Skip to content

Araba Baş Ünitesi Nasıl Seçilir

30 de Mayıs de 2021

Ana ünite, araç ses sisteminizin kontrol merkezidir. Genellikle bir araba radyosu olarak anılır (çünkü çoğu bir radyo içerir), bu tek bileşen, sisteminizin ne kadar iyi ses çıkarması, gösterge panelinizin görünümü ve girişleri değiştirmek gibi şeyleri ne kadar kolay yaptığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir sürerken. Bir kafa ünitesi seçmek göz korkutucu olabilir. Genellikle pahalıdırlar ve yanlış olanı seçmek sistemin nasıl ses çıkardığını zayıf bir şekilde etkileyebilir. Bu, ilgilendiğiniz bir yükseltmeyse, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, yeni bir ana ünite seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden bazılarını size açıklayacağız.

Westend61 / Getty

Bir Baş Ünite Seçimi: Önemli Faktörler

Herhangi bir araç ses sisteminde bir kafa ünitesinin uygunluğunu etkileyebilecek dört ana faktör vardır. Özel duruma bağlı olarak, bu faktörlerden bazıları diğerlerinden daha önemli olacaktır.

 • Bütçe: Bir araba ses sistemini yükseltirken gerçekçi olmak önemlidir. Herkes soruna yeterince para atarak katil bir ses sistemi kurabilir, ancak herkesin böyle bir seçeneği yoktur. Bu nedenle, ne istediğinizi düşünmek, satın almanız gerekebilecek diğer bileşenleri göz önünde bulundurmak ve bütçenize uygun bir ana ünite seçmek önemlidir.
 • Güç: Bu, ana ünitenin hoparlörlerinize gönderdiği ses çıkışını ifade eder. Daha fazla güç, orta ve yüksek ses seviyelerinde daha yüksek ses ve daha az bozulma anlamına gelir, ancak güçlü bir ana üniteyi zayıf hoparlörlere bağlamak harika sonuçlar sağlamaz.
 • Estetik: Bir kafa ünitesinin görünüşü, bazı insanlar için diğerlerinden daha önemli olacak. Baş ünitesi genellikle bir aracın ön göğsündeki en önemli parçadır, bu nedenle çirkin görünmeyen bir şey seçmek önemlidir. Bazı durumlarda estetik, orijinal kafa ünitesini yerinde bırakmanıza bile yol açabilir.
 • Özellikleri: “Araba radyosu” yerine “ana ünite” terimini kullanmamızın nedeni, bir ana ünitenin basit radyo görevlerinden çok daha fazlasını gerçekleştirebilmesidir. Bluetooth veya MP3 uyumluluğu gibi belirli bir özellik sizin için önemliyse, buna odaklandığınızdan emin olun.

Bütçe üzerinde çalışan herkes, diğer kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılayan veya aşan bir ana ünite bulmak isteyecektir. Ancak, mükemmel ses sistemini her seferinde tek parça olarak inşa etmeye çalışan birinin farklı öncelikleri olacaktır. Bunu akılda tutarak, harika bir ana ünitede aramanız gereken farklı niteliklere daha derinlemesine bir göz atacağız.

Form Faktörü: Tek – Çift DIN

Bir kafa ünitesi seçme işlemi başlamadan önce, kullanılacağı aracın ön panelini kontrol etmek önemlidir. Çoğu kafa ünitesi, tekli DIN ve çift DIN olarak adlandırılan iki boyut kategorisine uyar ve çoğu araçta tek veya çift DIN çizgi yuvası. Mevcut kafa ünitesi yaklaşık 2 inç (50 mm) uzunluğundaysa, yedek parçanın tek DIN standardına uyması gerekir. Mevcut birim 4 inç (100 mm) uzunluğundaysa, tek veya çift DIN kafa birimi kullanılabilir. Bununla birlikte, bir tek-DIN kafa ünitesini bir çift-DIN yuvasına takmak için bir ara parça gereklidir. Daha fazla bilgi için doğru boyutta kafa ünitesini bulma kılavuzumuza bakın.

Satış Sonrası ve Orijinal Ekipman

Bir kafa ünitesinin estetiğini düşünmeye başladığınızda, birçok insanın sahip olduğu bir endişe, satış sonrası bir ana ünitenin doğru görünmeyeceğidir. Düzgün monte edilmiş bir araba radyosu orijinal radyo kadar temiz ve profesyonel görünse de, bazı satış sonrası araba radyolarının ön panelin geri kalanıyla uyuşmadığı doğrudur. Orijinal ekipman (OE) kafa ünitesini yerinde bırakmak tipik olarak en iyi fikir değildir, ancak tuhaf bir şekilde şekillendirilmişse veya sadece estetik nedenlerle OE görünümüne bağlı kalmak istiyorsanız bir seçenektir. Bir OE kafa ünitesi, istediğiniz diğer tüm özelliklere zaten sahipse, tamamen yeni bir ana ünite satın almayı atlayıp yeni bir amplifikatör ve birinci sınıf hoparlörler takmak isteyebilirsiniz. Bu, OE kafa ünitesinin ön amplifikatör çıkışlarına sahip olmadığı sürece tipik olarak mümkün olan en iyi sesi sağlamaz, çünkü bu tür bir kurulum tipik olarak bazı ses bozulmalarına neden olur. Orijinal ekipman ana ünitesinin ön amplifikatör çıkışları varsa veya aracın fabrikada bir amplifikatörü varsa, OE ana ünitesini yerinde bırakıp güzel bir amplifikatör ve hoparlörler takmanız yeterli olabilir. Ana üniteyi yükseltmek istiyorsanız, ancak işiniz bittiğinde doğru görünmemesinden endişeleniyorsanız, seçeneklerinizin açıldığında ve kapatıldığında nasıl görüneceğine özellikle dikkat edin. Diğer insanlar için neyin işe yaradığını görmek için sizinki gibi araçların resimlerini de aramak isteyebilirsiniz.

Ses Kaynakları

Herkesin farklı miktarlarda kaset, CD, MP3 ve diğer dijital müzik dosyalarından oluşan bir medya kitaplığı olduğundan, doğru ana ünite ses kaynakları kişisel tercihlere bağlı olacaktır. Kendi koleksiyonunuzda ne olduğuna bağlı olarak, oynayabilecek bir kafa ünitesi aramak isteyebilirsiniz:

 • Kasetler
 • Kompakt diskler
 • DVD’ler
 • Blu-ray diskler

Kasetler OE kafa ünitelerinden aşamalı olarak çıkarılırken, bazı satış sonrası çift DIN kafa üniteleri hem kasetleri hem de CD’leri çalabilir ve ayrıca CD değiştirici kontrolleri içeren kafa üniteleri de vardır. Diğer birimler, MP3, AAC, WMA ve diğerleri dahil olmak üzere CD’lere yazılan dijital müzik dosyalarını çalabilir ve ayrıca çift DIN form faktörüne uyan gösterge içi CD değiştiriciler de vardır. Tüm medya kitaplığınız dijitalleştirilmişse, mekanik olmayan bir ana ünite aramak isteyebilirsiniz. “Mekanizma” terimi, bu kafa ünitelerinin içinde hareketli parça bulunmadığını gösterir. CD veya kaset çalmadıklarından, USB belleklerden, SD kartlardan veya dahili sabit sürücülerden müzik çalabilirsiniz. Bu seçeneklere ek olarak, ana üniteler tipik olarak bir tür radyo alıcısı içerir. Çoğu ana ünitenin sunduğu temel AM / FM radyosunun yanı sıra, bir HD radyo alıcısı veya uydu radyosu ile uyumlu olan bir ana ünite aramak isteyebilirsiniz.

Baş Ünitesi Kullanılabilirliği

Harika özelliklere sahip ve düzgün görünen bir kafa ünitesinin kullanımı her zaman kolay olmayacaktır. Ana ünite, tüm ses sisteminizi günlük olarak kontrol etmek için kullanacağınız komuta merkezi olduğundan, kullanım kolaylığı hayati önem taşımaktadır. Bu faktörün gözden kaçırılması kolaydır, ancak aynı zamanda alıcının pişmanlığının da önde gelen nedenlerinden biridir. Çevrimiçi bir ana ünite satın alsanız bile, kontrolleri denemek için yerel bir mağazada bir ekran modeli aramak iyi bir fikirdir. Bir vitrin modeli bulabilirseniz, kendinizi arabanızı sürerken olduğu yere yaklaşık olarak yerleştirilecek şekilde konumlandırın. Sürüş yaptığınızı hayal edin ve bir göz atın. Ekranı ve kontrolleri görmek ne kadar kolay? Uzanın ve kontrolleri çalıştırmayı deneyin. Kontrolleri bakmadan bulmak ve kullanmak ne kadar kolay? Çok sayıda küçük düğmeli baş üniteleri veya okunması zor ekranlar iyi görünebilir ve tüm doğru özelliklere sahip olabilir, ancak genel deneyim tatmin edici olmayacaktır.

Baş Ünitesi Gücü

Odyofiller için güç, bir araç ses sistemi oluşturma sürecinde en önemli faktörlerden biridir. Ancak, insanları heyecanlandıran tipik olarak amplifikatörün gücüdür. İyi ses sistemleri, RCA hat çıkışlarına sahip dahili ana ünite amplifikatörünü atlar. Ana birim gücünü dikkate almak için iki neden vardır. Bütçeyle bir araba ses sistemi kuruyorsanız ve mümkün olan en iyi sesi almak sizin için o kadar önemli değilse, yeterli güç çıkışına sahip bir ana ünite bulmak önemlidir. Ayrıca parça parça bir araba ses sistemi oluşturmak da mümkündür, bu durumda iyi bir yerleşik amplifikatör ve RCA hat çıkışlarına sahip bir ana ünite bulmak isteyeceksiniz. Bu, iyi bir sesin keyfini çıkarmanıza olanak tanır ve daha sonra miksere iyi bir amplifikatör bırakabilirsiniz. Yerleşik bir amplifikatörün gücünü belirlemenin yolu, RMS değerine bakmaktır. RMS, kök ortalama kareye atıfta bulunur ve bu sayı aslında “en yüksek güç” ve “müzik gücü” gibi reklam terimlerinin anlamadığı bir şekilde anlamlıdır. Ancak, ana üniteler tipik olarak tam RMS değerini dört hoparlör kanalının tamamına aynı anda veremez. Bas üretmek için diğer frekanslardan daha fazla güç gerekir, bu nedenle yüksek geçişli bir geçiş kullanmadığınız sürece tipik olarak biraz bozulma bekleyebilirsiniz.

Ek özellikler

Oluşturmaya çalıştığınız ses sistemine bağlı olarak, aramanız gereken bir dizi başka özellik vardır. Bunlardan bazıları, preamp çıktıları gibi sistemin gelecekteki genişlemesi için hayati öneme sahiptir ve diğerleri hemen faydalı olacaktır.

 • Preamp çıkışları
 • Hırsızlık koruması
 • Bluetooth
 • Wifi
 • Direksiyon simidi kontrolleri
 • Uzaktan kumanda
 • Değiştirilebilir aydınlatma