Skip to content

Araştırmacılar Gelişmiş Video Çözünürlüğü Geliştirme Yapay Zekası Oluşturuyor

16 de Nisan de 2021

Bu Neden Önemlidir?

Videonun iyileştirilmesi gelişmeye devam edecek ve eğlence, kanun yaptırımı ve tüketici videosu üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. AI ağının daha hızlı ve daha küçük boyutlu hale getirilmesi, gelecekteki video geliştirme araçlarının muhtemelen kendi kişisel cihazlarımızda hepimizin kullanımına sunulmasına yardımcı olacaktır.

Purdue, Rochester, Kuzeydoğu Üniversiteleri
Önemli ölçüde iyileştirme Videonun çözünürlüğü, eski filmin modern 4K çözünürlüğe inanılmaz dönüşümleri ile son zamanlarda gündem oldu. Bunu yapacak teknoloji de hızla gelişiyor. Purdue Üniversitesi, Rochester Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dört kat daha küçük bir yapay zeka ağı kullanarak video çözünürlüğünü mevcut yöntemlerin hızının üç katı hızla önemli ölçüde artırmanın bir yolunu buldular. Kapsamlı deneyler, tek aşamalı çerçevemizin mevcut iki aşamalı ağlardan daha etkili ancak verimli olduğunu gösteriyor.

Teknoloji harikası: Bu araştırmacıların önerdiği süreç, Uzay-Zaman Video Süper Çözünürlük (STVSR), günümüzde kullanılan diğer yöntemler gibi (VFI ağları olarak adlandırılır) iki aşama yerine tek aşamalı işlem geçişi kullanır. Bu yeni işlem, mevcut karelere bağlı olarak “eksik” video karelerini ekler ve ardından bunları aynı anda toplar. Bu devam ederken, AI ağı ağır çekim video karelerini tahmin eder ve bunları da videoya yerleştirir.

Ne dediler: Araştırmacılar, modellerinin mevcut VFI ağlarından daha iyi ve daha hızlı sonuçlar üretip üretmeyeceğini görmek için birkaç deney yaptı. Sistemleri şu ana kadar işleme hızında ve AI ağının ihtiyaç duyduğu boyutta büyük bir gelişme gösterdi.

Neden umurunda: Eski video ve filmlerin çözünürlüğünü önemli ölçüde iyileştirme yeteneği gittikçe hızlanmaya ve daha az yer kaplamaya devam ettikçe, yakın gelecekte kendi dizüstü bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bulunan bir sistemi hayal etmek kolaydır. Standart tanımlı günlerdeki tüm ev filmlerinizi hayal edin, hem kişisel hem de geçmişe yararlı belgeler, 4K muamelesi alın. Eski film belgelerine yeni bir ışık ve anlayış getiren belgeselleri ve kanun yaptırımı ve gözetleme görüntülerinde potansiyel iyileştirmeleri düşünün. Yakında bir gün, Hollywood “geliştir” düğmesi gerçek bir şey olabilir ve hatta iPhone’unuzda bile olabilir.

Via: VentureBeat

Video Çözünürlüğü Konusunda Uzman Olun