Skip to content

Araç İçi Kamera Alternatifleri

15 de Mayıs de 2021

Özel bir araç kamerası, trafik kazası durumunda sigorta açısından paha biçilmez bir alışkanlık olarak, bir sürüş için her çıktığınızda yolu kaydetmenize olanak tanır. Ancak bazı insanlar yeni bir dashcam için para harcamak istemeyebilir. Burada üç alternatifi ele alıyoruz.

Araç İçi Kamera Alternatifleri

Hiçbir cihaz yüksek kaliteli, özel bir araç içi kamerayı her açıdan yenemese de, hile yapabilecek birkaç alternatif vardır:

 • Akıllı telefon uygulamaları
 • Dijital kameralar
 • Gözetim cihazları

İlk iki alternatif, sürüş sırasında yolu kaydeden öne bakan kameralar olarak en iyi şekilde çalışacaktır, sonuncusu ise park etmiş bir aracın içini veya dışını kaydetmek içindir.

Araç Kamerası Olarak Akıllı Telefon Uygulamaları

Ne Seviyoruz

 • Özel araç kameralarından çok daha ucuz.
 • İOS ve Android dahil olmak üzere mobil işletim sistemleriyle entegrasyon.

Neleri Sevmiyoruz

 • Unutması kolay.
 • Gösterge paneline monte edilmesi gerekir.
 • Kaydın her sürücüden önce ayarlanması gerekir.

Araç kamerası uygulamaları tüm büyük işletim sistemlerinde mevcuttur. Özellikler bir uygulamadan diğerine değişir, ancak hepsi, özel bir dashcam işlevselliğini maliyetinin çok altında taklit eder. Birçok araç içi kamera uygulaması, çeşitli çözünürlüklerde kayıt yapabilir ve aracın konumu ve seyahat ettiği hız gibi GPS’den türetilen verileri üst üste koyabilir. Bu uygulamalar genellikle, ayrılan depolama alanı dolduktan sonra otomatik olarak eski video dosyalarının üzerine yazacak şekilde ayarlanır, böylece telefonunuzun belleğini gereksiz verilerle tamamen paketlemeyeceklerdir. Dashcam yerine bir uygulama kullanmanın ana dezavantajı, her sürüşte uygulamayı başlatmayı unutmamanız gerektiğidir. Telefonunuzu kontrol panelinize sabitlemek için bir montaj parçası da satın almanız gerekecek.

Araç Kamerası Olarak Dijital Kameralar

Ne Seviyoruz

 • Hazır.
 • Atışta kalabilir.

Neleri Sevmiyoruz

 • Bellek, döngü işlevi olmadan hızla dolar.

Herhangi bir dijital kamera da dahil olmak üzere hemen hemen her taşınabilir kayıt cihazı bir araç kamerası olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bu cihazlardan birini bir dashcam bağlamında kullanmanın bir takım dezavantajları vardır. Ana sorun depolamadır. Büyük bir SD kartınız olsa ve dijital kameranızı nispeten düşük bir kayıt çözünürlüğüne ayarlasanız bile, bellek hızla dolacaktır. Dijital kameralarda, yeni veriler kaydedilirken eski verilerin üzerine yazan bir döngü özelliği olmadığından, depolamayı manuel olarak kontrol etmeniz gerekir. Araç içi kameraların bir dizi nispeten kısa dosya oluşturduğu durumlarda, dijital kameralar bir kaydın süresini kapsayan kesintisiz video dosyaları oluşturur. Bu, uzun bir kayıtta hassas anları bulmakta zorlanır. Ayrıca, saklamak istediğiniz çekimlerin kliplerini oluşturmak için nispeten büyük video dosyalarını tutmanız veya bir video düzenleyiciyle uğraşmanız gerektiği anlamına gelir.

Araç Kamerası Olarak Gözetim Cihazları

Ne Seviyoruz

 • Park halindeki araçları izlemek için iyidir.
 • Döngülü kayıt, depolama alanından tasarruf sağlar.

Neleri Sevmiyoruz

 • Park halindeki araçlar süresiz olarak güç sağlayamaz.
 • Olayların görüntülerini yakalayacağının garantisi yok.

Gösterge kameraları öncelikle siz sürerken arabanızın önündeki yolu çekmek için tasarlanmış olsa da, park halindeyken gözetim için de kullanılabilirler. İlgilendiğiniz işlevsellik buysa, o zaman bir gözetim cihazı düşünebilirsiniz. değil Dashcam olarak pazarlanmaktadır. Bu cihazlar, kayıtlar “döngüsel” olduklarından ve tek bir büyük dosya yerine çok sayıda küçük dosya oluşturdukları için araç içi kameralar gibi çalışır, ancak bir dizi endişe vardır. Asıl mesele güçtür. Bu cihazlar 120V AC veya pil gücüyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. 120 V AC ile çalışan gözetim cihazları söz konusu olduğunda, bir araba güç çeviricisine kablolama veya bir çakmak çevirici kullanma seçeneğiniz vardır – eğer amperaj çekişi yeterince düşükse. Bazı durumlarda, cihaz pilinizi tamamen bitirebilir. Bir invertör kullanıyor olsanız da olmasanız da, aracınızın elektrik sistemine bir gözetim cihazı bağlayacaksanız, yerleşik bir hareket detektörü içeren bir cihaz kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde, kamera yalnızca gerçekte bir şey olduğunda açılır ve kayıt yapar. Yine de minimum miktarda güç tüketimi olacak ve yine de kameranın vur-kaç gibi bir olayı yakalayacak kadar hızlı açılmama ihtimali var.