Skip to content

Apple Watch’u En Son Yazılıma Güncelleme

8 de Mayıs de 2021

Apple Watch’unuzdan en iyi şekilde yararlanmak için watchOS işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırmanız gerekir. İPhone ve iPad’in aksine, Apple Watch’a işletim sistemi güncellemelerini yüklemek biraz zor olabilir. İşte bilmeniz gerekenler.

Apple Watch Yazılımını Neden Güncellemelisiniz?

Apple Watch’unuzu watchOS’in en son sürümüne güncellemek çok önemlidir. Her yeni sürüm önemli yeni özellikler sunar, saatin kullanılabilirliğini geliştirir ve hataları düzeltir. Bazı harika Apple Watch uygulamaları ve özellikleri, işletim sisteminin belirli sürümlerini de gerektirir. Bu sürümü çalıştırmıyorsanız, onları kullanamazsınız.

TraceyAPhotos / iStock Editorial / Getty Images Plus

Apple Watch Yazılımını Güncellemeden Önce Yapılması Gerekenler

Apple Watch işletim sisteminizi güncellemeden önce aşağıdakileri yapın:

 • İPhone’unuzu Wi-Fi’ye Bağlayın. Apple Watch uygulamaları ve işletim sistemi güncellemeleri, iPhone’unuzdan senkronize edilir. İPhone’unuzun Watch ile aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 • İPhone İşletim Sisteminizi Güncelleyin. Apple Watch’u güncellemeden önce iPhone’unuzun iOS’un en son sürümünü çalıştırdığından emin olun. İOS güncellemelerinin nasıl yükleneceğini buradan öğrenin.
 • Apple Watch’u Şarj Cihazına takın. Apple Watch, yalnızca şarj cihazındayken güncellenebilir.
 • En Az Yüzde 50’de Şarj İzleme. Saatin güncellenmesi için en az yüzde 50 oranında şarj edilmesi gerekir, bu nedenle pilin dolması için birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.
 • Telefonu Saatin Yakınında Tutun. Yazılım güncellemelerini iPhone’dan kablosuz olarak izleyin, cihazların birbirine yakın olması gerekir.

Doğrudan Apple Watch’ta Apple WatchOS Nasıl Güncellenir

Apple Watch’unuzda watchOS 6 veya üstünü çalıştırıyorsanız, işletim sistemi güncellemelerini iPhone’unuzu kullanmadan doğrudan Watch’a yükleyebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler

 1. Apple Watch’u Wi-Fi’ye bağlayın.

 2. Apple Watch’u şarj cihazına yerleştirin.

 3. Saatte, simgesine dokunun. Ayarlar app.

 4. Dokunmak Genel.

 5. Dokunmak Yazılım güncellemesi.

  Apple Watch'ta yazılım güncellemenin ekran görüntüleri

 6. Ekrandaki yönergeleri takip edin.

İPhone Kullanarak Apple Watch’u En Son Yazılıma Güncelleme

İPhone’unuzu kullanarak Apple Watch’u güncellemeyi tercih ederseniz, bunu da yapabilirsiniz. Makalenin başından itibaren dört gereksinimi karşıladığınızdan emin olun ve ardından aşağıdaki adımları izleyin:

 1. İPhone’unuzda Apple İzle açmak için app.

 2. Dokunmak Genel.

  Genel vurgulanmış Apple Watch uygulaması

 3. Dokunmak Yazılım güncellemesi. Eğer açarsan Otomatik güncellemeler bu ekranda ileride bu adımları atlayabilirsiniz. İPhone’unuz güncellemeyi indirecek ve Saatinizi şarj ettiğinizde otomatik olarak kuracaktır.

 4. Dokunmak İndir ve Kur.

  Apple Watch'ta Yazılım Güncellemesi ve İndir ve Yükle bağlantısının seçimi

 5. İPhone’dan watchOS’u güncellemek yavaş olabilir. En az birkaç dakika ve bir saat kadar sürmesini bekleyin. Apple Watch’taki bir halka, güncellemenin ilerlemesini gösterir. Güncelleme bitene kadar Saatinizi şarj cihazından çıkarmayın, Apple Watch uygulamasından çıkmayın veya Apple Watch’unuzu veya iPhone’unuzu yeniden başlatmayın. Bunlardan herhangi birinin yapılması güncellemeyi durdurur ve sorunlara neden olabilir.

 6. Güncelleme tamamlandığında Apple Watch yeniden başlar.

Apple Watch Yazılım Güncelleme Sorunlarını Giderme

Apple Watch’unuzu güncellemede sorun yaşıyorsanız şu sorun giderme ipuçlarını deneyin:

 • Saatin Şarj Cihazında Olduğundan Emin Olun. Güncellemenin çalışması için Saatin şarj cihazına doğru şekilde yerleştirilmesi ve şarj olması gerekir.
 • Doğru iPhone’u Kullandığınızdan Emin Olun. Güncellemeyi yüklemek için kullandığınız iPhone’un, güncellemekte olduğunuz Apple Watch ile eşleştirildiğinden emin olun. Bunu Apple Watch uygulamasında yapabilirsiniz. Eşleştirilmiş Saatin adının ve bilgisinin güncellemekte olduğunuz Saatle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.
 • Apple Watch’u yeniden başlatın. Güncelleme tamamlanmazsa Apple Watch’u yeniden başlatmanız veya sıfırlamanız gerekir.
 • İPhone’u yeniden başlatın. Saati yeniden başlatmak yardımcı olmadıysa iPhone’u yeniden başlatmak isteyebilirsiniz.
 • WatchOS Güncelleme Dosyasını Silin ve Tekrar Deneyin. Apple Watch güncellemesi başlamazsa, tekrar indirin. Bunu yapmak için, iPhone’unuzdan şu adrese giderek mevcut güncelleme dosyasını silin. Apple İzle uygulama> Genel > Kullanım > Yazılım güncellemesi > Silme > Silme. Ardından, son bölümdeki adımları kullanarak güncelleme işlemini yeniden başlatın.
 • Saati ve iPhone’u yeniden eşleştirin. Güncelleme yalnızca iPhone’unuz ve Saatiniz birbiriyle eşleştirilmişse yüklenebilir. Bağlantılarını kaybettilerse, eşleştirmeyi kaldırmanız ve ardından yeniden eşleştirmeniz gerekebilir.