Skip to content

Araç Kameraları Nasıl Çalışır ve Gerekli midir?

16 de Mayıs de 2021

Hemen hemen her kayıt cihazını bir araç içi kamera olarak kullanmak teknik olarak mümkün olsa da, birlikte bir şeyi hacklemek yerine amaca yönelik bir araç içi kamera satın almayı düşünmeniz için birkaç neden vardır. Aslında araç içi kameraları diğer taşınabilir ve elde tutulan kayıt cihazlarından ayıran bir dizi önemli faktör vardır; Bunların tümü gösterge paneli kameralarını diğer alternatiflere göre daha kolay ve daha rahat hale getirir. Birinin lastiğinin uçtuğunu, bir sürücünün aracını benzin istasyonunda ateşe verdiğini veya yere düşen bir meteorun videosunu asla yakalayamazsınız, ancak doğru şekilde ayarlanmış bir araç kamerası gerçekten kullanışlı olabilir.

Kontrol Paneli Kamerası Nasıl Çalışır?

Amaca yönelik kontrol paneli kameralarını genel amaçlı cihazlardan ayıran şeyin ne olduğunu gerçekten görmek için, araç içi kameraların gerçekte nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Genel amaçlı kayıt cihazlarından farklı olarak, gösterge paneli kameraları, gün geçtikçe kaya gibi sağlam performans lehine, güç anahtarları ve kayıt kontrolleri gibi süslü zil ve ıslıklardan yoksun olan, gösterişsiz işler olma eğilimindedir. Aslında, prototip bir kontrol paneli kamerası yalnızca birkaç temel bileşenden oluşur:

  • Bir video kamera: Bu, her araç içi kameranın ihtiyaç duyduğu tek şeydir. Kamera, hareketi nasıl yakaladığıdır.
  • Kablolu güç girişleri: İsterseniz arabanızda pille çalışan bir araç içi kamera çalıştırabilirsiniz, ancak daha sonra şarj etmek için çıkarmanız konusunda endişelenmeniz gerekir. Doğrudan aracınızın elektrik sistemine bağlayın veya sigara çakmağına takın ve hazırsınız.
  • Yerleşik veya çıkarılabilir katı hal depolama ortamı: Dahili belleğe sahip bir araç içi kamera kullanmakta sorun yoktur, ancak bellek çıkarılabilir ise daha iyidir. Mikro SD kartları kabul eden ve baş ağrılarından kurtaran bir araç içi kamera seçin.

Gösterge panosu kameraları durumunda işlev şekli takip eder, bu nedenle bu seyrek bileşen listesine bakarak muhtemelen nasıl çalıştıkları hakkında oldukça iyi bir fikir edinebilirsiniz. Açma / kapama anahtarı olmadan, bir gösterge paneli kamerası tipik olarak yalnızca kontak anahtarı çalıştırma veya çalıştırma konumundayken sıcak olan bir devreye bağlanır. Daha fazla güvenlik ve küçük bir pilinizin bitmesi riski için, kamerayı her zaman sıcak olan bir devreye de bağlayabilirsiniz. Herhangi bir kayıt kontrolü olmadan, gösterge paneli kameraları tipik olarak çalıştırıldıklarında sürekli kayıt yapacak şekilde tasarlanmıştır. Diğerlerinin yalnızca hareket algıladıklarında kaydetme güvenlik seçeneği vardır. Bunu göz önünde bulundurarak, bu basit cihazların, sürücünün herhangi bir girişine veya müdahalesine gerek kalmadan bir otomobil her sürüldüğünde otomatik olarak açılacak ve kayda başlayacak şekilde nasıl tasarlandığını görebilirsiniz. Bu, genel amaçlı taşınabilir kayıt cihazlarıyla karşılaştırılabilir. Hemen hemen her kayıt cihazını araç içi kamera olarak kullanabilmenize rağmen, onu açmanız ve arabanıza her bindiğinizde kayıt yapacak şekilde ayarlamanız gerekecektir. Bir gün aklınızı kaçıran bir senaryo hayal ederseniz ve bir kaza geçirirseniz, o zaman amaca yönelik bir cihazın çizimini görmek kolay olmalıdır.

Depolama Dolduğunda Ne Olur?

Cep telefonu, dijital kamera veya başka bir şey gibi taşınabilir bir kayıt cihazı kullandıysanız, muhtemelen depolama ortamı dolduğunda ne olduğunu görmüşsünüzdür. Cihaz hemen o anda kaydı durdurur ve kayda devam etmek istiyorsanız ya biraz yer açmanız veya yeni bir hafıza kartı takmanız gerekir. Yüzeyde, bu gösterge paneli kameralarında büyük bir sorun olacak gibi görünüyor. Kaydediyorlar her zamanbu yüzden oldukça hızlı dolmalarını beklersiniz. Depolama için büyük bir SD kart kullansanız bile, sonunda dolacak, değil mi? Ve kim araba sürerken hafıza kartlarıyla oynamak ister. Bu aslında, amaca yönelik bir gösterge panosu kamerasının alternatiflere kıyasla gerçekten parlama eğiliminde olduğu diğer alandır. Genel amaçlı kayıt cihazlarından farklı olarak, bir kontrol paneli kamerası, ortam dolduğunda, depolama ortamındaki en eski dosyaların otomatik olarak üzerine yazılması için tasarlanacaktır. Bu, olabilecek bir özelliktir korkunç bir dijital kamera veya iPhone’da pişirilmiş olsaydı, gerçekten saklamak istediğiniz bir şeyi yanlışlıkla silebilirdi, ancak gözetim ve gözetim cihazları için harika çalışıyor.

Uygulanabilir Kontrol Paneli Kamera Alternatifleri Var mı?

Bir kamerayı arabanızın elektrik sistemine sabitlemek istemiyorsanız veya bir kamerayı karşılayamıyorsanız, uygulanabilir alternatifler vardır. Bu alternatiflerin, kontrol paneli kameralarında yerleşik olan kolaylık özelliklerinden yoksun olduğunu hatırlamak önemlidir, ancak bu, uğraşmak isteyeceğiniz bir değiş tokuş olabilir. Örneğin, iPhone’unuzu, Android cihazınızı veya başka bir akıllı telefonu kontrol paneli kamerasına dönüştürebilen uygulamalar vardır, ancak bunlar hala gerçekten “kur ve unut” çözümleri değildir. Çoğu durumda, arabaya bindiğinizde telefonunuzu takmanız, uygulamayı açmanız ve ardından sürüşe başladığınızda etkinleştirmeniz gerekir. En iyi araç içi kamera uygulamalarının, özel donanımın yanı sıra çalıştığı tek yer, depolama dolduğunda otomatik olarak eski çekimlerin üzerine yazmak üzere tasarlanmış olmalarıdır. Video kamera veya GoPro gibi başka bir kayıt cihazı da kullanabilirsiniz, ancak daha sonra bir güç kaynağı gibi sorunlarla uğraşmanız, cihazı açmayı hatırlamanız ve hatta hafıza kartlarını manuel olarak kapatmanız gerekir.