Skip to content

Apple’ın Yeniden Açılma Planları İşçileri Nasıl Etkileyecek?

21 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Bir Bloomberg raporu, Apple’ın sonbaharda kepenkli mağazaları yeniden açtığını öne sürüyor ve bazılarının yeni iPhone sürümünü telafi etmesi gerektiğini düşünüyor.
  • Bazı çalışanlar, teknoloji devinin yeniden açılma girişimini, insan merkezli bir yaklaşımın aksine, kâr odaklı bir çaba olarak görüyor.
  • Apple’ın teknoloji hiyerarşisinin en tepesindeki yeri, ona etik olarak yeniden açılmak için bir emsal oluşturması için bir önbellek veriyor.

Müşteriler, Garden City, New York'taki Roosevelt Field Mall'daki Apple mağazasında alışveriş yapıyor

Al Bello / Getty Images
Apple Inc.’in iki kez kapatılan Apple Store’ları yeniden açma planı, binlerce çalışanın karantina planlarını yeniden düşünmesine neden olurken daha büyük, topluluk tabanlı perakendeciler için bir örnek oluşturuyor. Kurumsal yeniden açılış yaklaşımlarını yeniden yapılandırmak için kurulan Apple’ın kültürel ortamdaki yeri, büyük olasılıkla diğer işverenlerin COVID sonrası bir dönemde müşterilerinin taleplerini karşılamayı nasıl seçtiklerini etkileyecek. Çalışanlar da bu koşullar altında halkı idare etmenin yollarını planlıyor. Bazıları, Mayıs ayında yayınlanan bir şirket çapında açık mektupla yeniden açılma planlarının pekiştirilmesinin ardından son derece bulaşıcı virüse yakalanma korkusuyla şirketten ayrılmak zorunda kaldıklarını hissetti. Sadece gitmek zorundaydım; Eski Apple Store çalışanı Nicole Turner, buna katlanamadım ”dedi. “Oldukça düzenli bir şekilde yaşlı aile üyelerimin ve altı yaşındaki yeğenimin etrafındayım … bu riske atabileceğim bir şey değildi.”

Pandemi Planları

Mart ayında Apple, binlerce perakende işçisini çevrimiçi destek ve satış içeren ev içi işlere atadı, ancak Turner denklemin dışında bırakıldı ve Teksas’taki yerini terk etmeye karar verdi. Artık çalışanların fiziksel mağazalara dönmesi gerektiğine göre, doğru kararı verdiğini düşünüyor. “Sanırım kobay olmamız gerekiyordu.” Göre Bloomberg Raporda, çokuluslu teknoloji devi 120’den fazla kapalı mağazada çalışanlara bu sonbaharda yeniden açmanın uygun yollarını anlatıyor. Apple Mağazalarının yerel yönergeleri ve sosyal mesafe gereksinimlerini, ayrıca sıcaklık kontrollerini, zorunlu maske takmayı ve yalnızca randevulu kullanıcıları içeren yeni kurumsal standartları izlemeye devam etmesi bekleniyor. Mağazalar Ağustos sonunda açılabilir.

Daha bitmedi

Ülke çapında, COVID-19 vakalarındaki artışlar ciddi bir düşüş görmüş olabilir, ancak yeni virüsün belası Amerikan yaşamında sabit kalıyor ve bazı üniversitelerin ve sınıf okullarının erken yeniden açılmalar sırasında enfeksiyon endişeleri nedeniyle kapılarını kapatmasına neden oluyor. Diğer perakende satış yerleri sınırlı bir kapasiteyle çalışır durumda kalmıştır. Santa Clara Üniversitesi Markkula Uygulamalı Etik Merkezi Liderlik Etiği Kıdemli Direktörü Ann Skeet, Silikon Vadisi teknoloji sevgilisinin çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için birkaç değişiklik yapmasını öneriyor. Apple yalnızca Apple Store iş modelini yeniden tasarlamakla kalmamalı, aynı zamanda perakende çalışanları için kurumsal ücret paketlerini de yeniden düzenlemeli.

Bir telefon görüşmesi sırasında, “İnsanlardan ofise gelerek risk almalarını istiyorsanız, bu riski gelişmiş faydalar, ücret veya ikramiyeler yoluyla aldığınızı kabul ettiğimiz bir telafi edici güç olması gerekir,” dedi bir telefon görüşmesi sırasında dedi. . “(Yarı zamanlı) çalışanlara genellikle yeterince saat çalışmadıkları için sağlık hizmeti verilmez, ancak bu politika pozisyonlarını yeniden ziyaret etmenin zamanı olabilir … Apple’ın 2 trilyon dolarlık piyasa değeri var, bu yüzden şu anda cömert olabilirler . ”

Pazar Baskıları

Bu yeniden açılış planları, bu sonbaharda daha sonra yapılacak olan yeni gadget sürümlerinin hemen ardından geliyor. Temmuz ayında bir kazanç görüşmesi sırasında, Apple CFO’su Luca Maestri, geleneksel Eylül düşüşünün aksine, çokça söylentilere konu olan iPhone 12’nin Ekim ayında piyasaya sürüldüğünü doğruladı. Düşüşün şirketin en yoğun sezonu olduğu için, yeniden açılış stratejisi bazı eleştirmenler tarafından parasal kazanç için güvenlik endişelerini görmezden gelme girişimi olarak görülüyor. “Apple’ın 2 trilyon dolarlık piyasa değeri var, bu yüzden şu anda cömert olabilirler.” Turner, bunun kurumsal yapıyla ilgili sorunun bir göstergesi olduğunu düşünüyor – her şeyin üstünde kar Eski çalışan, “üst düzey çalışanların” müşteriyle yüz yüze çalışanlar gibi kârın temelini sağlayan perakende çalışanlarına değer vermediğini düşünüyor. , trilyon dolarlık şirketin kâr marjlarını artırmanın araçları olarak görüldüklerini söylüyor. “İşe bile dönmüyorlar ve Kaliforniya’daki lüks evlerinde oturmanın iyi olduğunu düşünüyorlar, ancak bizden geri dönün ve insanlarla yüz yüze olun, ”dedi Turner.” Biz kobay olmamız gerekiyor, sanırım. ”

Apple personeli, Perth'in CBD'sindeki Apple mağazasına giren kişilere sağlık soruları soruyor

Will Russell / Getty Images
Turner’a göre Apple’ın kurumsal yapısı, yöneticilerin alt düzey çalışanların takip etmesini istedikleri planları modelleme konusundaki başarısızlıklarının kanıtı; ancak diğerleri bunun çok daha karmaşık olduğunu düşünüyor. Skeet, anlaşılabilir olsa da, durumu okumanın en iyi ihtimalle naif olduğunu öne sürüyor. Kurumsal pozisyonlar çalışanları yönetir ve büyük ölçüde ev ofislerinden yönetilebilirken, teknoloji tabanlı müşteri hizmetleri işleri bir dereceye kadar fiziksel kullanılabilirlik gerektirir. Sonunda, Skeet hiçbir şirketin bu anı karşılamak için Cupertino merkezli holdingden daha uygun olmadığını düşünüyor. Şirketin yenilikçi olma geçmişi, onu COVID-19’un baskısı altında mükemmel bir konuma sahip olmasını sağlıyor. “Apple tasarım kapasitesiyle tanınıyor,” dedi Skeet, “Bu yüzden, bunu nasıl iyi yapacağını anlayabilen ve hem müşterileri hem de çalışanları rahatlatan ve riskleri azaltan bir süreç tasarlayan bir şirket varsa inanma eğilimindeyim … Apple’ın bunu yapabileceğine inanıyorum. ”