Skip to content

Apple’ın ‘Ekspres’ Mağazaları Değişen Alışveriş Trendlerini Nasıl Vurguluyor?

22 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple, ay sonuna kadar ABD ve Avrupa’da 50 ‘Express’ mağaza daha açmayı planlıyor.
  • ‘Ekspres’ mağazaların genişlemesi, iPhone 12 modellerinin piyasaya sürülmesiyle ve tatil alışveriş sezonuyla aynı zamana denk geliyor.
  • Ekspres alışveriş modeli, salgın bittikten sonra bile kalıcıdır.
James D. Morgan / Getty Images
Apple, yaklaşan yılbaşı alışverişi sezonu için ‘Ekspres’ alışveriş vitrinlerini genişletiyor ve alışveriş trendinin kalıcı olduğunu sağlamlaştırıyor. Ürün teslimatındaki bu değişim, ortalama Apple Store’unuzdan çok daha farklı bir deneyim sunar çünkü müşteriler ürünlerini önceden sipariş edip yeni Express vitrinden teslim alırlar. Alışveriş seçeneği, Apple Store’ların küresel salgın sırasında açık kalmasını sağlarken, aynı zamanda müşterilere en yeni Apple ürünlerini almaları için farklı yollar sunar. National Retail Federation (NRF) Kıdemli Endüstri ve Tüketici Görüşleri Direktörü Katherine Cullen, Lifewire’a yaptığı açıklamada, “Bazı müşteriler için, araştırmalarını Apple cihazları hakkında blogları okuyarak veya sosyal medya üzerinden insanlarla konuşarak önceden yapıyorlar,” dedi. bir telefon görüşmesi. “Bu kişiler, bu adımları sürecin başlarında tamamlamak ve ardından öğelerini sorunsuz bir şekilde almak istiyorlar.”

Apple Store’da Farklı Bir Bakış

Apple Mağazaları, en yeni Apple aygıtlarını şahsen görmek ve denemek için sundukları benzersiz deneyim temelinde oluşturuldu. Teknoloji devi, mağaza çalışanlarından mağazaların tasarımına ve düzenine kadar her şeyden gurur duyuyor. ‘Ekspres’ alışverişe yeni geçiş, Apple’ın eski oyun kitabını, şirketin ilk kapanışlardan sonra bile yaz başında bazı mağazaları kapatmasına neden olan koronavirüs salgını düşünmek için atıyor.

Sidney'den bir müşteri, Apple Store'da yeni Apple Watch Series 6'yı satın alıyor.

James D. Morgan / Getty Images
Apple’ın perakende ve insanlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Deirdre O’Brien, Reuters’a “Müşterilerimize hizmet vermenin daha hızlı bir yolu” dedi. “Tüm uygun sosyal mesafeyi korumamıza ve mağazalarımızda tüm sağlık protokollerimizi korumamıza olanak tanıyor.” Reuters’e göre, Express mağazaları esasen ana Apple mağazasının önünde inşa edilmiş, pleksiglas ile korunan satış tezgahları ve sergilenen ürünlerin rafları olan bir duvara sahip mini mağazalardır. Müşteriler, çevrimiçi olarak satın aldıkları bir ürünü almak için bu Express mağazalarında alışveriş yapmak için önceden randevu almalı veya nihai satın alma işlemlerine karar vermek için bir Apple teknisyeniyle etkileşim kurmalıdır. Apple, ABD ve Avrupa’da ay sonuna kadar toplam 70 vitrin için 50 Express mağazası daha açmayı planlıyor. İPhone 12 Pro Max’in 13 Kasım sürümünü dört gözle bekleyenler için Express mağazaları, içeri girmek, yeni telefonunuzu almak ve çıkmak için iyi bir seçenek olacak.

Pandemi Dostu Alışveriş Trendi

Apple’ın Express mağazaları için benimsediği gibi ‘çevrimiçi mağazadan satın al’ (BOPIS) alışveriş modeli, alışveriş yapanlara istedikleri ürünleri nasıl alabilecekleri konusunda daha fazla seçenek sunmak için birkaç yıldır kullanılıyor. Bununla birlikte, alışveriş trendi, daha fazla insanın temkinli kalmak istemesi ve başkalarıyla mümkün olduğunca az etkileşime girmesi nedeniyle salgın sırasında hız kazandı.

Müşteriler, Londra, İngiltere'deki lansman gününde yeni iPhone 12 ve iPhone 12 Pro için sıraya girerken sosyal açıdan mesafeli.

Ming Yeung / Getty Images
Cullen, Lifewire’a alışveriş trendinin salgın sonrası bile kalmak için burada olduğunu söyledi. “[BOPIS shopping] Daha fazla müşteriye daha fazla seçenek veriyor, “dedi. Cullen, bu alışveriş yönteminin bir başka avantajının, müşterilerin çevrimiçi satın aldıktan hemen sonra (genellikle bir saat içinde veya en azından aynı gün içinde) istedikleri ürünleri almalarına olanak sağlaması olduğunu ve ekleyebilecek nakliye ve teslimat maliyetlerini ortadan kaldırır. Elbette, bu tür bir alışveriş deneyimini uygulayan tek mağaza Apple değildir: Walmart, Target ve Macy’s gibi büyük perakendecilerin tümü, Cullen, bu yılki alışveriş trendinin popülerliğine rağmen, mağazada alışverişin ölmekten çok uzak olduğunu söylüyor ve “İnsanlar, bunu yapmak için güvenli olduktan sonra mağazalara geri dönmek isteyecekler,” dedi. “Mağaza içi alışverişin bazı yönleri var. internette kopyalanması gerçekten zor. “Apple için, müşterilerin girip farklı iPhone modellerini veya farklı MacBook’ları denemesini sağlamak, Apple Store’ları benzersiz kılan mağaza içi alışveriş deneyiminin bir parçasıdır. Cullen’ın COVID sonrası alışveriş için öngörüsü tüketicilerdir. niyet Mağaza içi ve BOPIS arasında sorunsuz geçiş yapın. Özellikle insanların sıraya girdiği belirli talep gören ürünleri piyasaya süren Apple gibi bir marka için, her iki alışveriş seçeneğine de sahip olmak müşterilere fayda sağlayacaktır.