Skip to content

Apple Watch’u Siri ile Kullanma

10 de Mayıs de 2021

Apple Watch yalnızca saati söylemekle kalmaz. Arama yapabilir, yol tarifi alabilir, hatırlatıcılar oluşturabilir ve bir dizi başka görev yapabilir. Tüm bunlar, her Apple Watch ve iOS cihazıyla standart olarak gelen Apple sanal asistanı Siri ile mümkün. Bu kılavuzda, Siri’yi Apple Watch’ta nasıl kullanacağınız konusunda size yol göstereceğiz. Bu kılavuz Apple Watch Series 3 ila 5 için geçerlidir.

Apple Watch’unuzla Siri ile Nasıl Konuşulur?

Devam etmeden önce Apple Watch’unuzda Siri’nin kurulu olduğundan emin olun. Siri, yanıt vermeden önce bir komut söylemenizi bekler ve görevleri neredeyse eller serbest olarak tamamlamanıza olanak tanır. Tercihlerinize bağlı olarak bir Siri komutunu tetiklemenin üç yolu vardır:

  • Apple Watch’un yan tarafındaki Digital Crown’a basın ve basılı tutun.
  • Ekrana dokunun ve şunu söyleyin Hey Siri.
  • Bileğini kaldır ve söyle Hey Siri.

Siri’nin her zaman kullanılabilir olduğundan emin olmak için Apple Watch kadranınızı Siri saat kadranına ayarlayabilirsiniz.

Hareket Halindeyken Kullanabileceğiniz En İyi 10 Siri Komutu

Siri, iPhone’unuzun yapabileceği görevlerin çoğunu uygulamalı kontrole ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilir. İşte bugün kullanmaya başlayabileceğiniz on harika Siri komutunun bir listesi.

Bir telefon görüşmesi yap

Bir Apple Watch ile gerçekleştirilen en yaygın görevlerden biri basit bir telefon görüşmesidir. Siri’nin yardımıyla bunu Apple Watch’unuzda gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Siri’nin hangi numarayı veya kişiyi araması gerektiğini belirtmektir. Siri’yi başlatın ve şunu söyleyin: Aramak [contact] evde.

Bir mesaj gönder

Metin göndermek basit bir Siri komutudur. Siri’yi etkinleştirerek başlayın ve ardından şunu söyleyin: Gönder [contact] bir metin. Siri, mesajınızı gönderilmeden önce önizlemenizi sağlar. Göndermek istemiyorsanız, seçin Gönderme. Aksi takdirde, Siri’ye mesajınızı göndermesini söyleyin.

Apple Watch'tan bir metin göndermek için Siri'yi kullanma

Sadece telefon numaranız mı var? Belirli numaralara bir metin gönderebilirsiniz. Söyle 1234567’ye kısa mesaj gönderin.

Yol tarifi almak

En yakın Starbucks’ı bulmak ister misiniz? Siri, gitmek istediğiniz her yere yol tarifi konusunda size yardımcı olabilir. Siri’yi başlatın ve şunu söyleyin: İçin yol tarifi alın [location]. Siri, size en yakın konumlar listesinden seçim yapmanızı ister. Listeden birini seçtiğinizde Siri, saatinizde ve iPhone’unuzda yol tariflerini görüntüler.

Yol tarifi bulmak için Apple Watch'ta Siri'yi kullanma

Siri ev adresinizi biliyorsa Beni eve götürve Siri yol tariflerini başlatacak.

Hatırlatıcı Oluşturun

Alışveriş listesine bir şey eklemeniz gerekiyorsa ve kaleminiz yoksa veya Siri’nin size bir doktor randevusunu hatırlatmasını istiyorsanız, bir hatırlatıcı oluşturmak için Siri’yi kullanın.

Siri'yi kullanarak Apple Watch'ta hatırlatıcı ayarlama

Siri’ye belirli bir tarih ve saatte neyin hatırlatılmasını istediğinizi söyleyin. Anımsatıcılarınızı Apple Watch’unuzdaki ve iPhone’unuzdaki Anımsatıcılar uygulamasında bulacaksınız. Siri ayrıca zamanı geldiğinde size bir bildirim gönderir. Bir hatırlatıcı ayarlamak için Siri’yi başlatın ve şunu söyleyin: Bana hatırlat [event or item] -de [time].

Egzersiz yapmak

Formunuzu korumaya hazır olduğunuzda Siri, ilerlemenizi takip etmek için yeni bir egzersiz seansı başlatarak yardımcı olabilir. Söyle Üç mil yürüyüşe çıkınveya başka bir aktivite.

Siri'yi kullanarak Apple Watch'ta antrenman başlatma

Siri’ye tam olarak ne yapmak istediğinizi söylediğinizden emin olun. Siri, yürüyüşünüzü veya antrenmanınızı takip etmek için Antrenman’ı açar. İşin bittiğinde söyle Antrenmanımı bitir.

Uçak Modunu Açın

Bir uçağa binerken veya rahatsız edilmek istemiyorsanız, Siri’den uçak modunu açmasını isteyin. Söyle Uçak modunu aç.

Apple Watch'ta Siri'yi Kullanarak Uçak Modunu Açma

Uçak Modu’nu açtıktan sonra, manuel olarak kapatana kadar Siri’yi kullanamazsınız.

Cevapları Al

New York’a kaç mil kaldığını bilmek veya Haziran ayında kaç gün olduğunu unutmak istiyorsanız, hızlı bir şekilde yanıt almak için Siri’yi kullanın. Siri’ye aşağıdakiler gibi herhangi bir soru sorun:

  • New York’ta saat kaç?
  • Bir galonda kaç bardak var?
  • Gökyüzü neden mavi?

Apple Watch'ta soruları yanıtlamak için Siri'yi kullanma

Siri, sorularınızı yanıtlamak için çevrimiçi olarak ve Apple Watch’unuzda bulunan bilgileri kullanır. Böylece, bir sonraki toplantınızın ne zaman olacağı gibi Siri’ye kişisel sorular da sorabilirsiniz.

Yazı tura atmak

Hayatın en zor kararlarından bazılarını almanıza yardımcı olması için Siri’den yazı tura atmasını isteyebilirsiniz. Söyle Yazı tura atmakve Siri 50-50 yanıt verir – yazı veya yazı. Bozuk para gerekmez! Sonucu beğenmezseniz, Siri’den tekrar dönmesini isteyin.

Apple Watch'ta yazı tura atmak için Siri'yi kullanma

Alarm kurmak

Siri, alarmın ayarlanmasını istediğiniz gün ve saat dahil olmak üzere Apple Watch’unuzdan alarm ayarlama konusunda harikadır. Söyle İçin alarm kur [date] -de [time]ve Siri sizin için alarmı kurar.

Apple Watch'ta alarm ayarlamak için Siri'yi kullanma

Bir alarmı iptal etmek istiyorsanız, Siri’ye onu kapatmasını söyleyin.

Görsel Ara

Hareket halindeyken resimleri bulmak isteyebileceğiniz pek çok neden vardır. Örneğin, bir ülkenin bayrağının neye benzediğini bilmeniz gerekebilir. Ya da belki de yakın tarihli bir etkinliğin fotoğraflarına göz atmak istersiniz. Durum ne olursa olsun, Siri’ye sizin için resimleri aramasını söyleyin. Örneğin, Bana Met Gala’dan fotoğraflar gösterveya Bana İtalya’nın fotoğraflarını göster.

Apple Watch kullanarak görüntüleri bulmak için Siri'yi kullanma

Fotoğraflarınızı aramak ister misiniz? Siri’ye fotoğraflarınızı açmasını veya belirli bir albümü açmasını söyleyin.