Skip to content

Apple Watch Neden Piyasadaki En Doğru Saat?

27 de Mayıs de 2021

Apple Watch yalnızca dünyanın en çok satan saati değil, aynı zamanda en doğru olanıdır. Apple Watch söz konusu olduğunda, doğruluk son derece önemlidir. Saatin her zaman olabildiğince doğru olmasını sağlamak için perde arkasında birkaç şey var. Seyahatleriniz sizi nereye götürürse götürsün, saatin optimum performansı nasıl koruduğu aşağıda açıklanmıştır.

Apple Watch Neden En Doğru Saat?

Dünyanın en doğru saati olmak kolay değil. İşte Apple’ın piyasadaki en doğru saati sunmasının birkaç nedeni.

  • Apple, Watch’u desteklemek için farklı konumlarda bulunan sunucuları kullanarak çalışan bir Ağ Zaman Protokolü (NTP) oluşturdu. Bu sunucular, Apple Watch’ta görünen zamanın mümkün olduğunca Stratum 1 doğruluğuna yakın olmasını sağlar.
  • Saatin saniye ibresi, diğer tüm Apple Watch’ların saniye ibresi ile mükemmel şekilde uyumludur. Her cihaz 50 milisaniyelik Eşgüdümlü Evrensel Saat’e (UTC) kadar doğrudur. Bir Apple Watch diğerine göre çok az fark olsa da, o kadar yakındır ki hiçbir insan farkı algılayamaz.
  • Saatteki zaman, bir sezyum atomunun (bir atom elementinin) rezonans frekansını kullanarak zamanı ölçen atomik saatlerden gelir. Zaman, konumu belirlemek için yüksek hassasiyetli zamanın kullanıldığı, Dünya’nın yörüngesindeki GPS uydularına sunulur. Bu saat, GPS uydularından gelen sinyalleri almak ve saati bir zaman sunucusuyla paylaşmak için dünya çapında konuşlandırılmış sunuculara yayınlanır ve bu sunucu da saatlerle iletişim kurar.
  • Apple, her yerde doğruluğundan emin olmak için Apple Watch’u çeşitli hava koşullarında test etti. Saat, tutarlı bir süre muhafaza etmesini sağlamak için saatlerin doğruluk oranının genellikle daha düşük olduğu bir durum olan soğuk havada kendini ayarlar.
  • Apple Watch ekibi, Apple Watch’un doğruluğunu test etmek için yüksek hızlı kameralar kullandı. Ekip, ekranı saniyede 1.000 kare hızla filme alarak her saatin milisaniye hassasiyetine sahip olmasını sağladı. Bu kesin zaman, Apple test laboratuarındaki bir atom saatinden geliyor.

Olağanüstü Doğruluk

Tüm bunlar bir araya gelerek son derece hassas bir saat oluşturur. Bir dahaki sefere arkadaşlarınızdan hangisinin en doğru cep telefonuna veya izleme süresine sahip olduğuna karar vermeye çalıştığınızda, Apple Watch’unuzla ilgili bu gerçeklerden birkaçını attığınızda, tartışmayı her seferinde kazanmanız muhtemeldir.