Skip to content

Araba Stereo Amfisi Kendi Kendine Açılır ve Kapatılır

15 de Mayıs de 2021

Bir araba amfi neden kendi kendine kapanır? Bir amfinin kendi kendine kapanmasının birkaç farklı nedeni vardır. Amplifikatörün daha fazla hasar görmesini önlemek için tasarlanmış otomatik bir kapatma özelliği olan “koruma moduna” giriyor olabilir. Ayrıca, araba amfi kablolarında bir sorun olması, çok ısınması veya hatta hatalı ve değiştirilmesi gerekebilir.

Bir Araba Amfisi Koruma Moduna Girdiğinde

Koruma modu, bir arabanın ses amplifikatöründen diğerine çok fazla değişiklik olduğu için biraz karmaşık bir konudur. Bazı amplifikatörlerde, koruma modu etkinleştirildiğinde yanan LED’ler bulunur, bazılarında yanmaz ve hatta bazılarında çoklu Her biri farklı bir arıza türünü gösteren LED’ler. Her durumda, amplifikatörünüz görülmesi zor bir yere kurulursa, koruma ışığı siz farkında bile olmadan yanabilir. Bu nedenle, başka bir şey yapmadan önce, amplifikatörünüzü bulmak, ona erişmek için ne gerekiyorsa yapmak ve ardından bir uyarı göstergesi olup olmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz. Bir koruma modu LED’ine sahipse ve LED yanar ve yanık kalırsa, amplifikatör koruma modundadır. Amplifikatörünüz koruma moduna giriyorsa, onu açar açmaz veya ondan sonra herhangi bir noktada, izlenmesi gereken biraz karmaşık bir teşhis prosedürü vardır. Koruma modunda bir amplifikatörü teşhis etmenin arkasındaki temel fikir, amplifikatörün yanlış takılmış olabileceği, aşırı ısınmış olabileceği, kablolamada bir sorun olabileceği veya hoparlörlerinizden veya subwooferlarınızdan biri veya daha fazlasıyla ilgili bir sorununuz olabileceğidir. Örneğin, topraklanmış bir hoparlör, amplifikatörün korumalı moda girmesine neden olabilir ve bu noktada kapanacaktır.

Amplifikatör Kablolama Sorunları

Amplifikatörünüz koruma modunda değilse veya LED göstergesi olmadığı için anlamanın bir yolu yoksa, bir kablolama sorununuz olabilir. Örneğin, amplifikatörünüzün açma kablosu, uzak amplifikatör kablosu yerine ana ünitenizin uzak anten kablosuna bağlıysa, girişi radyodan CD çalara veya başka bir şeye değiştirdiğinizde kapanabilir. Kötü bir sigorta veya herhangi bir gevşek veya kötü bağlanmış güç veya topraklama kabloları da bir amplifikatörün rastgele açılıp kapanmasına neden olabilir. Modern ana üniteler ve amfilerle güncellenen bazı eski araçlar da benzersiz sorunlar sunabilir. Örneğin, bazı eski araçlar hem sabit güç hem de hafıza için ana ünitede fonksiyonları canlı tutmak için kablolanmıştır, ancak mevcut kablolar modern bir ana üniteye doğru amperajı sağlayamaz. Bu gibi durumlarda, arabayı çalıştırdığınızda kafa ünitesinin kapandığını ve tekrar açıldığını, ancak amfinin tekrar açılmadığını veya hiç açılmadığını fark edebilirsiniz. Bu tür bir kablolama sorunu için tek çözüm, bataryadan veya sigorta kutusundan doğru ölçüdeki yeni bir kabloyu çekip uygun boyutta bir sigorta ile takmaktır.

Amplifikatör Isı Sorunları

Bir amplifikatör açıkken ve çalışırken, ısı üretir, bu nedenle yetersiz havalandırmanın olduğu sıkışık bir yere bir amplifikatör takmak sorunlara yol açabilir. Bir amplifikatör yeterli havalandırmaya sahip değilse, aşırı ısınabilir ve bu da koruma moduna girmesine veya çalışmayı durdurmasına neden olabilir. Bu geçici bir sorun olabilir, bu durumda amfi soğuduktan sonra tekrar açılır, ancak aşırı ısınma da kalıcı bir arızaya neden olabilir. Amfinizin çok ısındığı bir yere kurulduğunu fark ederseniz, onu başka bir yere taşımak isteyeceksiniz. Kalıcı hasarı önlemek için sorunu zamanında yakalamış olabilirsiniz, ancak amfiyi daha iyi hava akışına sahip bir konuma yeniden takmak ve ardından kalıcı olarak başarısız olup olmadığını görmek için beklemekten başka bir yol yoktur.

Tümü Başarısız Olduğunda Amfiyi Değiştirin

Amplifikatör koruma modunda olsun ya da olmasın, her zaman başarısız olma şansı vardır. Bu durumda, kendi kendine kapanmasını engellemenin tek yolu değiştirmektir. Elbette, bir amplifikatörün başarısız olmasının birçok nedeni vardır ve bu temel sorunları çözememek, genellikle yeni amplifikatörün de başarısız olmasına veya en başından düzgün çalışmamasına neden olur.