Skip to content

Araç Teşhis Aracı Nasıl Kullanılır

9 de Nisan de 2021

Geçmişte, araba teşhis aletleri çok pahalıydı. 1996’dan önce, bağımsız bir teknisyen, yalnızca tek bir araç markasıyla uyumlu bir alet için binlerce dolar ödemeyi bekleyebilirdi. Yerleşik tanılama II’nin (OBD-II) piyasaya sürülmesinden sonra bile, profesyonel tarama araçları binlerce dolara mal olmaya devam etti. Bugün, bir sinema bileti fiyatından daha ucuza basit bir kod okuyucu satın alabilirsiniz ve doğru aksesuar telefonunuzu bir tarama aracına bile dönüştürebilir. Sorun kodlarını yorumlamak için ihtiyaç duyacağınız bilgilerin çoğu çevrimiçi olarak bulunabildiğinden, bir kontrol motoru ışığının artık tamircinize hemen bir gezi çağrısı yapması gerekmiyor. Bir araba teşhis aracı satın almadan önce, bunların bir çeşit sihirli her derde deva olmadıklarını anlamak önemlidir. Bir kontrol motoru ışık kodu okuyucusu veya hatta profesyonel bir tarama aracı taktığınızda, size otomatik olarak sorunu nasıl çözeceğinizi söylemez. Çoğu durumda, size sorunun ne olduğunu bile söylemez. Yapacağı şey, teşhis sürecinde bir atlama noktası sağlayan bir sorun kodu veya birkaç kod sağlamaktır.

Açık kaputu olan bir arabada teşhis aracı kullanan kişi

PeopleImages / E + / Getty

Kontrol Motoru Işığı Nedir?

Kontrol motorunuzun ışığı yandığında, arabanız yapabileceği tek yolla iletişim kurmaya çalışıyor demektir. En basit düzeyde, kontrol motoru ışığı, motorunuzun, egzozunuzun veya şanzımanın herhangi bir yerindeki bazı sensörlerin bilgisayara beklenmedik veriler sağladığını gösterir. Bu, sensörün izlemeden sorumlu olduğu sistemle ilgili bir sorunu, bozuk bir sensörü veya hatta bir kablolama sorununu gösterebilir. Bazı durumlarda, bir kontrol motoru ışığı yanabilir ve sonunda dışarıdan müdahale olmaksızın kendi kendine kapanabilir. Bu, sorunun ortadan kalktığı veya en başta hiçbir sorun olmadığı anlamına gelmez. Aslında, sorunla ilgili bilgiler, ışık kapandıktan sonra bile genellikle kod okuyucu aracılığıyla edinilebilir.

Araç Teşhis Aracı Nasıl Elde Edilir

Kod okuyucuların ve tarayıcıların yalnızca özel alet şirketlerinden temin edilebildiği bir dönem vardı, bu yüzden ortalama bir araç sahibi için bunları elde etmek biraz zordu. Bu son yıllarda değişti ve perakende araç ve parça mağazalarından, çevrimiçi perakendecilerden ve diğer birçok yerden ucuz kod okuyucular ve tarama araçları satın alabilirsiniz. Bir araç teşhis aracı satın almakla ilgilenmiyorsanız, bir tane kiralayabilir veya ödünç alabilirsiniz. Bazı parça depoları, problemi çözebilirseniz muhtemelen onlardan bazı parçaları satın alacağınız anlayışıyla kod okuyucularını ücretsiz olarak ödünç verir. Bazı alet mağazaları ve alet kiralama işletmeleri, size bir tane satın almanın maliyetinden çok daha ucuza üst düzey teşhis araçları sağlayabilir. Dolayısıyla, temel bir kod okuyucunun ötesinde bir şey arıyorsanız, ancak parayı harcamak istemiyorsanız, bu bir seçenek olabilir.

OBD-I ve OBD-II Arasındaki Fark

Bir araç teşhis aracı satın almadan, ödünç almadan veya kiralamadan önce OBD-I ve OBD-II arasındaki farkı anlamak da önemlidir. Bilgisayarlı kontrollerin ortaya çıkmasından sonra, ancak 1996’dan önce üretilen araçların tümü OBD-I kategorisinde toplanır. Bu sistemlerin farklı markalar arasında çok fazla ortak noktası yoktur, bu nedenle aracınızın markası, modeli ve yılı için özel olarak tasarlanmış bir tarama aracı bulmak çok önemlidir. 1996 yılından sonra üretilen araçlar, süreci oldukça basitleştiren standartlaştırılmış bir sistem olan OBD-II kullanmaktadır. Bu araçların tümü ortak bir teşhis konnektörü ve bir dizi evrensel sorun kodu kullanır. Üreticiler, temellerin ötesine geçmeyi seçebilir ve bu da üreticiye özgü kodlarla sonuçlanır, ancak temel kural, 1996’dan sonra üretilen herhangi bir araçta herhangi bir OBD-II kod okuyucuyu kullanabilmenizdir.

Tanılama Aracının Nereye Takılacağını Bulma

Ellerinizi bir kontrol motoru ışık kodu okuyucusuna veya bir tarama aletine bağladıktan sonra, onu kullanmanın ilk adımı teşhis konektörünü bulmaktır. OBD-I sistemleriyle donatılmış daha eski araçlar, bu konektörleri ön panelin altı, motor bölmesi dahil her türlü yere ve bir sigorta bloğunun üstüne veya yakınına yerleştirdi. OBD-I teşhis konektörleri ayrıca çeşitli şekil ve boyutlarda gelir. Tarama aletinizdeki fişe bakarsanız, teşhis konektörünün boyutu ve şekli açısından neye bakmanız gerektiği konusunda iyi bir fikir edinebilirsiniz. Aracınız OBD-II ile donatılmışsa, konektör genellikle ön panelin altında direksiyon kolonunun solunda bulunur. Pozisyon bir modelden diğerine değişebilir ve oldukça derine gömülebilirler. Bazı durumlarda, teşhis konektörünün bir panel veya fişle kaplı olduğunu bile görebilirsiniz. Konektör, dikdörtgen şeklinde veya ikizkenar yamuk şeklinde olacaktır. Ayrıca, sekizli iki sıra halinde yapılandırılmış on altı pime sahip olacaktır. Nadir durumlarda, OBD-II konektörünüz orta konsolda, küllüğün arkasında veya bulunması zor diğer yerlerde bile olabilir. Bulmakta zorluk çekiyorsanız, belirli konum genellikle kullanıcı el kitabına kaydedilecektir.

Kontrol Motoru Işık Kodu Okuyucusunun Kullanılması

Kontak anahtarı kapalı veya çıkarılmış haldeyken, kod okuyucu fişinizi teşhis konektörüne nazikçe takabilirsiniz. Kolayca kaymazsa, fişin baş aşağı olmadığından ve OBD-II konektörünü doğru şekilde tanımladığınızdan emin olun. Teşhis konnektörü sıkıca takılıyken, kontak anahtarınızı takabilir ve açık konuma getirebilirsiniz. Bu, kod okuyucuya güç sağlayacaktır. Belirli cihaza bağlı olarak, o anda sizden bazı bilgiler isteyebilir. VIN, motor türü veya diğer bilgileri girmeniz gerekebilir. Bu noktada, kod okuyucu işini yapmaya hazır olacaktır. En temel cihaz size sadece saklanan kodları sağlarken, diğer tarama araçları size sorun kodlarını okuma veya diğer verileri görüntüleme seçeneği sunar.

Kontrol Motoru Işık Kodlarını Yorumlama

Temel bir kod okuyucunuz varsa, sorun kodlarını yazmanız ve biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Örneğin, bir P0401 kodu bulursanız, hızlı bir İnternet araması, oksijen sensörü ısıtıcı devrelerinden birinde bir arızayı gösterdiğini ortaya çıkaracaktır. Bu size neyin yanlış olduğunu tam olarak söylemez ama başlamak için iyi bir yerdir. Bazı tarama araçları daha gelişmiştir. Bunlardan birine erişiminiz varsa, araç size kodun tam olarak ne anlama geldiğini söyleyebilir. Bazı durumlarda, size bir sorun giderme prosedürü bile sağlayacaktır.

Sonraki adımlar

İster basit bir kod okuyucunuz, ister şık bir tarama aracınız olsun, bir sonraki adım, sorun kodunuzun neden ilk başta ayarlandığını belirlemektir. Bunu yapmanın en basit yolu, olası nedenleri araştırmak ve sırayla her birini ortadan kaldırmaktır. Gerçek bir sorun giderme prosedürü bulabilirseniz, bu daha da iyidir. Bir P0401 sorun kodunun önceki örneğini ele alırsak, daha fazla araştırma, bunun, sıra bir sensör iki’deki bir oksijen sensörü ısıtıcı devresi arızasını gösterdiğini ortaya çıkaracaktır. Bu, arızalı bir ısıtıcı elemanından kaynaklanıyor olabilir veya kablolamada bir sorun olabilir. Bu durumda, temel bir sorun giderme prosedürü, ısıtıcı elemanının direncini kontrol etmek, oradaki bir sorunu onaylamak veya ortadan kaldırmak ve ardından kablolamayı kontrol etmek olacaktır. Isıtıcı eleman kısa devre yapmışsa veya beklenen aralık dışında bir okuma gösteriyorsa, oksijen sensörünü değiştirmek muhtemelen sorunu çözecektir. Değilse, teşhis devam eder.

İşi Bitirmek

Kodları basitçe okumaya ek olarak, çoğu kontrol motoru ışık kodu okuyucusu, bir dizi başka önemli işlevi de gerçekleştirebilir. Böyle bir işlev, bir onarım girişiminde bulunduktan sonra yapmanız gereken, saklanan tüm sorun kodlarını temizleme yeteneğidir. Bu şekilde, aynı kod geri gelirse, daha sonra sorunun aslında çözülmediğini anlarsınız. Bazı kod okuyucular ve tüm tarama araçları, motor çalışırken çeşitli sensörlerden canlı verilere de erişebilir. Daha karmaşık bir teşhis durumunda veya bir onarımın sorunu gerçekten çözdüğünü doğrulamak için, belirli bir sensörden gelen bilgileri gerçek zamanlı olarak görmek için bu verilere bakabilirsiniz. Çoğu kod okuyucusu, bireysel hazırlık monitörlerinin durumunu da gösterebilir. Kodları sildiğinizde veya pil bağlantısı kesildiğinde bu monitörler otomatik olarak sıfırlanır. Bu nedenle, emisyonlarınızı test ettirmeden önce pilin bağlantısını kesemez veya kodları silemezsiniz. Dolayısıyla, emisyonlardan geçmeniz gerekiyorsa, önce hazır olma monitörlerinin durumunu doğrulamak iyi bir fikirdir.