Skip to content

Araba Radyosunun Kısa Tarihi

6 de Mayıs de 2021

Ana ünite, birçok yönden araç ses sisteminin ruhudur. Konsollar, basit mono AM radyolardan sofistike bilgi-eğlence sistemlerine, aralarında bir dizi tuhaf bip ve tek seferlik projelere geçiş yaptı. Çoğu ana ünite hala bir AM tuner içerir, ancak sekiz kanallı kasetler, kasetler ve diğer teknolojiler tarihe karıştı. Kompakt disk gibi diğer teknolojiler de önümüzdeki birkaç yıl içinde ortadan kalkabilir. Bu çok zor görünebilir, ancak araba radyolarının tarihi, bir zamanlar son teknoloji olarak kabul edilen terk edilmiş teknolojiyle doludur.

1930’lar: İlk Ticari Ana Üniteler

rob castro / Getty Images
Meraklılar, on yıldan fazla bir süredir radyoları arabalarına entegre etmenin yaratıcı yollarını buluyorlardı, ancak ilk gerçek araba radyoları 1930’lara kadar tanıtılmamıştı. Motorola, yaklaşık 130 $ – bugünün parasıyla yaklaşık 1.800 $ ‘a perakende satış yapan ilklerden birini sundu. Bunun Model T dönemi olduğunu ve satın alabileceğinizi unutmayın. bütün bir araba Motorola’nın ilk araba radyosunun fiyatının yaklaşık iki ila üç katı.

1950’ler: AM Hükmetmeye Devam Ediyor

Chrysler'in rekor oyuncusu

Bill McChesney / flickr
Ana ünitelerin fiyatı, sonraki on yıllarda düştü ve kalitesi arttı, ancak yine de yalnızca 1950’lere kadar AM yayınlarını alabiliyorlardı. Bu mantıklıydı çünkü AM istasyonları bu noktada pazar payını kısıtladı. Blaupunkt, 1952’de ilk AM / FM ana ünitesini sattı, ancak FM’in gerçekten anlaşması birkaç on yıl aldı. İlk isteğe bağlı müzik sistemi de 1950’lerde ortaya çıktı. Bu noktada, sekiz parçadan neredeyse on yıl uzaktaydık ve kayıtlar ev ses sistemindeki baskın güçtü. Plak oynatıcılar, şimdiye kadar icat edilen en darbeye dayanıklı medya değil, ancak bu Chrysler’in arabalarına bir tane koymasını engellemedi. Mopar, ilk kayıt çalan ana üniteyi 1955’te piyasaya sürdü. Uzun sürmedi.

1960’lar: Araba Stereo Doğuyor

Kadın araba teybinde sekiz parçalı bant takma

Bettmann Arşivi / Getty Images
1960’larda hem sekiz kanallı bantlar hem de araba stereoları piyasaya sürüldü. Bu noktaya kadar, tüm araba radyoları tek bir (“mono”) ses kanalı kullanıyordu. Bazılarının hem önünde hem de arkasında ayrı ayrı ayarlanabilen hoparlörleri vardı, ancak yine de yalnızca bir kanalı vardı. İlk “stereolar” bir kanalı ön hoparlörlere ve diğerini arka hoparlörlere yerleştirdi, ancak modern sol ve sağ formatı kullanan sistemler kısa süre sonra ortaya çıktı. Sekiz kanallı format, araba kafa ünitelerine çok şey borçludur. Araba ses sistemi olmasaydı, muhtemelen tüm format bocalardı. Ford agresif bir şekilde platformu zorladı ve sonunda rakip OEM’ler de formatı aldı.

1970’ler: Kompakt Kasetler Sahneye Çıkıyor

Erken bir ön göğüs kaseti seti

bilinmeyen
Sekiz parçalık günler başlangıçtan itibaren numaralandırıldı ve format, kompakt kaset tarafından hızla pazardan çıkarıldı. İlk kaset kafa üniteleri, selefini yıllarca geride bırakarak 1970’lerde ortaya çıktı. İlk kaset çalar kafa üniteleri kasetler üzerinde nispeten sertti ve Maxell aslında 1980’lerin başında kasetlerinin kötüye kullanıma karşı koyacak kadar dayanıklı olduğu konseptine dayalı bir reklam kampanyası kurdu. Ön paneldeki kasetçalara kaset koyan herkes, kafa ünitesinin değerli bir kaseti “yemesiyle” ilişkili batma hissini hatırlar.

1980’ler: Kompakt Disk, Kompakt Kaseti Yerinden Çıkaramadı

İlk sıradaki OEM CD çalar.

dddike
İlk CD kafa üniteleri, ilk kaset destelerinden 10 yıldan daha kısa bir süre sonra ortaya çıktı, ancak teknolojinin benimsenmesi çok daha yavaştı. CD çalarlar, 1990’ların sonlarına kadar ana ünitelerde her yerde bulunamayacaktı ve teknoloji, kompakt kaset ile yirmi yıldan fazla bir süredir bir arada varlığını sürdürdü.

1990’lar: CD Oyuncuları Hakim Oldu

CD çalar radyo

Aidan
CD çalarlar 1990’larda kafa ünitelerinde giderek daha popüler hale geldi ve on yılın sonlarına doğru birkaç önemli eklenti yapıldı. Sonunda CD-RW’leri okuyabilen ve MP3 dosyalarını çalabilen ana üniteler kullanılabilir hale geldi ve DVD işlevselliği, bazı üst düzey araçlarda ve satış sonrası ana ünitelerde de ortaya çıktı.

2000’ler: Bluetooth ve Bilgi-Eğlence Sistemleri

GPS'li araba paneli

Willie Ochayaus
21. yüzyılın ilk on yılında, ana üniteler Bluetooth aracılığıyla telefonlar ve diğer cihazlarla bağlantı kurma becerisi kazandı. Bu teknoloji aslında 1994 yılında geliştirildi, ancak başlangıçta kablolu ağların yerini alması amaçlanmıştı. Otomotiv uygulamalarında, teknoloji eller serbest aramaya izin verdi ve bir telefon görüşmesi sırasında bir kafa ünitesinin otomatik olarak kendi kendine sesini kapatabileceği bir durum yarattı. Tüketici GPS sistemlerinin doğruluğu da on yılın ilk yarısında arttı ve bu hem OEM hem de satış sonrası navigasyon sistemlerinde bir patlamaya neden oldu. İlk bilgi-eğlence sistemleri de görünmeye başladı ve bazı ana üniteler dahili HDD depolama alanı bile sundu.

2010’lar: Kasetin Ölümü ve Sırada Ne Var

Fortune'un 40 Yaş Altı 40 Partisi

Kelly Sullivan / Getty Images
2011, üreticilerin yeni arabalarda kaset desteği sunmayı bıraktıkları ilk yıl oldu. Bir OEM kaset çalarla seriden çıkan son araba bir 2010 Lexus SC 430’du. Yaklaşık 30 yıllık hizmetin ardından, format yeni teknolojilere yer açmak için nihayet kullanımdan kaldırıldı. CD çalar, muhtemelen doğrama bloğundaki bir sonraki formattır. 2012 model yılından sonra birkaç OEM, CD değiştiricileri sunmayı bıraktı ve gösterge içi CD çalarlar potansiyel olarak bu durumu takip edebilir. Peki sırada ne var? Bazı ana üniteler artık buluttan müzik çalabilir ve diğerleri Pandora gibi internet hizmetlerine bağlanabilir. USB veya Bluetooth aracılığıyla ana ünitelere bağlanabilen mobil cihazlarla, telefon eski fiziksel medyayı kullanmaya başlıyor. Uydu radyosu da büyük bir hayran kitlesine sahiptir.