Skip to content

Apple’ın M1’i Tüm Rekabete Meydan Okuyor

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple’ın M1 çipi, rekabetin çok ilerisinde.
  • M1, Mac’in yazılımına mükemmel bir şekilde uyacak şekilde tasarlanmıştır ve bu da ona büyük bir avantaj sağlar.
  • Artık Apple çipleri kontrol ettiğine göre, iPhone’da olduğu gibi daha düşük fiyatlı Mac’ler sunabilir.
elma
M1 yongası, bugün mevcut olan hemen hemen tüm diğer bilgisayar yongalarından daha hızlıdır, ancak gücü yudumluyor ve telefon yongası gibi serin kalıyor. Tıpkı iPhone’un Blackberry’yi ve 2007 akıllı telefon endüstrisinin geri kalanını yok etmesi gibi, PC endüstrisinin geri kalanını değiştirmesi muhtemeldir. İşte geçen haftaya kadar bilgisayar pazarının durumu: Intel ve AMD tabanlı sistemlerde çalışan Windows PC’ler ve Intel üzerinde çalışan Mac’ler. Tüm bilgisayarların fiyatı ve performansı, Apple’ın yalnızca pazarın daha yüksek fiyatlı ucunda faaliyet göstermesiyle karşılaştırılabilirdi. Ve bu bile değişebilir. “Apple’ın yeni çiplerinin en heyecan verici ya da korkutucu tarafı, geleneksel bir PC çipi şirketiyseniz – M1’in sadece başlangıç ​​noktası olmasıdır,” diye yazıyor. SınırChaim Gartenberg. “Apple’ın en zayıf, en ucuz dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarındaki yongaların yerini alacak şekilde tasarlanmış, Apple’ın birinci nesil işlemcisidir.”

M1 Dünya’ya Karşı

10 Kasım’da M1’in piyasaya sürülmesinden itibaren şöyle görünüyor: Bir tarafta Intel ve AMD üzerinde Windows var, gürültülü fanlar ve berbat pil ömrü ile sıcak çalışıyor. Öte yandan, tek bir şarjla tüm gün dayanan, asla ısınmayan veya gürültülü olmayan ve iOS uygulamalarınızı çalıştıran Mac var. Ayrıca, sıradan bir tüketicinin satın alacağı her bilgisayardan daha hızlıdır. Sonra ne olur? M1, Windows / Intel dünyasını değiştirecek. Apple’ın Mac’leri artık o kadar iyi ki birçok alıcı sadece hız için geçiş yapabiliyor. Intel ve Apple Silicon arasındaki farklar hakkında hiçbir şey bilmeseler veya umursamasalar bile, dizüstü bilgisayar alıcıları yakında 999 $ ‘lık MacBook Air’in bu fiyata diğer herhangi bir bilgisayardan daha hızlı olduğunu ve okula (veya işe veya iş gezisi) ve prize takmadan tüm gün kullanın.

M1'in 2 kata kadar daha hızlı olduğunu iddia eden Apple M1 CPU güç tablosu

elma
Intel ve AMD’nin yakın zamanda böyle bir şeyi olmayabilir ve yapsalar bile, Apple’ın yazılım ve donanım entegrasyonuyla eşleşemezler, ki bu M1 Mac’lerin bu kadar iyi olmasının büyük bir nedeni. Çip üreticileri, geniş bir üretici yelpazesine hitap eden nispeten genel yongalar yapmak zorunda kalırken, Apple’ın yalnızca macOS ve iOS için yongalar yapması gerekiyor. “Bu sadece Apple’ın donanımının daha hızlı olması değil,” diye yazıyor Gartenberg, “Apple’ın yazılımı, bir x86 sistemindeki en iyi macOS optimizasyonunun bile yapamayacağı bir şekilde, bu donanımdan en iyi şekilde yararlanacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.”

Eski Bir Turşu

Tüm bunlar Intel, AMD ve hatta Windows’u biraz zor durumda bırakıyor. Birincisi, ne Intel ne de AMD, M1’i yakın zamanda saf donanım açısından yenecek gibi görünmüyor. Ve yapabilseler bile, Microsoft gibi bir işletim sistemi tedarikçisinin Apple’ın entegrasyonuna yaklaşmak için çip tasarım sürecine derinlemesine dahil olması gerekirdi. Bu, Windows PC’lerin yalnızca Apple ile fiyat üzerinden rekabet edebileceği anlamına gelir. Pazarın en üst seviyesi hala orada, Intel yongaları hala M1’den daha iyi performans gösterebiliyor, ancak fazla değil. MacBook Air, yalnızca Apple’ın kendi Mac Pro’su tarafından birkaç testte yenildi, ancak Apple, Mac Pro’nun iki yıl içinde Apple Silicon’ı çalıştırmasını planlıyor. Bu, herhangi birinin bir PC dizüstü bilgisayar satın almasının tek nedeninin, daha kötü performans ve pil olmasına rağmen Windows’u tercih etmeleri veya Yayında 999 $ harcamak istememeleridir.

Fiyat Şemsiyesi

Tim Cook, 2009 yılında iPhone stratejisini çoktan ortaya koyuyordu. Kazanç görüşmesi sırasında, “Emin olacağımız bir şey, insanlar için bir fiyat şemsiyesi bırakmayacağımızdır,” dedi. Cook’un Apple’ı daha ucuz iPhone’lar ve iPad’ler satmayı seviyor ve bunu iki şekilde yapıyor. Birincisi, eski modelleri etrafta tutmak, yeni modeller değiştirdikten sonra fiyatlarını düşürmektir. Diğeri ise giriş seviyesi iPad ve iPhone SE gibi daha ucuz ürünlere sahip olmak. Bu stratejinin Mac’e uygulandığını hayal edin. Artık Apple kendi çiplerini ürettiği için, iPhone’la aynı maliyet tasarrufunun keyfini çıkarabilir. Ne kadar çok fiş yaparsanız, o kadar ucuza alırlar. Ve M2 kaçınılmaz olarak gelecek yıl geldiğinde, M1 eski teknoloji olacak ve yapımı daha kolay olacak. Intel çipleri kullandığında, Intel bu tasarrufları elde etti. Şimdi, yine de, Apple bu tasarrufları alıp Mac’lerine uygulayabilir. En son M3 MacBook Air’i mi istiyorsunuz? 999 dolar. Ama belki bir M1 modelinden memnunsunuzdur, bu durumda 799 $ ödersiniz.

M1 MacBook Air, M1 MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro, Apple'ın web sitesinde yan yana

Tüm bunlar Apple için iyi haberler, Mac kullanıcıları için harika haberler ve diğer çip üreticileri için korkunç haberler anlamına geliyor. Microsoft’un işleri yapma biçiminde büyük bir değişikliğe neden olmadıkça, Windows’u tercih eden insanlar için de kötü bir haber olabilir. Şu an itibariyle, PC dünyasının gücü değişti. Apple uzmanı John Gruber, “Kimse artık IBM’i satın aldığı için kovulmamasından bahsetmiyor” diye yazıyor. “Yakında hiç kimse Intel ve x86’ya karşı her zaman bahis kaybettiğinizi düşünmeyecek.”