyor.

Apple Watch’unuzu Nasıl Kurarsınız

Bu gereksinimler karşılandığında, Apple Watch’unuzu ayarlamak ve iPhone’unuzla eşleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Apple logosu görünene kadar Watch üzerindeki yan düğmeyi basılı tutarak Apple Watch’unuzu açın. Logo göründüğünde, düğmeyi bırakın.

 2. İPhone ve Apple Watch’u birbirine yaklaştırın. Bir Apple Watch’u bir iPhone ile eşleştirmek Bluetooth kullandığından, bağlantının çalışması için aygıtların birbirine yakın olması gerekir.

 3. İPhone’unuzda Apple Watch uygulamasını açın veöğesine dokunun. Eşlemeye Başla.

  Eşleştirme başlamadan önce Apple Watch uygulamasının ekran görüntüsü

  Bu makalenin geri kalanında yer alan talimatların neredeyse tamamı, iPhone’daki Watch uygulamasında gerçekleştirdiğiniz eylemlerle ilgilidir.

 4. İPhone ve Apple Watch birbirini algıladığında, Apple Watch ekranında dönen bir animasyon belirir. İPhone ekranında bir çerçeve belirir. İPhone’u, Apple Watch’un iPhone’daki çerçevede görüneceği şekilde hareket ettirin. İPhone Watch’a “kilitlendiğinde”, otomatik olarak sonraki adıma geçersiniz.

  Apple Watch ve iPhone'u eşleştirmek için hizalamanın ekran görüntüsü

  Bazı nadir durumlarda, iPhone ve Apple Watch bu adımda bağlanamayabilir. Bu sorunla karşılaşırsanız, simgesine dokunun. Apple Watch’u Manuel Olarak Eşleştirme iPhone’a girin ve cihazları eşleştirmek için ekrandaki komut istemlerini izleyin.

 5. İPhone’unuz ve Apple Watch’unuz eşlendiğinde, Yedekten geri yükle veya Yeni Apple Watch Olarak Kurun. Geçmişte bir Apple Watch’unuz varsa ve buradan alınan verileri kullanmak istiyorsanız Geri Yükle’yi seçin. Aksi takdirde Yeni Olarak Ayarla’yı seçin.

  Apple saatin iPhone ile eşlendiğini gösteren bir ekran görüntüsü

 6. Son adımdaki seçiminize bağlı olarak, bu makalenin sonraki iki bölümünden birine devam edin.

Apple Watch’u Yeni Bir Saat Olarak Ayarlama

Daha önce bir Apple Watch’unuz yoksa veya bir yedeklemeden geri yüklemek istemiyorsanız, bu sizin için bir seçenektir. İşte yapmanız gerekenler: Bu seçenek için, bu makalenin ilk bölümündeki adımları izlemiş olmanız gerekir.

 1. Yeni bir Saat kurmayı seçtikten sonra ilk birkaç ekranda yapacak pek bir şey yok. Apple’ın hüküm ve koşullarını kabul edin, Watch uygulamasının sizi Apple Kimliği hesabınıza kaydetmesini bekleyin (giriş yapmanız istenirse yapın) ve ardından öğesine dokunun. TAMAM MI üzerinde Paylaşılan Ayarlar ekran.

  Apple Watch paylaşılan ayarlar ekranının ekran görüntüsü

  Kullanılmış bir Apple Watch satın aldıysanız Apple Kimliğinize giriş yapmanız istenebilir. Bu durumda, Saat hala satıcının Apple Kimliğine bağlı olabilir. Öyleyse, Aktivasyon Kilidi kaldırılana kadar devam edemezsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi iCloud Kilitli iPhone’ların Kilidini Açma bölümünde bulabilirsiniz (ipuçları Apple Watch için de geçerlidir).

 2. Ardından, Apple Watch’unuzun güvenliğini sağlamak için bir parola oluşturabilirsiniz. Bu, iPhone’unuzdaki şifre gibidir. Temel, 4 basamaklı bir kod kullanmak içinöğesine dokunun. Parola Oluşturun ve Apple Watch’a tercih ettiğiniz kodu iki kez girin. Daha karmaşık ve güvenli bir kod kullanmak için Uzun Parola Ekle ve kodu Saatte girin. Ayrıca seçebilirsiniz Parola Ekleme, ancak buna karşı öneriyoruz.

  Apple Watch için bir parola oluşturmanın ekran görüntüsü

 3. İPhone’daki Watch uygulaması daha sonra size Kalp sağlığı onları destekleyen modeller için Apple Watch’un özellikleri. Bu ekranda dokunmaktan başka yapacak bir şey yok Devam et. Tüm kalp sağlığı özellikleri, kurulumdan sonra yalnızca Saatte kullanılır.

  Apple Watch kalp sağlığı özellikleriyle ilgili bilgilerin ekran görüntüsü

 4. Apple Watch, kolay ve güvenli kablosuz ödemeler için Apple Pay’i destekler. İPhone’unuzda zaten Apple Pay kullanıyorsanız, yalnızca kartınızı yeniden yetkilendirmeniz gerekir. Henüz kullanmadıysanız, bu adımda kurabilirsiniz. Ya seç Devam et Apple Pay’i kurmak için veya Apple Watch Uygulamasında Daha Sonra Kurun.

  Apple Watch'ta Apple Pay'i kurma hakkında bir ekran görüntüsü

  Apple Watch ve Apple Pay hakkında daha ayrıntılı bilgi için Apple Watch’ta Apple Pay Nasıl Kullanılır konusuna bakın.

 5. Bir sonraki ekran, Apple Watch’un güvenlik özelliklerini açıklar (tam seçenekler modele göre farklılık gösterir, ancak bunlar Acil SOS çağrıları ve düşme algılamayı içerir). Düşme Algılamayı etkinleştirmek için iPhone’daki Watch uygulamasına gidin ve ardından Saatim > Acil SOS > taşı Düşme Algılama açık / yeşil. Saatiniz iPhone’unuzdan birçok ayarı devralır. Acil durumda iletişim kurulacak kişiler, sağlık ve aktivite hedefleri gibi şeyleri zaten kurduysanız, bu ayarlar otomatik olarak Saatinize eklenecektir. Aksi takdirde, bunları burada kurmanız istenebilir.

  Apple Watch'un acil durum özelliklerini açıklayan bir ekran

 6. Apple Watch’unuz hücresel bağlantıyı destekliyorsa, bu noktada hücresel servisi yapılandırabilirsiniz. Dokunmak Hücresel Bağlantıyı Kurun. Bu sizi Saatiniz için hücresel hizmet sağlayan telefon şirketinin kurulum sürecine götürür. Yazan bir ekrana dönene kadar ekrandaki talimatları izleyin. Hücresel Hazır. Dokunmak Devam et.

  Apple Watch için hücresel servisi gösteren bir ekran ayarlandı

 7. Size iPhone uygulamalarının mini sürümlerini veren Apple Watch uygulamalarını doğrudan bileğinize yükleyebilirsiniz. Bu ekranda aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz: Tümünü Yükle İPhone’unuzda bulunan uygulamaları izleyin veya Daha Sonra Seçin.

  Apple Watch'a uygulama yükleme seçenekleri sunan bir ekran

  Saatinizi hemen kullanmaya başlamak istiyorsanız, muhtemelen bunu daha sonra yapmak daha iyidir. Watch’a uygulama yüklemek yavaş olabilir ve mevcut tüm uygulamaları yüklemeyi seçerseniz, Watch’unuzun hazır olması epey zaman alabilir.

 8. Tüm ayarlarınız seçiliyken iPhone’unuz ve Apple Watch’unuz eşzamanlanmaya başlayacaktır. Bunun ne kadar süreceği, ne kadar içeriğin senkronize edildiğine bağlıdır, ancak bunun en az birkaç dakika sürmesini bekleyin. Durum için hem iPhone hem de Watch’taki ilerleme tekerleğini kontrol edin.

  Apple Watch ve iPhone'un birbiriyle senkronize edildiğini gösteren bir ekran

 9. İşlemin ne zaman tamamlandığını size bildirmek için bir ses çalacaktır. Beklerken, ekranını kaydırarak ve öğreticilere dokunarak Saat hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 10. Ses ve titreşim, senkronizasyonun tamamlandığını size bildirdiğinde, kullanmaya başlamak için Saatin Dijital Taçına basın.

Yedeklemeden Geri Yükleme ile Apple Watch Nasıl Kurulur

Geçmişte bir Apple Watch’unuz varsa ve bu Watch’taki verileri yeni modelinize taşımak istiyorsanız, bu sizin için bir seçenektir. Sadece şu adımları izleyin. Bu talimatlara başlamadan önce bu makalenin ilk bölümündeki adımları izlemeniz gerekir.

 1. İlk olarak, yeni Apple Watch’unuza geri yüklemek istediğiniz yedeklemeyi seçin. İPhone’daki Watch uygulaması size mevcut tüm yedeklemeleri gösterecektir. İstediğinize dokunmanız yeterlidir.

 2. Yedeklemeyi seçtikten sonraki ilk birkaç ekran oldukça hızlıdır. Apple’ın hüküm ve koşullarını kabul edin, Apple Kimliğinize giriş yapın (bu otomatik olarak gerçekleşmelidir, ancak istenirse oturum açın). Dokunmak TAMAM MI üzerinde Paylaşılan Ayarlar devam etmek için ekran.

 3. Ardından bir şifre oluşturun. Dokunmak Parola Oluşturun Saatinizin güvenliğini sağlamak için basit, 4 basamaklı bir kod kullanmak için. İstediğiniz kodu Saat’e iki kez girin. Dokunmak Uzun Parola Ekle daha karmaşık bir kod kullanmak için veya Parola Ekleme tamamen atlamak için (ancak bu iyi bir güvenlik alışkanlığı değildir ve biz bunu önermiyoruz).

 4. Apple Watch’unuz destekliyorsa Kalp sağlığı özellikler, sonraki ekranda ayrıntılar. Burada özellikleri okumak dışında yapacak bir şey yok ve ardındanöğesine dokunun. Devam et.

 5. İsterseniz Apple Pay’i Watch’unuza ekleyebilirsiniz. Ya dokunun Devam et Apple Pay’i kurmak için veya Apple Watch Uygulamasında Daha Sonra Kurun daha sonra yapmak için.

 6. Bu noktada iPhone’unuz ve Apple Watch’unuz eşzamanlanmaya başlar. Bu, ne kadar verinin senkronize edildiğine bağlı olarak herhangi bir yerde bir veya iki dakika ila çok daha uzun sürecek. Bir tekerlek, hem iPhone’da hem de Watch’ta ilerlemeyi gösterir.

 7. Senkronizasyonun bittiğini ve Saatinizi kullanmaya başlayabileceğinizi bildirmek için bir ses çalar ve Saat titreşir. Sadece Digital Crown’a basın.

Hızlı Apple Watch Kılavuzu: Yeni Saatinizi Kullanma

Birkaç koşucu apple watch ve iphone'a bakıyor

Hero Images / Getty Images
Artık Apple Watch’unuz kurulduğuna göre, onu nasıl kullanacağınızı öğrenmeye başlamanın zamanı geldi. Elbette öğrenecek çok şey var, ancak hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılar için göz atmanızı önerdiğimiz bazı yararlı içeriğimiz var:

 • Apple Watch’u kullanma. Saatin temel işlevlerine ve kullanımlarına iyi bir genel bakış için Yeni Apple Watch Sahibi İçin Apple Watch 101’e bakın.

 • Uygulamaları Almak. Watch’un işlevselliğini yeni uygulamalar ekleyerek nasıl genişleteceğinizi öğrenmek için Apple Watch’unuza Uygulama Ekleme bölümünü okuyun.

 • Önemli Uygulamaları Kullanma. Watch’ta bazı favori uygulamaları kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Apple Watch’ta Spotify Nasıl Kullanılır ve Apple Watch’ta Facebook Nasıl Kullanılır bölümünü okuyun.

 • WatchOS güncelleniyor. Tıpkı iPhone’daki iOS’ta olduğu gibi, Apple düzenli olarak Apple Watch için watchOS’un yeni sürümlerini yayınlar. Bu güncellemeler hataları düzeltir ve yeni özellikler ekler. Bunları nasıl yükleyeceğinizi Apple Watch’unuzu Güncelleme bölümünde öğrenin.

 • Anahtar Saat Aksesuarları. En iyi deneyim için Saatin kendisinden daha fazlasına ihtiyacınız var. Favori Apple Watch Aksesuarlarımız için önerilerimize göz atın.

 • Pil Bitiyor mu? Piliniz zayıfsa ve yakında şarj edemezseniz Apple Watch’unuzu Güç Koruma Moduna alın.

Hızlı Apple Watch Kılavuzu: Sorunları Giderme

Apple Watch ekranına basan parmak

telif hakkı Apple Inc.
Bazen Apple Watch’ta işler ters gider ve yaptıklarında bunları nasıl düzelteceğinizi bilmeniz gerekir. Bu sorun giderme makaleleri koleksiyonuna göz atın.

 • Apple Watch yeniden başlatılıyor. Tıpkı iPhone’da olduğu gibi, bazen sorunlar sadece Watch’u yeniden başlatarak çözülebilir. Apple Watch’un Nasıl Yeniden Başlatılacağını öğrenin.

 • Kayıp bir Apple Watch bulun. İPhone’umu Bul için kullanılan aynı teknoloji, kaybolan veya çalınan bir Apple Watch’u bulmanıza da yardımcı olur. Apple Watch’umu Nasıl Bulunur bölümünden nasıl yapılacağını öğrenin.

 • Apple Watch Açılmıyor mu? Apple Watch’unuz açılmıyorsa Açılmayan Bir Apple Watch Nasıl Onarılır bölümündeki ipuçlarına ihtiyacınız var.

 • Apple Watch ve iPhone’un eşleşmesi kaldırılıyor. Yeni bir Watch modeline yükseltme yapıyorsanız veya bazı gelişmiş sorun giderme adımlarını uygulamanız gerekiyorsa, Watch ve iPhone’unuzun eşlemesini kaldırmanız gerekebilir. Apple Watch ve iPhone’un Eşleşmesini Nasıl Kaldıracağınızı öğrenin.