Skip to content

Aşırı Akıllı Telefonda Hayatta Kalmanın Gerçek Hikayeleri

15 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Dikkate değer sayıda akıllı telefon, aşırı koşullarda kaybolduktan sonra hayatta kalıyor.
  • Geçenlerde bir iPhone 11 Pro, donmuş bir Kanada gölünün derinliklerinde 30 gün geçirdikten sonra çalışır durumda bulundu.
  • Uzmanlar, telefonların son yıllarda çok daha dayanıklı hale geldiğini söylüyor.

Akıllı telefonlar düştükten sonra her zaman kırılır, ancak bazıları gizemli bir şekilde aşırı koşullarda hayatta kalır. Yakın zamanda donmuş bir Kanada gölünde 30 gün battıktan sonra çalışır durumda bulunan iPhone 11 Pro örneğini ele alalım. Angie Carriere, iPhone 11 Pro’sunu yanlışlıkla göle düşürdüğünde Saskatchewan’da buzda balık tutuyordu. Alındıktan ve şarj edildikten sonra iyi çalışmaya başladı. Uzmanlar, telefonun hayatta kalmasının şans ve tasarımın bir kombinasyonu olduğunu söylüyor. “Soğuk ve ısının koşullarda bir faktör olabileceğini düşünmek yaygındır, ancak bu alanlarda elektronik toleransları çok yüksektir, en büyük tehlike, [permeable] sağlam cihaz üreticisi Estone Technology’nin pazarlama müdürü Derek Whitaker, bir e-posta röportajında, “cihazın kasasının doğası gereği,” dedi. “Oyunun adı, nemin kasanıza nüfuz etmesini önlemektir.”

Telefonunuzu Sudan Uzak Tutmanız Yeterli

Carriere, telefonunun üzücü bir kazadan sağ çıkmasına şaşıran tek kişi değil. Yakın tarihli başka bir olayda, bir gölün dibinde yaklaşık altı ay geçirdikten sonra bir iPhone 11’in çalışır durumda olduğu bulundu. Fatemeh Ghodsi, iPhone 11’ini Kanada, Harrison Gölü’ne düşürdü ve asla bulamayacağını düşündü. Ancak daha sonra iki dalgıç hazine ararken telefona rastladı. Mikrofon ve hoparlör biraz bozuktu ama diğer her şey hala çalışıyordu. Nemin kasanıza nüfuz etmesini engellemek oyunun adıdır. Tim Cavey geçtiğimiz günlerde iPhone 8’inin okyanusta sekiz saat geçirdiğini ve hala gayet iyi çalıştığını yazdı. O ve karısı geçen yıl Florida’daki Crescent Beach açıklarında kürek sörfü yapıyorlardı ve günbatımında fotoğraf çekmek için telefonunu yanına aldı. Cavey, “Telefon parmaklarımdan kaydı,” diye yazdı. “Telefonumun tahtaya çarpmasını, bir kez zıplamasını ve ardından aşağıdaki derinliklere kaymasını dehşet içinde ağır çekimde izledim.” Cavey, telefonundan sonra dalmayı tartıştı, ancak sonunda diğer eşyalarını da kaybetmekten korktuğu için yapmamaya karar verdi. Ertesi gün eşi Kristine, iCloud hesabına giriş yaptı ve telefonunun su altında hala aktif olduğunu ve konumunu gösterdiğini keşfetti.

Yerde sudan zarar görmüş telefon

Cavey, “İlk başta onu hiçbir yerde bulamadım,” dedi. “Ama Kristine (hâlâ telefonundan iCloud.com hesabımda oturum açmış) Play Sound’a basar basmaz, üvey oğullarımdan biri onu hemen buldu. Üzerinde çok kum vardı ama inanılmaz bir şekilde işe yaradı. Sanki her şey yolundaydı. . Ve pil %58’deydi.” Yine de bunu evde denemeyin. Apple, telefonlarının maksimum 2 metre (6,5 fit) derinlikte 30 dakikaya kadar su geçirmez olduğunu söylüyor.

Uçaklar ve Telefonlar Karışmaz

Dikkate değer bir hayatta kalma hikayesi (ve video), kısa bir süre önce çalışır durumdaki iPhone 6S’i uçaktan düşürdükten sonra kurtaran film yapımcısını anlatıyor. Telefonu yaklaşık bin fit düştüğünde Brezilya, Rio de Janeiro yakınlarındaki bir kumsalın üzerinde uçuyordu. Apple’ın Bul özelliğini kullanarak telefonunu takip etti ve hala çalıştığını gördü. Telefon, iniş sırasında görüntüleri bile kaydetti. Uzmanlar, telefonların son yıllarda çok daha dayanıklı hale geldiğini söylüyor. Whitaker, “Düğmeler ve bağlantı noktaları bugünlerde en büyük endişe kaynağı” dedi. “Gelişmiş yapıştırma yöntemleri ile ekran korumasının önüne geçilmesi çok daha kolay hale geldi.” Whitaker, pek çok üreticinin cihazlardaki bağlantı noktası sayısını ortadan kaldırmaya başladığını ve tüketicilerin genişletme aksesuarları satın almasına veya kablosuz teknolojiyi kullanmasına güvendiğini belirterek, “bunun arıza noktalarını azaltmaya yardımcı olduğunu” da sözlerine ekledi. Elbette, telefonunuzu göle veya uçaktan düşürmeyi planlıyorsanız, dayanıklı bir akıllı telefon almayı düşünebilirsiniz. Örneğin, BV9900 Pro’nun eksi-22 Fahrenheit dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabileceği ve derin dondurucuya bir sonraki seyahatiniz için mükemmel olduğu ilan edilir.