Skip to content

Apple Watch’ınız Kabusları Evcilleştirmeye Yardımcı Olabilir

19 de Aralık de 2022

Temel Çıkarımlar

  • NightWare, TSSB ile ilgili kabusları hafifletmek için yakın zamanda FDA tarafından onaylanan bir Apple Watch uygulamasıdır.
  • Uzmanlar, NightWare’i içeren bir çalışmanın sonuçlarının ümit verici göründüğünü, ancak uygulamanın ilaç ve tedavinin yerini almasının pek olası olmadığını söylüyor.
  • Uygulama, akıllı saat hareketini ve kalp atış hızı verilerini izleyerek çalışır ve ardından bir vızıltı ile uykuyu böler.

Uzmanlar, TSSB ile ilgili kabuslarla savaşmak için yakın zamanda FDA tarafından onaylanan bir uygulamanın umut vaat ettiğini ancak ilaçların ve diğer tedavilerin yerini almasının pek mümkün olmadığını söylüyor.

NightWare, TSSB gibi bozukluklardan kaynaklanan kabusları tedavi etmeye yardımcı olan bir Apple Watch uygulamasıdır. Akıllı saatin hareket ve nabız verilerini izleyerek kötü rüyaları tespit ederek çalışır ve kullanıcıyı titreşimle uyandırmadan rüyayı yarıda keser. Gözlemciler, uygulamanın yalnızca reçeteyle kullanılması gerektiğini ve bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Klinik psikolog Dr. Aaron Weiner, “Bu yaklaşımın dezavantajı, adrenalin tepkisi hakkında hiçbir şey yapmamasıdır, bu nedenle, uygulama kullanıcıyı uyandırdıktan sonra bile adrenalinin uykuyu bozacağı konusunda endişelenirim.” travma, bir e-posta röportajında ​​​​dedi. “Ayrıca, bireyin terapiye gitmeye karar verme şansını da azaltabilir; bu, nihayetinde TSSB semptomlarını kalıcı olarak ele almanın en etkili yolu olacaktır.”

Rx Olmadan Kullanmayın

Uygulamanın üreticisi, yazılımın terapinin yerine geçmediğini, ilaç tedavisini de içeren genel bir tedavi stratejisinin parçası olması gerektiğini söylüyor. Şirket ayrıca, uyku sırasında “harekete geçerseniz” NightWare kullanmaya karşı uyarıda bulunur. Şirket, NightWare’in, saati her gece birkaç gün taktıktan sonra kullanıcının uyku düzenini öğrendiğini söylüyor. Kullanıcılar saati sadece uyurken takıyor ve gün içinde şarj ediyor. FDA yaptığı açıklamada, 70 hasta üzerinde yapılan 30 günlük randomize bir çalışmanın, NightWare ile bir kontrol grubuna göre daha iyi uyku kalitesi gösterdiğini söyledi. FDA’nın Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi’ndeki Nörolojik ve Fiziksel Tıp Cihazları Ofisi direktörü Carlos Peña, “Uyku, bir kişinin günlük rutininin önemli bir parçasıdır” dedi. “Ancak, kabus bozukluğu olan veya TSSB’den kabus gören bazı yetişkinler ihtiyaç duydukları dinlenmeyi alamıyorlar. Bugünkü izin, uykudan geçici olarak kurtulmak için dijital teknolojiyi kullanan yeni, düşük riskli bir tedavi seçeneği sunuyor.” kabuslarla ilgili rahatsızlık.”

Bir seans sırasında depresif asker ve psikoterapisti.

NightWare ile ilgili olası bir sorun, kullanıcıları kabus görürken uyandırmayacak şekilde tasarlanmış olsa da, sesli uyarının onları REM uykusundan çıkarabilmesidir, “bu başka türlü onarıcı olabilir, ancak daha az kabus onlar için inanılmaz derecede yardımcı olacaktır.” Millet,” dedi Weiner.

Bir Boşluğu Doldurmak

Weiner, mevcut seçenekler sınırlı olduğundan, uygulamanın bir tedavi boşluğunu doldurabileceğini belirtti. Psikiyatristler, adrenalin üretimini azaltmak için prazosin adlı bir ilaç reçete ediyorlar, “TSSB kabusları, bir rüyada ortaya çıkan ve ardından adrenalin salınımını tetikleyen travmatik anılardan geliyor” dedi. Başka bir yaklaşım, terapi yoluyla hastaları travmatik anıya karşı duyarsızlaştırmak ve böylece adrenalinle beslenen savaş ya da kaç tepkisini durdurmak olduğunu söyledi. Uzmanlar, TSSB ve uyku sorunlarının önemli bir sorun olduğunu söylüyor. Bir çalışma, yetişkin Amerikalılar arasında TSSB’nin yaşam boyu yaygınlığının yüzde 6,8 olduğunu buldu. Psikolog Nikki Winchester bir e-posta röportajında, uygulamaların terapi yerine kullanılmaması gerektiğini söyledi. “Çoğu durumda, insanlar lisanslı bir terapistten tedavi almalıdır” diye ekledi. “Ancak uygulamalar, kolayca erişilebilen semptomlarla başa çıkma becerileri sağlamak için yararlı araçlar olabilir.” Uyku, bir kişinin günlük rutininin önemli bir parçasıdır. NightWare, TSSB ve kabuslar için FDA tarafından onaylanan tek uygulamadır, ancak uykuyu iyileştirmeyi amaçlayan sayıları giderek artan uygulamalar arasındadır. Örneğin, “uykunuzu izleyip analiz ettiğini, sizi en mükemmel zamanda dinlenmiş hissederek uyandırdığını” iddia eden Uyku Döngüsü var. Diğer bir seçenek de, “sizi mümkün olan en hafif uyku aşamasında uyandırmak için hareketlerinizi ve kalp atış hızınızı izleyen gelişmiş algoritmalar” kullanan Yastık Otomatik Uyku Takibidir. Veya “uykunuzun hem süresini hem de kalitesini ölçmek için Apple Watch’unuzun hareket ve sağlık izleme özelliklerinden yararlanan” Sleep Tracker ++’ı deneyebilirsiniz. İyi bir gece uykusu almak, hem fiziksel hem de psikolojik faydalar sağladığı için herkes için önemlidir. TSSB’si olanlar için uyku özel bir zorluktur ve NightWare, TSSB ile başa çıkmalarına yardımcı olacak değerli bir araç olabilir.