Skip to content

Arabalar için Mobil Wi-Fi’ye Giriş

16 de Mayıs de 2021

Arabalardaki mobil Wi-Fi sistemleri, yerel bir Wi-Fi ağından ve (genellikle) kablosuz İnternet bağlantısından oluşur. Bir araba Wi-Fi ağı, telefonlar ve taşınabilir bilgisayarlar gibi mobil kişisel cihazları destekler. Araç Wi-Fi bağlantısının, fren ve aydınlatma gibi elektronik sistemleri kontrol etmek için kullandığı dahili ağdan ayrı olduğunu unutmayın.

İnsanlar Neden Araba Wi-Fi İstiyor?

Araba Wi-Fi sistemleri, bir ev kablosuz ağının aynı işlevlerinin çoğunu kopyalar. Birkaç nedenden dolayı faydalıdırlar:

  • Birçok dizüstü bilgisayar, tablet ve taşınabilir ortam yürütücüsü, doğrudan hücre ağlarına bağlanmak için gereken donanımdan yoksundur. Bu cihazlar İnternete girmek için genellikle Wi-Fi’ye ihtiyaç duyar. Sürüş sırasında iş yapmak zorunda olan sazan balığı, özellikle Wi-Fi erişiminden faydalanabilir.
  • Telefonları bir Wi-Fi ağına bağlamak, veri trafiğinin telefonun hücresel operatör ağı ve veri planını kullanmak yerine internet bağlantısı üzerinden akmasına izin verir. Bir telefonun veri planında bant genişliğini korumak paradan tasarruf edebilir.
  • Hücresel servis veya kapsama alanı olmayan bölgelere düzenli olarak (veya hatta tesadüfen) giderseniz, bir mobil ağ, sürüş talimatları veya yol yardımı için internete yine de erişmenize izin verecektir.
Cankurtaran / Elise Degarmo

Entegre ve Taşınabilir Wi-Fi Sistemleri

Bir mobil yönlendirici, bir araba Wi-Fi sisteminin merkezinde yer alır. Mobil geniş bant yönlendiriciler, istemciler için Wi-Fi erişiminin yanı sıra hücresel modem aracılığıyla mobil İnternet bağlantısı sağlar. Entegre Wi-Fi sistemleri, araca kalıcı olarak bağladığınız yönlendiricileri kullanır. Bazı otomobil üreticileri fabrikada yeni arabalarına yönlendiriciler takıyor, ancak birçok yeni araç hala yerleşik olarak bulunmuyor. Bu araçların sahipleri ve kullanımda olan birçok eski araç, satış sonrası donanım ile mobil Wi-Fi sistemleri kurabilir. Satış sonrası sistemler, koltuk altı, bagaj veya ön gösterge paneli gibi sabit yerlere gider. Entegre araç içi Wi-Fi’nin profesyonel kurulumcuları, müşterilerine yanlış montaj veya kablolama durumlarını kapsayacak şekilde garantiler sunar. Bir kişi kendi araç yönlendiricilerini de kurabilir; süreç, araç stereo sistemlerini kurmaktan çok farklı değildir. İnsanlar, araç Wi-Fi kurulumları için entegre bir Wi-Fi kurulumu yerine taşınabilir yönlendiricileri kullanmayı tercih edebilir. Seyahat yönlendiricileri olarak da bildiğiniz taşınabilir yönlendiriciler, entegre yönlendiricilerle aynı işlevi görür. Ancak bunları araçtan da kolayca çıkarabilirsiniz. Taşınabilir yönlendiriciler, özellikle üniteyi birden fazla araç arasında paylaşmak istediğinizde veya seyahatler sırasında kaldıkları yerlerde düzenli olarak seyahat eden ve taşınabilir bir yönlendiriciye ihtiyaç duyan kullanıcılar için anlamlıdır.

Araç Wi-Fi Sisteminin Kullanılması

Yüklendiğinde ve çalıştırıldığında, entegre bir araç Wi-Fi sistemindeki donanım, diğer istemcilerin ağına katılmasına izin verir. Diğer Wi-Fi ağ türlerinde olduğu gibi, cihazlar arasında temel dosya paylaşımını yapabilirsiniz. İnternete bir araba Wi-Fi sisteminden erişmek, bu tür yönlendirici için sağlayıcıdan bir abonelik almayı gerektirir. ABD’de, örneğin, Autonet CarFi markalı otomotiv yönlendiricileri ve ilgili İnternet abonelik paketlerini üretir. Bir akıllı telefonu arabanın mobil Wi-Fi sistemi olarak kullanmak, telefonun taşınabilir bir erişim noktası olarak işlev görebilmesini gerektirir. Çoğu sağlayıcı, tethering için bir telefon kullanmak için ek bir abonelik (ve ücret) gerektirir ve bazıları bu seçeneği hiç desteklemez. (Ayrıntılar için telefon sağlayıcınızla görüşün.)

OnStar nedir?

OnStar, 1990’larda General Motors tarafından üretilen araçlar için bir acil servis sistemi olarak popüler hale geldi. Entegre küresel konumlandırma ve kablosuz bağlantı kullanan OnStar sistemleri, genellikle yol yardımı sağladı ve çalınan araçları takip etti. OnStar hizmeti, mobil Wi-Fi İnternet erişimi seçeneği de dahil olmak üzere ek iletişim ve eğlence hizmetleri sunmak için zamanla genişledi. Yeni nesil OnStar teknolojisi, bazı yeni araçlarda mobil Wi-Fi’yi desteklemek için 4G LTE içerir (hizmet eski OnStar sistemlerinde mevcut değildir). Mobil Wi-Fi’ları, günlük, aylık ve yıllık seçeneklerle birlikte ayrı bir abonelik gerektirir.

Uconnect Web Nedir?

Chrysler’in Uconnect hizmeti, Bluetooth aracılığıyla bir arabanın ses sistemine kablosuz erişim sağlar. OnStar’a benzer şekilde, Uconnect yıllar içinde ek hizmetlerle genişledi. Uconnect Web abonelik hizmeti, onu destekleyen araçlar için mobil Wi-Fi sağlar.

Mobil Wi-Fi Sistemlerinin Güvenliği ve Güvenliği

Arabada internet erişimi, yolculara seyahat ederken arkadaşları ve aileleri ile iletişim halinde kalmaları için daha fazla yol sunar. Mobil Wi-Fi’ye sahip birçok kişi, OnStar, Uconnect veya diğer sağlayıcılar aracılığıyla ayrı acil durum hizmetlerine abone olsalar da, bazıları mesajlaşma ve navigasyon uygulamalarını kendi cihazlarında kullanmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, bir arabada Wi-Fi ve İnternet bağlantısına sahip olmak teorik olarak sürücülere başka bir dikkat dağıtma kaynağı ekler. Mobil Wi-Fi savunucuları, bu hizmetlerin çocukları meşgul etmeye yardımcı olduğunu ve dolayısıyla sürücünün dikkatinin dağılmasını en azından dolaylı olarak azalttığını iddia edebilir. Bilgisayar korsanları, tıpkı ev ve iş ağları gibi bir saldırı için mobil Wi-Fi’yi hedefleyebilir. Normalde hareket halinde olduklarından, Wi-Fi sinyalinin kendisine yapılan saldırıların yakındaki diğer araçlardan gelmesi gerekir. Bir başka olası güvenlik açığı, diğer İnternet erişim noktaları gibi ağın genel IP adresidir.