Skip to content

Arabanız Gelecekteki Tek EV Olmayabilir

21 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Şirketler, elektrikli keşif balonlarından elektrikli ve otonom demiryolu araçlarına kadar her şey üzerinde çalışıyor.
  • Olağandışı elektrikli araçlar (EV’ler) kirliliği azaltabilir ve bakımı daha ucuz olabilir.
  • İsrailli bir şirket yakında elektrikle çalışan bir yolcu uçağını test etmeyi planlıyor.

Elektrikli arabalar geçen yıl öyleydi ve şimdi üreticiler alışılmadık pille çalışan ulaşım araçlarına yöneliyor. Winnebago endüstrileri yeni elektrikli eğlence aracı (RV) konseptini ortaya çıkardı. Şirketler, elektrikli keşif balonlarından elektrikli ve otonom demiryolu araçlarına kadar her şey üzerinde çalışıyor. Gaz yakan arabalara alternatifler yoluyla kirliliği azaltma çabasının bir parçası.

Ohio State Üniversitesi’nde mühendislik profesörü ve elektrikli araçlar üzerine çalışan IEEE Üyesi Ramteen Sioshansi hayateli’a bir e-postada, “Bu araçlarda kullanılan geleneksel yakıtlar, insan ve çevre sağlığına zararlı sera gazları ve diğer kirleticiler üretme eğilimindedir.” röportaj yapmak. “Bu özelliklere sahip olmayan başka sıvı yakıtlar geliştirmek zor olabilir. Elektriğe geçiş bu emisyonları ortadan kaldırır.”

Karavanlar Elektrikli Git

Tipik bir karavan, galon başına yalnızca 6-10 mil alır ve bu da yakıt maliyetleri yüksek olduğunda hızla pahalı hale gelebilir. Ancak Winnebago, yeni elektrikli RV’si ile bir çözüme sahip olduğunu iddia ediyor.

Winnebago e-RV konsept aracı, otobüsün tüm yaşam alanı sistemlerine de güç sağlayan gelişmiş bir aktarma organı ve pil paketini içeren tamamen elektrikli, sıfır emisyonlu bir RV’dir. Konfor ve işlevselliği en üst düzeye çıkarırken enerji kullanımını ve pil performansını optimize etmek için tasarlanmış araç içi cihazlara sahiptir. Su ısıtıcısı ve ısı pompalı çatıya monte klima için 350 volt DC güç ve indüksiyonlu ocak için 110 volt AC bile var.

Winnebago Industries kıdemli başkan yardımcısı Ashis Bhattacharya, “Tüketici talebi birçok cephede elektrik enerjisi uygulamalarını yönlendiriyor ve RV tüketicilerinin elektrikli ve bağlantılı RV ürünlerinin sağlayacağı gelişmiş özelliklerden ve kullanılabilirlikten yararlanmaya hazır olduğuna inanıyoruz” dedi. haber bülteni. Elektrikli araç şirketi Evocargo’nun CEO’su Andrey Bolshakov, bir e-posta röportajında hayateli’a verdiği demeçte, elektrikli araçlar hem çevresel hem de ekonomik olarak çok sürdürülebilir oldukları için çekici.

Şirketi, otonom elektrikli kamyonlar geliştiriyor. Uzak operatörler kargo taşıyıcılarını kontrol edecek. Bolshakov, herhangi bir elektrikli aracın – ister uçak, ister kamyon veya araba olsun – sıfır emisyon üreteceğini ve geleneksel muadilinden daha sessiz olacağını iddia etti. “Böylece elektrikli araçlarla dolu bir dünya daha temiz ve daha konforlu olacak” dedi. “Ve elektrik motorları içten yanmalı motorlardan çok daha basit olduğu için, çalıştırmaları daha güvenilir ve servisleri daha ucuz.”

Trenler, Uçaklar ve Otomobiller

Üreticiler neredeyse aklınıza gelebilecek her aracın önüne elektrikli kelimesini koyuyorlar. Örneğin, bir grup eski SpaceX mühendisi kısa süre önce kendi kendine çalışan elektrikli yük treni vagonları yaptıklarını duyurdu. Parallel Systems, tren vagonlarının kamyon taşımacılığından daha enerji verimli olduğunu söylüyor. Araçların aerodinamiği daha iyi olduğundan, bir birim yükü trenle taşımak, onu kamyonla taşımak için gereken enerjinin dörtte birini alır.

Etrafta dolaşan insanlarla ve ulaşım için elektrikli araçlarla fütüristik bir cadde konsepti.

Parallel Systems CEO’su Matt Soule bir haber bülteninde, “Demiryollarının yeni pazarlar açmasına, altyapı kullanımını artırmasına ve yüklerin karbonsuzlaşmasını hızlandırmak için hizmeti iyileştirmesine izin vermek için Parallel’i kurduk” dedi. “İş modelimiz, demiryollarına 700 milyar dolarlık ABD kamyon taşımacılığı endüstrisinin bir kısmını demiryoluna dönüştürmek için araçlar vermektir.

Paralel sistem, düşük maliyetli ve limanların içinde ve dışında yüklerin düzenli hareketini sağlayarak tedarik zinciri krizini hafifletmeye de yardımcı olabilir.” Trenler elektrikle hareket edebiliyorsa, uçan şeyler neden olmasın? Yakın zamanda elektrikle çalışan yolcu keşif balonlarının konseptlerini ortaya çıkaran Hybrid Air Vehicles şirketinin arkasındaki düşünce bu gibi görünüyor. Airlander 10, 100’e kadar yolcu taşıyabilecek. İsrailli bir şirket yakında elektrikle çalışan bir yolcu uçağını test etmeyi planlıyor. Ancak, uzak EV kavramlarını gerçeğe dönüştürmede zorluklar devam ediyor.

Virginia Üniversitesi’nde profesör ve “The Decarbonization Imperative: Transforming the Global” kitabının yazarı Michael Lenox, elektrikli kamyonlar için ağır yükleri uzun mesafelerde çekmek için gereken ağırlığın mevcut teknolojinin sınırlarını test ettiğini söyledi. 2050’ye Kadar Ekonomi” bir e-posta röportajında. Aynı ağırlık ve pil ömrü engellerinin uzun mesafeli ticari uçuş hayalini engellediğini söyledi. Lenox, “Biyoyakıtlar ve hidrojen, ticari hava uçuşlarını karbondan arındırmak için daha iyi bir çözüm olabilir” diye ekledi.