Skip to content

ASMX Dosyası Nedir?

1 de Haziran de 2021

Kısaltması Aktif Sunucu Yöntem Dosyası, ASMX dosya uzantısına sahip bir dosya, bir ASP.NET Web Hizmeti Kaynak dosyasıdır. .ASPX dosya uzantısını kullanan ASP.NET web sayfalarının aksine, ASMX dosyaları, grafik kullanıcı arabirimine sahip olmayan ve bunun yerine verileri taşımak ve arka planda diğer eylemleri gerçekleştirmek için kullanılan bir hizmet olarak işlev görür.

ASMX ve ASCX dosyalarını karıştırmamaya dikkat edin. Benzer görünseler de, farklı nedenlerle kullanılırlar.

ASMX Dosyası Nasıl Açılır

ASMX dosyaları, ASP.NET programlamayla kullanılan dosyalardır ve Microsoft’un Visual Studio gibi ASP.NET’te kodlayan herhangi bir programla açılabilir. ASMX dosyasını metin dosyası olarak düzenlemek üzere açmak için Windows Not Defteri’ni veya başka bir ücretsiz metin düzenleyicisini de kullanabilirsiniz. ASMX dosyalarının tarayıcı tarafından görüntülenmesi veya açılması amaçlanmamıştır. Bir ASMX dosyası indirdiyseniz ve bunun bilgi içermesini beklediyseniz (bir belge veya diğer kaydedilmiş veriler gibi), muhtemelen web sitesinde bir sorun vardır ve kullanılabilir bilgiler oluşturmak yerine bu sunucu tarafı dosyayı sağladı. Kısa vadeli bir düzeltme olarak dosyayı doğru uzantıyla yeniden adlandırmayı deneyin. Örneğin, PDF biçiminde bir belge indirmeye çalışırken, bunun yerine .ASMX dosya uzantısına sahip bir belge alırsanız, noktadan sonra dört harfi silin ve bunları .PDF ile değiştirin. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın ASMX dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya ASMX dosyalarını açacak başka bir yüklü program olmasını tercih ederseniz, bu değişikliği yapmak için Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme bölümüne bakın. Windows’ta.

ASMX Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir ASMX dosyasını başka bir formata dönüştürmek için yukarıda bağlantısı verilen Microsoft programını kullanabilirsiniz. ASP.NET Web Hizmetlerini Windows Communication Foundation (WCF) platformuna geçirmeyle ilgili bazı bilgileri burada bulabilirsiniz. .NET 3.0 altında .NET 2.0 hizmetlerini kullanmanız gerekiyorsa bu yararlıdır.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıdaki önerilerle açılmıyorsa, tamamen farklı bir formatla uğraşıyor olabilirsiniz. Dosya uzantısını yanlış okursanız bu olabilir. Bazı dosyalar, formatlar tamamen farklı olsa da benzer bir uzantı kullanır. Örneğin, ASM dosyalarında ASMX dosyalarıyla karşılaştırıldığında “x” eksiktir, ancak bunlar aslında Autodesk Fusion 360 ve Siemens Solid Edge gibi programlar tarafından kullanılan dosyaları tasarlar. Bir ASM dosyasını bir ASMX programıyla açamazsınız veya tersini yapamazsınız. SMX benzerdir. SmartMusic XML dosyaları için ayrılmış, bunları açmak için bilgisayarınızda SmartMusic programına ihtiyacınız var.