Skip to content

Apple’ın ‘Find My’ Yakında Nasıl Daha Kullanışlı Olabilir?

4 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Apple nihayet yerleşik telefon ve arkadaş bulma uygulaması “Find My” için üçüncü taraf testlerini başlattı.
  • Üreticiler “Bul” özelliğini kullanmak için sertifikaları kabul ettikten sonra, kullanıcılar uygulama aracılığıyla daha fazla cihazlarını ve öğelerini takip edebilir.
  • “Bul” seçeneğinin kullanılması, öğelerinizi izlemenize olanak tanırken, üçüncü taraf şirketlerden gizlilik verilerinizi de korur.

Apple nihayet “Bul” uygulamasında üçüncü taraf öğeleri için test başlatıyor ve Apple olmayan cihazlarınızı hizmet aracılığıyla bulmanızı sağlamaya bir adım daha yaklaşıyor. Uzmanlar, nihai ürünün diğer uygulamaları kullanmaktan daha uygun olacağını ve aynı zamanda kişisel verileriniz için daha fazla güvenlik sunacağını söylüyor. Apple ilk olarak, Haziran 2020’de WDCC 2020 sırasında “Find My” konum belirleme uygulamasıyla üçüncü taraf cihazlara destek sunmaya başlayacağını duyurdu. cihazlar ve izleyiciler uygulamaya. Bu öğelerin çoğu zaten kendi uygulamalarını sunarken, uzmanlar “Bul” özelliğini kullanabilmenin yalnızca birden çok öğeye sahip kullanıcılar için daha uygun olacağını değil, aynı zamanda üçüncü tarafların konumunuza ve diğer özel bilgilerinize erişmesini engellemeye yardımcı olacağını söylüyor. veriler – Apple’ın yıllardır sınırlamak için çalıştığı bir şey. Pixel Privacy gizlilik uzmanı Chris Hauk, Lifewire’a bir e-postada “‘Bul’ ağını üçüncü taraf cihaz ve aksesuar üreticileri tarafından kullanılmak üzere açmak, ‘Bul’ uygulamasının kullanışlılığını artırıyor” dedi. “‘Bul’, kullanıcıların gizliliklerinden biraz ödün vermelerini gerektirse de (hizmet, ailenizdeki iPhone’lar, Mac’ler ve belirli aksesuarlar gibi diğer Apple cihazı kullanıcılarını bulmak için kullanılabilir), herhangi bir özel verinin açığa çıkma riski diğer taraflara düşük.”

Yağı Kesmek

Telefonunuzu ister saatlerce kullanın, ister günde sadece birkaç kez kontrol edin, cihazlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için ek uygulamalar indirmeniz gerekme olasılığı çok yüksektir. Apple, ‘Bul’ uygulamasına yönelik desteği genişleterek, aygıtınıza yüklemeniz gereken uygulama sayısını azaltmanıza yardımcı olabilir. Apple, çevrimiçi ve gerçek dünyadaki etkinliklerinizi ifşa ederek milyarlar kazanan diğer teknoloji devleri gibi kişisel verilerinizi satmıyor. Daha kullanışlı ve birleşik bir yaklaşım için yapılan bu baskı, başlangıçta Apple’ın “iPhone’umu Bul” ve “Arkadaşlarımı Bul” uygulamalarını mevcut “Find My” yinelemesinde birleştirmesine neden oldu. Üçüncü taraf cihazlar için destek eklemek, bu birleştirmenin evrimidir. Şu anda Apple yalnızca Made for iPhone (MFi) lisans sahiplerinin donanımlarını “Bul” ağında test etmelerine izin veriyor, ancak bu ürün havuzu gelecekte her zaman genişleyebilir. Bu taşıma, yalnızca cihazınızda size yer kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda gizlilik verilerinizin daha iyi korunmasına da yardımcı olabilir.

Artık Fedakarlık Yok

Çoğu kullanıcı, uygulamada onaylanan öğeleri izlemenin ne kadar kolay olduğunu fark edecek olsa da keşfedilmeye değer en az bir avantaj daha var: Gizlilik. Apple şu anda kullanıcı gizliliği savaşında ön saflarda yer alıyor, ancak şirket diğer şirketlerden bir miktar geri tepme aldı. Tile, Apple’ın şu anda konum verisi izinlerini ele alma biçimiyle rekabete aykırı davrandığını ve haddini aştığını ileri sürerek Avrupa Rekabet Komiseri’ne şikayette bulundu. Ancak gizlilik uzmanları, Apple’ın hala iyi adımlar attığını düşünüyor. Bir uygulamaya telefonunuzdaki verilerinize erişim izni verdiğinizde, esasen izlenmeye ve bu bilgilerin reklamverenlere ve diğer şirketlere satılmasına açık olursunuz.

Bir akıllı telefonda görüntülenen bir haritadaki bir konuma yapışan bir raptiye.

Öğe bulucu gibi bir şey kullanıyorsanız, uygulama tarafından izlenen herhangi bir konum verisi size karşı kullanılabilir. Ziyaret ettiğiniz yerler, satın aldığınız ürünler… hepsi, birçok uygulamanın topladığı ve uygulama geliştiricilerine gönderdiği bilgilerdir. Bu bilgi daha sonra reklamverenlere satılabilir; bu, kaç uygulamanın işletme maliyetlerini karşıladığıdır. Neyse ki, Apple’ın iOS 14’teki gizlilik konusundaki zorlu çabası, kullanıcıların verilerinin nasıl toplanıp depolandığıyla ilgili sahip olabileceği endişelerin çoğunu gidermeye yardımcı oldu. Örneğin, iOS 14.5, daha sıkı kullanıcı izleme kuralları getirecek ve “Bul” uygulamasını üçüncü taraf desteğine açmak şu anda Apple için uygun bir sonraki adım gibi görünüyor. Hauk, “Apple, çevrimiçi ve gerçek dünyadaki etkinliklerinizi ifşa ederek milyarlar kazanan diğer teknoloji devleri gibi kişisel verilerinizi satmıyor” dedi. “Geçmişte olduğu gibi Apple, kişisel konum verilerinin yeni ‘Find My’ uyumlu cihaz ve aksesuarlara bağlı uygulamalar ve hizmetler tarafından nasıl kullanılacağını kısıtlayacak.”