Skip to content

ASCX Dosyası Nedir?

31 de Mayıs de 2021

ASCX dosya uzantısına sahip bir dosya, kısaltması olan bir ASP.NET Web Kullanıcı Kontrolü dosyasıdır. Aktif Sunucu Kontrol Uzantısı. Temel olarak ASCX dosyaları, aynı kodu birden çok ASP.NET web sayfasında kullanmayı kolaylaştırarak bir web sitesi oluştururken zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Örneğin, bir web sitesindeki bir dizi ASPX dosyası, bir tek Sitenin gezinme menüsü kodunu içeren ASCX dosyası. Menüye ihtiyaç duyan web sitesinin her sayfasına aynı kodu yazmak yerine, her sayfa sadece ASCX dosyasına işaret edebilir, bu da her sayfadaki menüyü yönetmeyi ve güncellemeyi sağlar. çok Daha kolay. ASCX dosyalarının ASP.NET programlamayı basitleştirmede ne kadar etkili olduğu göz önüne alındığında, bu dosyalar genellikle bir web sitesinin üstbilgi, altbilgi vb. Gibi diğer tutarlı bölümleri için kullanılır.

ASCX dosyanızın bir ASP web sitesiyle ilgisi olmadığını biliyorsanız, örneğin bir banka ekstresi veya başka bir belge almaya çalışırken yanlışlıkla bir tane indirmişseniz, o zaman onu gerçek bir ASP.NET kullanıcı kontrol dosyasından farklı bir şekilde ele almalısınız ( daha fazlası aşağıda).

ASCX Dosyası Nasıl Açılır

Microsoft’un Visual Web Developer ve Visual Studio, ASCX dosyalarını ve Adobe’nin Dreamweaver’ını açabilir ve düzenleyebilir. Mac’te bir ASCX dosyası açmanız gerekiyorsa, TextMate çalışmalıdır. Bir ASCX dosyası, bir ASPX dosyası içinden (bir tarayıcıda görüntülenebilir) bağlantılı olsa da, ASCX dosyasının kendisinin tarayıcı tarafından açılması amaçlanmamıştır. Bir ASCX dosyası indirdiyseniz ve bunun bilgi içermesini beklediyseniz (bir belge veya diğer kaydedilmiş veriler gibi), muhtemelen web sitesinde bir sorun vardır ve peşinde olduğunuz kullanılabilir bilgileri oluşturmak yerine, bu sunucu tarafı bunun yerine dosya. Böyle bir durumda, dosyayı tekrar indirmeyi deneyin veya hatta olmasını beklediğiniz uzantıyı kullanmak için dosyayı yeniden adlandırın. Bazen bu işe yarar. Örneğin, bir PDF dosyası indirmeyi amaçladıysanız ancak bunun yerine bir ASCX dosyası verildiyse, dosyanın ASCX bölümünü PDF olarak yeniden adlandırmanız yeterlidir, örneğin file.ascx -e file.pdf. Bir dosyayı farklı bir uzantı kullanacak şekilde yeniden adlandırmak, dosyayı yeni bir biçime dönüştürmekle aynı şey değildir. Bu durumda, dosyayı gerçek biçimine (bu örnekte PDF) uygun şekilde yeniden adlandırıyorsunuz, bu, web sitesinin yapması gereken ancak bir nedenden ötürü tam olarak tamamlanamadığı bir şeydir. Bu, işletim sisteminin dosyayı açmak için hangi programın kullanılması gerektiğini (bir PDF okuyucu gibi) tanımasını sağlar.

ASCX Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir dosya dönüştürücü genellikle videolar, müzik dosyası, resimler, belgeler vb. Gibi çoğu dosya türünü dönüştürmek için önerilen araçtır. Ancak, bir ASCX dosyası gibi bir dosyayı başka bir şeye dönüştürmek, işlevselliğini bozar, bu nedenle muhtemelen değildir özellikle ASCX dosyası çevrimiçi olarak barındırılıyorsa ve bunun dışında iyi çalışıyorsa, yapmak istediğiniz bir şey. Örneğin, .ASCX dosya uzantısına sahip bir çalışma dosyasını başka herhangi bir şeye değiştirmek, o ASCX dosyasına işaret eden tüm ASPX dosyalarının dosyanın ne için olduğunu anlamaya son vereceği ve bu nedenle dosyanın nasıl kullanılacağını anlamayacağı anlamına gelir. menüleri, üstbilgileri vb. oluşturmak için içerikler. Ancak, karşısında dönüştürme aslında ilgilendiğiniz bir şey olabilir: bir ASPX sayfasını ASCX uzantısına sahip bir ASP.NET Web Kullanıcı Kontrolü dosyasına dönüştürmek. Bunun gerçekleşmesi için bir dizi manuel değişiklik yapılması gerekir, bu nedenle Microsoft’un talimatlarını çok dikkatli bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Microsoft’un bir ASCX dosyasını Yeniden Dağıtılabilir Özel Denetime (bir DLL dosyası) dönüştürmeyle ilgili başka bir öğreticisi vardır. DLL dosyaları hakkında herhangi bir şey biliyorsanız, ASCX dosyalarının Windows bilgisayarınızdaki paylaşılan DLL dosyaları gibi davrandığını zaten fark etmiş olabilirsiniz.

ASCX Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

ASCX dosyaları ve ASPX dosyaları çok benzer kodlardan oluşur, ancak Web Kullanıcı Kontrolü dosyaları herhangi bir html, gövde, veya form elementler. Microsoft’un ASP.NET kullanıcı denetimleri oluşturmaya ilişkin nasıl yapılır, bir ASCX dosyası oluşturmak için gereken adımları açıklar ve Bean Software, bir ASP.NET sayfasına Web Kullanıcı Denetimi dosyalarının nasıl ekleneceği konusunda bazı iyi örnekler sunar.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki programları denedikten sonra dosyanız hala düzgün bir şekilde açılmıyorsa, bir ASCX dosyasıyla gerçekten uğraşmama olasılığınız yüksektir. Bazı dosya biçimleri, biçimler birbiriyle ilişkili olmasa bile “.ASCX” e çok benzeyen bir dosya uzantısı kullanır. Örneğin, ACX dosyaları bir şekilde ASCX dosyalarıyla ilişkili gibi görünebilir, ancak bunlar aslında Gemulator gibi bir Atari ST öykünücüsü olan bir bilgisayarda kullanılabilen Atari ST Program dosyalarıdır. Bir ASCX dosya açıcısı ile açılmayacaklar. Aynı kavram, ACSM, ASAX ve ASX (Microsoft ASF Yeniden Yönlendiricisi) dosyaları gibi diğer dosyalar için de geçerlidir. Bu dosyalardan birine veya yalnızca görünüyor Bir ASCX dosyası gibi, hangi programların onu açabileceğini veya dönüştürebileceğini öğrenmek için gerçek dosya uzantısını araştırın. ASHX dosyaları ASCX dosyalarına benzer, ancak ASP.NET Web İşleyicisi dosyalarıdır.