Skip to content

Araba Amfi Sigortasına İhtiyacım Var mı?

7 de Mayıs de 2021

Çoğu otomobil, yalnızca bir ana ünite ve dört hoparlör içeren çok temel ses sistemleriyle birlikte gelir, bu nedenle bunun ötesine geçmek, eski bileşenleri yenileriyle değiştirmekten daha karmaşıktır. Arabanız fabrikadan bir amplifikatörle gelmediyse ve muhtemelen gelmediyse, bu, onu güce ve toprağa bağlamanız gerektiği anlamına gelir ve bu, bir tür amplifikatör sigortasına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Andy Arthur / Flickr / CC 2.0’dan

Araba Ses Amplifikatörü Sigortasına Kim İhtiyaç Duyar?

Yeni güç amplifikatörünüz yerleşik bir sigorta ile geldiyse, bu harika. Bununla birlikte, bu sigorta amfinin kendisini korumak içindir ve arabanızdaki kabloların geri kalanını korumak için hiçbir şey yapmaz. Özellikle endişe verici olan, potansiyel olarak hattın aşağısında bir yerde kısa devre yapabilen amplifikatörün kendi güç kablosudur. Yeni amplifikatörünüz için bir güç kablosu çalıştırırken dikkatli değilseniz ve kısa devre yapıyorsa ve sigortalı değilse, ciddi bir hasara bakıyor olabilirsiniz. En kötü durumda, kısa devre yapmış bir amplifikatör güç kablosu yangına bile neden olabilir. Dikkatli olsanız bile, en yumuşak yollarda dolaşmak, arabanızdaki her şeyin çok fazla çarpmasına ve sarsılmasına neden olur. Kablolar zamanla kayar ve birbirlerine ve diğer şeylere karşı aşınır, bu da en iyi planların bile ters gitmesine neden olabilir. Bu nedenle sigorta, amfi kablolamasının en hayati parçalarından biridir.

Amplifikatörünüzü Güce Bağlama

Yeni amfinizi arabanızdaki mevcut sigorta kutusuna bağlamak cazip gelebilir, özellikle de sigorta bloğu ön panelin altındaysa. Bataryaya kadar yepyeni bir güç kablosu kullanmaktan kesinlikle daha kolaydır, ancak bu kısayolu kullanma dürtüsüne direnmeniz gerekir. Arabanızın içindeki sigorta kutusuna bir amplifikatör bağlamaktan kaçınmanız ve özellikle mevcut bir devreye veya sigortaya asla bağlamamanızın nedeni, amplifikatörünüzün neredeyse kesinlikle sigorta kutunuzdaki kablolamadan daha fazla amper çekeceğidir. Taşımak. Bu, daha küçük bir sigortayı daha büyük bir sigortayla değiştirseniz veya sigorta kutunuzda boş bir yuva kullansanız bile, potansiyel olarak yıkıcı bir arıza riskiyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Eldeki sorun, sigortaların çalışma şekline ve ilgilenmek için tasarlandıkları soruna yakından bağlıdır. Çoğu temel anlamda, bir sigorta, devredeki diğer her şeyi korumak için başarısız olacak şekilde tasarlanmış bir bileşendir. Devredeki herhangi bir bileşen çok fazla amperaj çekerse veya kısa devre ani bir amper artışına neden olursa, sigorta “atar” ve devreyi keser. Sigorta yoksa veya sigorta ark nedeniyle devreyi kesemezse, diğer bileşenler hasar görebilir veya hatta bir elektrik yangını olabilir.

Doğru Araç Amfi Sigorta Konumu

Araç ses amplifikatörleri çok fazla amper çektikleri için, birini yanlış bir şekilde kablolamak, aşırı yüklenmiş güç kablolarına, kısa devrelere ve hatta elektrik yangınlarına neden olabilir. Bu nedenle, pilinizden amfinize kadar ayrı bir güç kablosu çalıştırmak iyi bir fikirdir. Birden fazla amperiniz varsa, tek bir güç kablosunu çalıştırabilir ve bir dağıtım bloğu kullanabilirsiniz, ancak güç kablosunun beslediği tüm amperlerden çekilen akımı kaldıracak kadar kalın olması gerekir. Amfilerinizden birinde bir sorun olursa veya amfi güç kablonuz kısa devre yaparsa, sonuçlar potansiyel olarak felaket olabilir. En kötü durumda, araba alev alabilir veya akü patlayabilir. Bu nedenle, batarya ile güç kablosu arasına sıralı bir sigorta takmak gerekir ve bu yüzden bu sigortayı amfi yerine bataryaya yerleştirmelisiniz. Sigortayı amfiye yerleştirirseniz ve kablo, pil ile sigorta arasında bir yerde kısa devre yaparsa, sigorta herhangi bir koruma sağlamaz.

Doğru Araba Amp Sigorta Boyutu

Sigortanızı doğru yere yerleştirmenin yanı sıra, doğru boyutta sigorta kullanmak da önemlidir. Çok küçük bir sigorta kullanırsanız, normal çalışma sırasında yanacaktır. Öte yandan, çok büyük bir sigorta kullanırsanız, bileşen arızası veya bir elektrik yangını ile uğraşabilirsiniz. Amplifikatörünüzün dahili bir sigortası varsa, sıralı araba amp sigortanız biraz daha büyük olmalıdır. Örneğin, amplifikatörünüzde 20 amperlik dahili bir sigorta varsa, 25 veya 30 amperlik hat içi sigorta kullanmak isteyebilirsiniz. Her ikisinin de dahili 20 amperlik sigortası olan iki amperiniz varsa, sıralı sigortanız için doğru boyutu bulmak için bu numaraları birbirine eklemelisiniz. Bu, kendinizi tehlikeli bir duruma açmadan size biraz kıpırdatma odası sağlar. Bazı amplifikatörlerin dahili sigortaları yoktur, bu durumda, sıralı araba amp sigortanız için doğru boyutu belirlemek için amplifikatörünüzün güç oranlarını kontrol etmeniz gerekir. Dahili sigortası olmayan bir amplifikatörle veya dahili sigortası olmayan birden fazla amplifikatörle uğraşıyorsanız, sigortalı bir dağıtım bloğu kullanmayı da düşünmelisiniz. Hat içi sigortanın sizi kısa devre yapmış bir güç kablosundan koruduğu gibi, sigortalı bir dağıtım bloğu, amfilerinizden biri arızalandığında diğer amfilerinizi ve ilgili bileşenleri koruyacaktır.

Amper için Sigorta Türleri

Dahili sigortaları olan çoğu amplifikatör, bir tür otomotiv sigortası kullanır. Bunlar, arabanızın başka bir yerinde kullanılanla aynı tip sigortalardır ve ana üniteniz gibi diğer ses bileşenleri de çok benzer sigortalar kullanabilir. Hat içi bir sigorta taktığınızda, bu aynı tip bıçaklı sigortayı kullanabilirsiniz. Sigortanın kendisi, amfi güç hattına paralel olarak bağladığınız bir sigorta yuvasına takılır. Diğer seçenek, sıralı bir namlu sigortası kullanmaktır. Bu aynı zamanda güç kablosuyla aynı hizada taktığınız bir sigorta tutucusunu da kullanır, ancak tipik olarak bir namlu sigortasını tutan şeffaf veya yarı saydam bir plastik tüp şeklini alacaktır. Kullandığınız sigorta türünden bağımsız olarak, takmayı planladığınız sigortanın derecesini karşılayan veya aşan bir sigorta tutucusu seçmeniz önemlidir. 30 amperlik bir sıralı sigortaya ihtiyacınız olduğunu belirlerseniz, yalnızca 25 amperlik bir sigorta tutucusu takmayın.