Skip to content

Apple Watch’ta Force Touch ile Yapabileceğiniz Her Şey

26 de Nisan de 2021

Apple Watch’un Force Touch özelliği, giyilebilir aygıtın iPhone’daki 3D Touch sürümüdür. Bu özellikler, cihazınızın ekranına basarak yeni seçeneklerin ve kısayolların kilidini açmanıza olanak tanır. Force Touch’ın bazı genel Apple Watch görevlerinde nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır. Bu makalenin bilgileri, watchOS 6 ve önceki sürümleri çalıştıran Apple Watch cihazları için geçerlidir. Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE dahil olmak üzere watchOS 7 cihazları artık bu özelliği desteklemiyor.

fancycrave / Pixabay

Bildirimlerle Force Touch’ı Kullanma

Bildirimler Apple Watch’unuzda birikiyorsa, Force Touch hepsini tek seferde temizlemenize kolayca yardımcı olabilir.

 1. Şuraya gidin: Bildirimler ekran.

 2. Ekranınızda aşağıya basın.

 3. Dokunmak Hepsini temizle. Tüm bildirimlerinizi temizlediniz.

  Force Touch ile tüm bildirimlerinizi temizleyin

  Ayrı ayrı bildirimlerin ayarlarını üzerlerine basarak da değiştirebilirsiniz. Bu, onları o uygulamadan sessizce teslim etmenize veya tamamen kapatmanıza olanak tanıyan bir menü açacaktır.

Apple Watch Yüzlerini Yönetin

Force Touch, Apple Watch’unuza yeni, özelleştirilmiş bir görünüm kazandırmanıza veya artık kullanmak istemediğiniz saat yüzlerini silmenize de yardımcı olabilir.

Apple Watch Yüzleri Oluşturun ve Özelleştirin

 1. Mevcut saat yüzünüzden ekranda aşağıya basın.

 2. Mevcut yüzünüzdeki ayarları (komplikasyonlar ve renkler dahil) değiştirme veya yeni bir tane seçme seçeneği sunan bir menü açılacaktır.

 3. Dokunmak Özelleştirmek mevcut ayarlarınızı değiştirmek için veya sola kaydırın ve artı işareti yeni bir yüz seçmek için.

  Mevcut ayarlarınızı değiştirmek için Özelleştir'e dokunun veya sola kaydırın ve yeni bir yüz seçmek için artı işaretine dokunun.

Bir Fotoğraftan Saat Yüzü Oluşturun

Kitaplığınızdaki herhangi bir fotoğrafı kullanarak kendi saat kadranınızı oluşturun.

 1. Açık Fotoğraflar Apple Watch’unuzda.

 2. Kullanmak istediğiniz resmi seçin ve ardından ona basın.

 3. Dokunmak Saat Yüzü Oluşturun ve sonra birine dokunun Fotoğraflar Yüz veya a Kaleydoskop Yüz. Kaleidoscope Face, seçtiğiniz fotoğrafa göre farklı efektler oluşturmak için Digital Crown’u çevirmenize izin verecektir.

  Saat Yüzü Oluştur'a ve ardından Fotoğraflar Yüzüne veya Kaleydoskop Yüzüne dokunun.

  Kaleidoscope Face yalnızca watchOS 4 veya sonraki sürümlerde kullanılabilir.

Apple Watch Yüzlerini Sil

Apple Watch’unuzda artık kullanmak istemediğiniz eski yüzler varsa, Force Touch bunlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Mevcut yüzünüzden, ekranı yukarı çekmek için ekrana basın. Seçim ve Özelleştirme ekran.

 2. Silmek istediğiniz saat yüzüne doğru sola kaydırın.

 3. Yukarı kaydırın ve dokunun Kaldırmak istenmeyen yüzü temizlemek için.

Uygulama Görüntüleme Seçeneklerini Değiştirin

Varsayılan olarak Apple Watch uygulamaları, iPhone’unuzdaki Watch uygulamasıyla özelleştirebileceğiniz bal peteği benzeri bir desende görünür, ancak her şeyi bu şekilde bulmak her zaman kolay değildir. Uygulamalarınızın alfabetik bir listesini tercih ediyorsanız, Force Touch yardımcı olabilir.

 1. Saat yüzünüze bakarken, Dijital Taç uygulama ekranını getirmek için.

 2. Ekranda aşağıya basın.

 3. Dokunmak Liste görünümü yeni görünümü elde etmek için.

  Liste Görünümü, uygulama girişinize yeni bir görünüm kazandırır

Etkinlikteki Ayarları Değiştir

Force Touch, ilerlemenizi kontrol etmenize ve bazı ayarları değiştirmenize yardımcı olmak için Aktivite uygulamasında çalışır.

 1. Aktivite uygulaması açıkken, iki seçenekli bir menü açmak için ekrana basın, Haftalık Özet ve Taşıma Hedefini Değiştir.

 2. Dokunmak Taşıma Hedefini Değiştir kırmızıyı kapatmak için kaç kalori yakmanız gerektiğini ayarlamak için Hareket yüzük.

 3. Simgesine dokunun. artı işareti veya Eksi işareti hedefi 10 kalorilik artışlarla taşımak için ve ardındanöğesine dokunun. Güncelleme beğeninize göre ayarladıktan sonra.

  Hareket hedefinizi değiştirmenize yardımcı olması için Force Touch'ı kullanın

Takvimde Force Touch’ı Kullanma

Apple Watch’unuzun Takvim uygulaması, Force Touch ile kullanılabilen birkaç seçenek içerir. Etkinliklerinizi yönetmek için Force Touch’ı nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Takvimde Görünümü Seçme

Takvim, yaklaşan etkinliklerinize ve randevularınıza dört farklı şekilde bakmanıza olanak tanır: Liste, Sonraki, Gün ve Bugün. Bir görünümünüz açık olduğunda, diğer üçünden birini seçmenize izin veren bir menüyü açmak için Dokunmaya Zorla’yı kullanın.

 1. Takviminizden görünüm menüsünü getirmek için ekrana basın.

 2. Geçiş yapmak için mevcut Takvim görüntüleme seçeneklerinden birini seçin.

  Apple Watch'ta Takvim'de görünümü değiştirme

  Liste görünümü etkinliklerinizi tek bir listede gösterir, Bir sonraki Digital Crown’u kullanarak olaylar arasında tek tek gezinmenizi sağlar, Gün size belirli bir günün olaylarının saatlik dökümünü verir ve Bugün bu listeyi sadece güncel tarihle sınırlar.

Bir Etkinliğe Yol Tarifi Alma

Force Touch, Takviminizden bir etkinliğin yol tariflerini kolayca bulmanıza yardımcı olabilir.

 1. Bir Takvim etkinliğine bakarken ekrana basın.

 2. Dokunmak Talimatlar Haritalar uygulamasını açın ve mevcut rotalar arasından seçim yapın.

 3. Aktiviteyi tamamladıysanız, simgesine dokunun. Silme docket kaldırmak için.

Haritalar ile Force Touch’ı Kullanma

Apple Watch Haritalar uygulamasında ayrıca bazı Force Touch seçenekleri bulunur:

 • İtibaren Harita ekranında, tek bir dokunuşla Standart Harita ile Toplu Taşıma Haritası arasında geçiş yapın.
 • Kullan Arama yakındaki işletmelere göz atma ve dikte veya Karalama kullanarak belirli yerleri arama seçeneği.
 • Telefonunuzda kayıtlılarsa, kişilerinizin adreslerine bakın.
 • Bir yere gitmenin tam ortasındaysanız ve artık yardıma ihtiyacınız olmadığına karar verirseniz, gezinmenin ortasında Force Touch’a dokunun ve ardındanöğesine dokunun. Son adım adım talimatları durdurmak için.

Kamerayla Force Touch Nasıl Kullanılır

Apple Watch, eşleştirilmiş iPhone’undaki kamera için uzaktan kumanda görevi görebilir. Daha küçük ekran, ihtiyacınız olabilecek tüm kontroller için yeterli alan sağlamaz, ancak Force Touch gerisini getirebilir. İPhone’un öne ve arkaya bakan modları arasında geçiş yapmak, flaşı açmak veya kapatmak, HDR Modunu kullanmak ve Live Photos’u açıp kapatmak için kullanın.

Apple Watch'taki kamera seçenekleri

Posta ve Mesajlarda Dili Değiştirme

İPhone ve Apple Watch, hem metin hem de dikte için düzinelerce dili destekler ve çok dilli iseniz, bunlar arasında geçiş yapmak hızlıdır.

 1. Bir metin veya e-postada, bir mesaj veya konu dizisi açıkken ekrana basın.

 2. Dokunmak Dil seçiniz.

 3. Mevcut diller arasında gezinmek için Digital Crown’u kullanın ve ardından istediğiniz dile dokunun.

  Apple Watch'taki Mesajlar'da dili seçme

Posta ve Mesajlardaki Diğer Kullanımlar

E-postalarınızı ve mesajlarınızı Apple Watch’unuzda okuyorsanız, Force Touch size bazı seçenekler sunar:

 • Yanıtlamayı, işaretlemeyi, çöp kutusunu, arşivlemeyi veya okunmadı olarak işaretlemeyi seçmek için bir mesaj açıkken ekrana basın.
 • Gelen kutunuzdan Force Touch ile ekrana basarak ve ardından öğesine dokunarak yeni bir e-posta oluşturun. Yeni Mesaj.
 • Mesajlar dizisi açıkken, yanıtlamak için Force Touch’ı kullanın, kişinin ayrıntılarını görün ve konumunuzu arkadaşınıza gönderin.

Stoklarda Force Touch Kullanımı

Yatırım portföyünüze göz kulak olmak için Apple Watch’unuzda Hisse Senetleri kullanıyorsanız, Force Touch bileğinizdeki bilgileri yönetmenize yardımcı olur.

 1. Ana ekrandan, hisse senedi değerindeki değişimi puana veya yüzdeye göre veya hisse senedinin mevcut toplam piyasa değerini görmek için ekrana basın.

  Apple Watch'ta Hisse Senetleri'ndeki görünüm nasıl değiştirilir

 2. Listenizdeki bir hisse senedini silmek istiyorsanız, ana ekrandan hisse senedine dokunun, ardından Zorla Dokun ve simgesine Kaldırmak.

Evde Ev Değişimi

Ev uygulaması, evinizdeki tüm akıllı cihazları kontrol etmenizi sağlayan merkezi bir merkezdir. Hatta birden fazla konum ayarlamanıza izin verir. Ana ekrandan, Force Touch’ı kullanın, Ana Sayfayı Değiştirve ardından kontrol etmeye başlamak istediğiniz konuma dokunun.

Apple Watch'ta Ev'de evleri değiştirme

Anımsatıcılarda Tamamlanan Görevleri Göster veya Gizle

İPhone’un Anımsatıcılar uygulamasında bir yapılacaklar listesi tutuyorsanız, listedeki her şeye Apple Watch’unuzdan bakabilirsiniz. Force Touch’ı kullanarak, üzerini çizdiğiniz öğelerin gösterilip gösterilmeyeceğini seçin. Ekrana basın ve ardından ikisinden birine dokunun. Saklamak veya Hatırlatıcıları Göster ayarı değiştirmek için.

Uzaktan Kumandayla Force Touch Nasıl Kullanılır

Uzaktan kumanda, Apple TV’nizi veya iTunes Kitaplığınızı bileğinizden kontrol etmenizi sağlar. Başka bir cihaz eklemek veya önceden kurduklarınızı yönetmek için saat ekranına basın.

Apple Watch'ta Force Touch kullanılarak AirPlay kaynakları nasıl değiştirilir

İTunes’u kontrol etmek için Uzaktan Kumandayı kullanıyorsanız, Force Touch, sesi bir Bluetooth aygıtına veya Apple TV’ye vermek için Airplay’i kullanmanıza da izin verir. Bir şarkı açıkken ekrana basın ,öğesine dokunun. Airplayve ardından kullanmak istediğiniz cihaza dokunun.

Apple Pay’den Bir Kartı Çıkarın

Apple Pay ile kullanmak üzere kaydedilmiş kredi veya banka kartlarınız varsa, bunları Cüzdan uygulamasında bulabilirsiniz. Süresi dolmuş olanları veya artık kaydedilmesini istemediklerinizi kaldırmak için karta dokunun, ekrana basın ve ardındanöğesine dokunun. Kartı Kaldır.

Hava Durumunda Force Touch Nasıl Kullanılır

Hava Durumu uygulaması, bulunduğunuz konumdaki ve izlediğiniz diğer alanlardaki koşulların nasıl olduğuna dair hızlı bir fikir verir. Force Touch daha fazla seçenek getirebilir.

 1. Hava Durumu uygulamasını açın ve ekranda aşağıya basın.

 2. Koşullar, sıcaklık ve yağış olasılığı için tahminlerin görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçin.

 3. Dokunmak Kaldırmak izlediğiniz bir şehri silmek için.

  Apple Watch'ta Hava Durumu koşullarını kontrol etme

Saat Uygulamasıyla Force Touch Nasıl Kullanılır

Apple Watch, iOS Saat uygulamasını dört yinelemeye böler: Dünya Saati, Zamanlayıcı, Alarm ve Kronometre. Force Touch, çoğunda özel uygulamalara sahiptir.

 1. İçinde Dünya Saati, kaldırmak için bir şehir açıkken saat ekranına basın.

 2. Şuraya yeni bir uyarı ekleyin Alarmlar Bölüm.

 3. İçinde Kronometre, dört farklı ekran arasından seçim yapın.

  Apple Watch'ta farklı kronometreler nasıl görüntülenir