Skip to content

Apple Watch Ne Kadar Uzaklara Ulaşıyor?

4 de Temmuz de 2022

Bilinmesi gereken

 • Apple Watch’taki Bluetooth’un maksimum menzili 100 metre/330 fittir, ancak menzil pratikte daha kısa olabilir.
 • Eşlenen iPhone bilinen bir Wi-Fi ağına bağlıysa, Apple Watch ve iPhone Wi-Fi üzerinden iletişim kurabilir.
 • Yerleşik LTE hücresel erişime sahip Apple Watch modelleri, hücresel veri erişimi olan her yerde internete bağlanabilir.

Bu makalede, bir Apple Watch’ın menzili, bir Apple Watch ile iPhone’un birbirinden ne kadar uzakta olabileceği ve çalışmaya devam edebileceği, bir iPhone’a bağlı olmayan bir Apple Watch ile neler yapabileceğiniz ve ilgili konular açıklanmaktadır. Bu makale öncelikle en son Apple Watch modellerine (Seri 6 ve Seri 7) atıfta bulunsa da, burada tartışılan fikirler ve kavramlar genellikle çoğu modern Saat modeli için geçerlidir.

Apple Watch Telefon Uzaktayken Çalışır mı?

Apple Watch birçok farklı durumda kullanışlıdır, ancak bir iPhone ile eşlendiğinde veya belirli bir aralıkta bağlandığında en iyisidir. Bu durumda, Watch ve iPhone iletişim kurabilir ve bildirimler, müzik, sağlık verileri ve daha fazlası gibi verileri paylaşabilir. Bu senaryo için kritik soru şudur: Apple Watch ve iPhone birbirinden ne kadar uzakta olabilir? Cevap, Watch ve iPhone’un nasıl bağlandığına bağlıdır. İki cihaz, kısa menzilli bir kablosuz teknoloji olan Bluetooth ile bağlanır. En yeni Apple Watch modelleri, maksimum 100 metre/330 fit menzile sahip Bluetooth 4.0’ı kullanır. Bluetooth 4.0 tarafından desteklenen maksimum bağlantı mesafesi, gerçek dünya kullanımında her zaman o kadar uzun değildir. Çoğu durumda, maksimum uzunluk çevresel koşullar nedeniyle azalacaktır: öncelikle duvarlar ve zeminler ve herhangi bir alandaki kablosuz sinyallerin sayısı.

Bir Apple Watch Bluetooth Menzili Dışında Olduğunda Ne Olur?

Apple Watch ve iPhone birbirine bağlanamayacak kadar uzaktaysa ne olur? Wi-Fi burada devreye giriyor. Saat ve iPhone Bluetooth üzerinden bağlanamıyorsa, yerleşik Wi-Fi çipleri aracılığıyla bağlanmaya çalışmaya geri dönerler. Bu durumda, iPhone bir 2,4 Ghz Wi-Fi ağına bağlıysa (Saat 5 Ghz Wi-Fi ağlarıyla uyumlu değil), Saat Wi-Fi üzerinden onunla bağlantı kurmaya çalışır. Bu, cihazlar arasında desteklenen mesafenin, bu durumda Wi-Fi’nin ulaşabileceği herhangi bir yer olduğu anlamına gelir. Bu, Bluetooth’tan çok daha uzak olmasa da, örneğin aynı binadayken Watch ve iPhone’un birbirleriyle iletişim kurabileceği anlamına gelir. Apple Watch, Bluetooth, Wi-Fi’den daha az güç kullandığı için öncelikle Bluetooth’a güvenir. Bu nedenle Apple Watch, iPhone ile iletişim kurmak için Wi-Fi kullanabilirken, pil gücünü korumak için olabildiğince sık Bluetooth’a geri döner.

Apple Watch’u Telefon Olmadan Kullanabilir misiniz?

Apple Watch ve iPhone, Bluetooth ve Wi-Fi kapsama alanı dışında kalacak kadar uzak olsalar bile, Apple Watch’u iPhone olmadan kullanmanın birçok yolu vardır. Bir iPhone gerektirmeyen bir Apple Watch ile yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 • Aktivite ve antrenmanları takip etme.
 • Saatle senkronize edilmiş müzik ve podcast’leri dinleme.
 • Saat yüzünü değiştirme.
 • Saatte sesli not kaydetme.
 • Takvimleri görüntüleme.
 • Apple Pay ile alışveriş yapma.
 • Zamanlayıcıları, alarmları ve kronometreleri kullanma.

Sınırsız Menzil: Hücresel özellikli Apple Watch

Bu makaledeki her şeyin önemli istisnası, Hücresel modellere sahip Apple Watch’tır. Bu modeller, Bluetooth (veya yedek olarak Wi-Fi) aracılığıyla bağlanmakla sınırlı değildir. Bu modeller, akıllı telefonlar gibi internete 4G LTE hücresel ağlar üzerinden erişir. Bu, bu Apple Watch’ların 4G LTE ağının olduğu her yerde görevleri gerçekleştirebileceği ve bağlantı kurabileceği anlamına gelir (yani, bir telefon şirketi ile aktif bir aylık planları olduğu sürece). Hücresel özellikli bir Apple Watch’unuz varsa, iPhone bağlantısı olmadan yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Arama yapmak.
 • Metin mesajları gönderme.
 • Müzik akışı.
 • Bildirimler alınıyor.

SSS

 • Walkie Talkie Apple Watch’ta ne kadar uzağa ulaşır?

  Apple Watch Walkie-Talkie uygulamasını kullandığınızda mesafe sınırlaması yoktur. Walkie-Talkie işlevi, internet üzerinden FaceTime sesini kullanır. Her iki Apple Saatin de çalışan bir internet bağlantısı olduğu sürece, Walkie-Talkie çalışacaktır.

 • Apple Watch’ta Bluetooth’u nasıl açarım?

  Uygulamalar ekranını ortaya çıkarmak için dijital kurma koluna basın. Musluk Ayarlar > Bluetooth > öğesine dokunun Bluetooth anahtarı.

 • Bir Apple Watch’ın eşlemesini nasıl kaldırırım?

  Bir Apple Watch’un eşleşmesini kaldırmak için iPhone’da Apple Watch uygulamasını açın ve Saatim > i > Apple Watch’un Eşleşmesini Kaldır. Veya uygulamalar ekranını açın ve Ayarlar > Genel > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil. Girin şifre ve seçin Hepsini sil.