Skip to content

ASP Dosyası Nedir?

23 de Nisan de 2021

.ASP dosya uzantısına sahip bir dosya, büyük olasılıkla bir Microsoft IIS sunucusu tarafından sağlanan bir ASP.NET web sayfası olan bir Active Server Page dosyasıdır. Sunucu, dosya içindeki komut dosyalarını işler ve ardından sayfayı web tarayıcısında görüntülemek için HTML oluşturur. ASP dosyaları da Klasik ASP dosyaları olarak adlandırılır ve normalde VBScript dilini kullanır. Daha yeni ASP.NET sayfaları, ASPX dosya uzantısıyla kaydedilir ve genellikle C # ile yazılır. “.ASP” ifadesini görebileceğiniz yaygın bir yer, bir ASP.NET web sayfasına işaret eden bir URL’nin en ucundadır veya web tarayıcınız, yapmaya çalıştığınız gerçek dosya yerine yanlışlıkla size bir ASP dosyası gönderdiğinde indir. Diğer ASP dosyaları, Adobe programları tarafından bir Adobe Renk Ayrımı Kurulum dosyası olarak kullanılabilir, ancak format eski olabilir ve daha yeni program sürümleriyle ilgisiz olabilir. Bu dosyalar, bir belgeyi dışa aktarırken veya yazdırırken kullanılan renk seçeneklerini (ayırma türü, mürekkep sınırı ve renk türleri gibi) içerir.

İndirilen ASP Dosyaları Nasıl Açılır

Başka bir şey (genellikle bir PDF) indirmeyi denediğinizde bir ASP dosyası aldıysanız, sunucunun dosyayı doğru bir şekilde adlandırmamış olma ihtimali yüksektir. Örneğin, bir banka ekstresi veya başka bir belge indirmeye çalışıyordunuz ve PDF görüntüleyicinizde açmak yerine, bir metin düzenleyiciyle açılıyor veya bilgisayarınız onu nasıl açacağını bilmiyordur. Bu özel durumda, sunucu dosya adının sonuna “.PDF” eklemedi ve gerçek dosya biçimi PDF olmasına rağmen bunun yerine “.ASP” kullandı. Buradaki en kolay çözüm, noktadan sonraki son üç harfi silerek ve .PDF ekleyerek dosyayı kendiniz yeniden adlandırmaktır. Örneğin, yeniden adlandırın ifade.asp -e ifade.pdf. Bu adlandırma şeması, aslında bir dosya formatını diğerine dönüştürme şekliniz değildir, ancak burada dosya gerçekten PDF formatında olduğu için ancak uygun şekilde adlandırılmadığı için burada tamamen kabul edilebilir. Sadece sunucunun kendi kendine yapmadığı yeniden adlandırma adımını tamamlıyorsunuz.

Diğer ASP Dosyaları Nasıl Açılır

.ASP ile biten Active Server Page dosyaları metin dosyalarıdır, yani Notepad ++, Brackets veya Sublime Text gibi bir metin düzenleyicide tamamen okunabilir (ve düzenlenebilir). Bazı alternatif ASP editörleri arasında Microsoft Visual Studio ve Adobe Dreamweaver bulunur. Aşağıdaki gibi .ASP ile biten bir URL, sayfanın ASP.NET çerçevesinde çalıştığı anlamına gelir. Web tarayıcınız onu görüntülemek için tüm işi yapar: https://www.w3schools.com/asp/asp_introduction.asp

ASP dosyalarının bir web tarayıcısına gönderilmeden önce ayrıştırılması gerektiğinden, yerel Bir web tarayıcısındaki .ASP dosyası size yalnızca metin sürümünü gösterir ve aslında HTML sayfasını oluşturmaz. Bunun için Microsoft IIS çalıştırmanız ve sayfayı localhost olarak açmanız gerekir. .ASP dosya uzantısını dosyanın sonuna ekleyerek boş bir belgeden ASP dosyaları oluşturabilirsiniz. Bu aynı zamanda HTML’yi ASP’ye dönüştürmek için de işe yarar – uzantıyı .HTML’den .ASP’ye yeniden adlandırmanız yeterlidir. Adobe Color Separation Setup dosyaları Acrobat, Illustrator ve Photoshop gibi Adobe programlarıyla çalışır.

ASP Dosyaları Nasıl Dönüştürülür

Active Server Page dosyaları olan ASP dosyaları diğer biçimlere dönüştürülebilir ancak bunu yapmak, dosyanın çalışması amaçlandığı şekilde çalışmayı durduracağı anlamına gelir. Bunun nedeni, dosyayı dağıtan sunucunun sayfaları doğru şekilde görüntüleyebilmesi için dosyanın uygun biçimde olması gerektiğidir. Örneğin, ASP dosyasını HTML veya PDF’ye dönüştürmek, dosyanın bir web tarayıcısında veya PDF okuyucuda açılmasına izin verir, ancak web sunucusunda kullanılmışsa, bir Active Server Page dosyası olarak çalışmasını da engeller. Bir ASP dosyasını dönüştürmeniz gerekiyorsa, Microsoft Visual Studio veya Adobe Dreamweaver kullanabilirsiniz. Bu programlar, ASP’yi HTML, ASPX, VBS, ASMX, JS, SRF ve daha fazlası gibi biçimlere dönüştürmenize izin verir. Bu çevrimiçi ASP’den PHP’ye dönüştürücü, dosyanın PHP biçiminde olması gerekiyorsa bu dönüşümü gerçekleştirebilir.

Daha fazla bilgi

.ASP dosya uzantısı, bu sayfada belirtilen formatlarla hiçbir ilgisi olmayan diğer uzantılara çok benzer ve bu nedenle yukarıda bağlantılı aynı programlarla açılmayacaktır. Örneğin, APS dosyaları ASP dosyalarına çok benzeyebilir ve kulağa çok benzeyebilir, ancak bunlar aslında Tebrik Kartı Stüdyosu tarafından oluşturulan ve kullanılan Tebrik Kartı Studio Projesi dosyalarıdır. Aynı kavram, ALP gibi diğer dosya uzantıları için de geçerlidir. Bazı teknoloji terimleri de ASP kısaltmasını kullanır, ancak bu sayfadaki ASP biçimlerinden hiçbiriyle ilgili değildir. Örneğin, ASP aynı zamanda Uygulama Hizmeti Sağlayıcısı, Analog Sinyal İşleme, ATM Anahtar İşlemcisi, Adreslenebilir Tarama Bağlantı Noktası, Gelişmiş Sistem Platformu ve Otomatik Hız Bağlantı Noktası anlamına gelir.