Skip to content

ASL Dosyası Nedir?

25 de Haziran de 2021

ASL dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Adobe Photoshop Style dosyasıdır. Belirli bir renk kaplaması, degrade, gölge veya başka bir efekt gibi birden çok nesneye veya katmana aynı görünümü uygularken kullanışlıdırlar. Tek bir ASL dosyası bir veya daha fazla Adobe Photoshop Style dosyası içerebileceğinden, bunlar yalnızca kendi stillerinizi yedeklemek için değil, aynı zamanda kendi projeleri için Photoshop’a aktarabilmeleri için stilleri başkalarıyla paylaşmak için de yararlıdır. İndirebileceğiniz ücretsiz ASL dosyalarını barındıran web siteleri bile var. Sadece “ücretsiz asl dosyalarını indir” için hızlı bir web araması yapın ve FreePSDFiles.net gibi bunlardan birçoğunu bulacaksınız.

Diğer ASL dosyaları, LiveSplit programı tarafından kullanılan otomatik ayırıcı komut dosyaları olabilir.

ASL Dosyası Nasıl Açılır

ASL dosyaları Adobe Photoshop ile açılabilir. Bunu, doğrudan Photoshop’a sürükleyerek veya Düzenle > Ön ayarlar > Ön Ayar Yöneticisi Menü. Bir kez orada, seçin Stiller menüden ve ardından Yük ithal etmek için. Orada içe aktarma seçeneğini görmüyorsanız, bunun yerine Stil paletinden yapın. Bu yöntem çoğu insan için daha kolay olabilir, çünkü aynı zamanda stilin nasıl uygulandığı da budur. Bu paletin görünürlüğünü şununla değiştir: pencere > Stiller. İçe aktarmak için, bulmak için o pencerenin sağ üst köşesindeki küçük düğmeyi kullanın. Stilleri İçe Aktar. İçe aktarıldıktan sonra kullanmak için uygulanması gereken katmanı seçin ve ardından Stil paletinden bir stil seçin. Dosyayı indirdiyseniz, ZIP, RAR veya 7Z gibi bir arşiv biçiminde gelmiş olabilir. Bunlar doğrudan Photoshop’a aktarılamaz. Bunun yerine, bir dosya açma programı kullanarak dosyayı arşivden çıkarın (7-Zip’i çok seviyoruz). Yukarıda özetlenen her şeyi yaptıysanız ancak Photoshop katmanı hâlâ uygulanamıyorsa katmanın kilitli olmadığını kontrol edin. Kilitleme işlevi, Katmanlar paletinde aşağıdakilerin yanında açılıp kapatılabilir. opaklık ve Doldur seçenekler. LiveSplit ASL dosyaları bu programla açılır. Bilgisayarınızda bir ASL dosyasına çift tıkladığınızda, bir program ASL dosyasını otomatik olarak açmaya çalışırsa ancak bu yanlış uygulamaysa veya bu dosyaları başka bir yüklü programın açmasını istiyorsanız, varsayılan programı nasıl değiştireceğinizi öğrenin. belirli bir dosya uzantısı için.

Kendi ASL Dosyanızı Nasıl Yapabilirsiniz?

Kendi Photoshop stillerinizi başkalarıyla paylaşabileceğiniz bir ASL dosyasına dönüştürmekle ilgileniyorsanız, bunu programın Stiller paleti aracılığıyla yapabilirsiniz. İşte nasıl… Bir katmana sağ tıklayın ve Karıştırma seçenekleri. İstediğiniz stil ayarlamalarını yapın, Yeni stil düğmesini tıklayın ve ardından stilinizi adlandırın. Bu noktada, Stil paletinden erişilebilir, ancak paylaşabileceğiniz bir ASL dosyasına kaydedilmez. Bir ASL dosyası oluşturmak için yukarıda açıklandığı gibi Stil paletini açın ve menüdeyken Seçili Stilleri Dışa Aktar. Photoshop ASL dosyasını başka bir dosya formatına dönüştürmenin bir yolu olduğuna inanmıyoruz ve herhangi bir şey yapmasını bekliyoruz. Diğer gelişmiş grafik programlarının benzer stil kaydetme mekanizmaları vardır, ancak bunların değiştirilebileceğine inanmıyoruz.

Hala Açamıyor musunuz?

Bazı dosya uzantıları, diğerleriyle aynı harflerin çoğunu paylaşır, ancak bu, biçimlerin birbiriyle ilişkili olduğu ve aynı programlarla açılabileceği anlamına gelmez. AST dosyaları, bunları görüntülemek ve düzenlemek için farklı programların gerekli olduğu, ASL dosyalarıyla çalışması gerekmeyen programlara bir örnektir. ALS, Ableton Live adlı bir programda ses projeleri için kullanılan bir diğeridir.