Skip to content

Askeri Aletlerinizi Takip Edebilir

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • ABD ordusunun dünyanın dört bir yanındaki insanların hareket verilerini test etmek ve denizaşırı operasyonlar için satın aldığı bildiriliyor.
  • Kişisel verilerin ordu tarafından kullanılması mahremiyetle ilgili endişeleri artırmaktadır.
  • Kullanıcılar, konum bilgilerini isteyen uygulamalardan haberdar olarak gizliliklerini veri toplanmasına karşı koruyabilirler.
Mongkol Chuewong / Getty Images
ABD ordusunun dünyanın dört bir yanındaki insanların hareket verilerini satın aldığı haberleri, uygulamaların ve akıllı cihazların kullanıcıların haberi olmadan nasıl bilgi sızdırdığının bir örneğidir. Göre ordu Yardımcısı, topladığı verileri hem testler hem de gerçek denizaşırı operasyonlar için kullanıyor. Konum verileri akıllı saatlerden uygulamalara kadar her şeyden toplanıyor ve gözlemciler, kullanıcıların cihazların konumlarını yayınlayabileceğinin farkında olması gerektiğini söylüyor. Akıllı cihazlar üreten bir şirket olan IoTeX’te İş Geliştirme Başkanı Larry Pang, “Çoğu insan akıllı cihazların sürekli olarak birbirleriyle konuştuğunun, Nesnelerin İnterneti olarak bilinen yoğun bir bağlantıda kimliklerini ve konumlarını ilettiklerinin farkında değil,” bir e-posta röportajında ​​söyledi. “Bu, gerçek gizlilik endişelerini gündeme getiriyor. Cihazlar konuşuyorsa, kurumların dinlediğinden ve şüphelenmeyen bir halkın bu gözetlemenin kapsamını anlayamayacağından emin olabilirsiniz.”

Flört Sizi Dışarıda Bırakır

Arkadaşlık uygulamaları da dahil olmak üzere ağırlıklı olarak Müslüman kullanıcılara sahip yazılımlar, daha sonra ordu tarafından toplanan bilgileri yayınlayan ürünler arasındaydı. Ordunun terörle mücadele, kontrgerilla ve özel keşifle görevli bir kolu olan Özel Harekat Komutanlığı, denizaşırı özel kuvvet operasyonlarında kullanılmak üzere konum verilerini toplayan bir hizmete erişim satın aldı. “Kullanıcılar, bir flört uygulamasının kullanımını askeri konum gözetimi ile ilişkilendirmez.” Wall Street Journal ayrıca Hava Kuvvetlerinin bir kablosuz teknoloji şirketi olan SignalFrame tarafından satılan ve yarım milyardan fazla çevresel aygıtın yerini ve kimliğini bulmak için cep telefonlarına bakabilen yazılımı test ettiğini bildirdi. Raporda, “SignalFrame’in ürünü sivil akıllı telefonları, yakındaki herhangi bir cihazdan kablosuz sinyalleri algılayan, koklayıcı olarak da bilinen dinleme cihazlarına dönüştürebilir” dedi. “Şirket, pazarlama materyallerinde, bir Fitbit’i bir Tesla’dan bir ev güvenlik cihazından ayırt edebildiğini ve bu cihazların fiziksel dünyada ne zaman ve nerede göründüğünü kaydettiğini iddia ediyor.”

Yasal ama Ahlaksız?

Pang, Signal Frame tarafından kullanılan yazılımın yasal olmasına ve teknolojinin sınıflandırılmamış olmasına rağmen gizlilik endişelerini artırdığını söyledi. “Şirketler ve kurumlar, insanların yaşamlarının ayrıntılı resimlerini oluşturmak için akıllı kameralar, saatler, hatta arabalar gibi akıllı cihazlardan verileri topladıkça ve çapraz referans verdikçe asimetrik bir veri savaşını şiddetlendiriyor” diye ekledi. “Vatandaşlar genellikle bu gizlilik ihlallerine rıza gösterirler çünkü bunlar, geniş çapta desteği olan bir amaç adına gerçekleştirilmektedir.”

Ağ bağlantıları hattı ile küresel iletişim simgesi yürüyen kalabalık insanların üzerinde

MR.Cole_Photographer / Getty Images
Gözlemciler, sorunun bir kısmının, birçok insanın hizmet şartlarını okumadıklarında yayınladıkları verilerden habersiz olmaları olduğunu söylüyor. Bir bilgi paylaşım yazılımı şirketi olan FutureVault’un bilgi güvenliği şefi Nevin Markwart, bir e-posta röportajında, “Kullanıcılar bir flört uygulamasının kullanımını askeri konum gözetimi ile ilişkilendirmez,” dedi. “Yapışma sözleşmeleri olan (müzakere edilemez) ve neredeyse hiçbir zaman rıza gösteren kişi tarafından okunmayan genel olarak ifade edilen TOS sözleşmelerinin sorunu budur.” “Cihazlar konuşuyorsa, kurumların dinlediğinden ve şüphelenmeyen bir halkın bu gözetlemenin kapsamını kavrayamayacağından emin olabilirsiniz.” Uzmanlar, konum bilgilerini isteyen uygulamalardan haberdar olarak kullanıcıların gizliliklerini veri toplamaya karşı koruyabileceklerini söylüyor. Ancak, veri gizliliği şirketi The @ Company’nin kurucu ortağı ve CTO’su Colin Constable, bir e-posta röportajında, “çoğumuz haritalama uygulamaları gibi belirli amaçlar için takip edilmek üzere uygulamaları seçtiğimiz için zor olabilir” dedi. . “Ama o zaman, tamamen farklı başka amaçlarla da izlendiğimizi fark etmiyoruz.” Mobil uygulamanızı ve mobil ayarlarınızı kontrol edin, Constable’a tavsiyede bulunun ve konumunuzun Android veya Apple iOS gibi mobil işletim sisteminiz tarafından da izlendiğini unutmayın. Telefonunuzun ayarlarına girmenizi ve uygulama ile konum izlemeyi devre dışı bırakmanızı önerir. Son yıllarda, büyük teknoloji şirketlerinin ve pazarlamacıların dijital ayak izimizi takip ettiği fikrine alıştık. Ancak ordunun konum verilerini kullandığına dair haberler, gizlilik ayarlarınızı kontrol etmek için sizi karıştırmalı.