Skip to content

Asus ROG Rapture GT-AC5300 İncelemesi

10 de Nisan de 2023

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Ne Seviyoruz

 • Üç bantlı Wi-Fi
 • Çok hızlı
 • 4K akış için tasarlandı
 • Oyun için ideal

Neyi Sevmiyoruz

 • Büyük tasarım
 • Masraflı
 • Karmaşık kullanıcı arayüzü

Asus ROG Rapture GT-AC5300, oyuncular ve teknolojik açıdan bilgili alıcılar için özel olarak üretilmiş büyük ve cesur bir üç bantlı Wi-Fi yönlendiricidir, ancak ortalama bir kullanıcı bile onun performans gücünü takdir edebilir.

4.5

Asus ROG Rapture GT-AC5300 Oyun Yönlendiricisi

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Bu makalede

Asus ROG Rapture GT-AC5300’ü uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Ev yönlendirici oyununuzun seviyesini yükseltmeye hazırsanız Asus ROG Rapture GT-AC5300, piyasadaki en sağlam ve yetenekli seçeneklerden biridir. VR, oyun ve 4K akış, AiMesh ve birinci sınıf güvenlik izleme dahil olmak üzere bir süper kullanıcının isteyebileceği her şey için destek sağlayan bir 802.11ac yönlendiricidir. Bu güçlü yönlendiriciyle biraz zaman geçirdik ve hız, performans, özelleştirme seçenekleri ve kullanıcı dostu olma gibi hususlara özel önem vererek onu ortalama bir kullanıcının kullanabileceği şekilde kullandık.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Tasarım: Büyük ve biraz hantal

Üretici, GT-AC5300’ü oyun için “savaşa hazır” olarak tanımlıyor ve kesinlikle doğru görünüyor. İnce ve arka plana karışabilen bir yönlendirici istiyorsanız, bu muhtemelen ideal aday olmayacaktır. Ana gövde, 10 x 10 x 2,6 inç (HWD) ölçülerinde büyük kare benzeri bir bloktur. Sağlam ve oldukça ağır, 4,41 pound ağırlığında. Gövdeye sekiz anten ekleyin ve bu, bir örümceği anımsatan bir estetik yaratarak boyutu daha da genişletir. Bu, yönlendiricinin ön yüzüne yayılan ağ benzeri deliklerle güçlendirilmiştir. Zevkinize bağlı olarak, bu yönlendiriciyi evinizde yüksek sesle ve gururla sergilemeniz için bir satış noktası ve teşvik olabilir. Ancak, bu yönlendirici kesinlikle yeterli miktarda nefes alma odası gerektireceğinden, hafif bir detraktör olabilir. Daha büyük meskenler için inşa edildiğinden, şehir sakinleri bu ağır ekipmanı alıp alamayacaklarını düşünmek isteyebilirler.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Kurulum Süreci: Hızlı, ancak olasılıklar sonsuz görünüyor

Bu Asus yönlendiriciyi kurmak nispeten kolaydı. Kutusundan çıkardıktan sonra, tüm antenleri kolayca ve hızlı bir şekilde belirlenen noktalara yerleştirdik. Ardından, modemi hazırlamak, yönlendiriciyi bağlamak ve web arayüzü aracılığıyla ayarları ve kimlik bilgilerini özelleştirmek için kurulum talimatlarını açıkça ortaya koyan hızlı başlangıç ​​kılavuzuna döndük. Bu adımları izledikten sonra bir WAN bağlantısı kesildi hatasıyla karşılaştık ve ilk seferde internet bağlantımız yoktu. Bu, hatalı bir ağ kablosunun sonucu gibi görünmüyordu, ancak bazı sorun giderme işlemlerinden sonra, yönlendiriciyi fabrika varsayılanlarına sıfırlamak, modemi yeniden başlatmak ve talimatları izlemek sorunun çözülmesine yardımcı oldu. İlk engeli aştıktan sonra, 150 Mbps Xfinity hizmetimize bağlandık ve yaklaşık beş dakika içinde kullanıma hazırız.

Bağlantı: En son standartlar

Asus ROG Rapture GT-AC5300, üç bantlı bir yönlendiricidir, yani üç yayın sinyalini destekler. Bu yönlendirici söz konusu olduğunda, bu, modern çift bantlı yönlendiricilerin desteklediği 5 GHz sinyallerle birlikte 2,4 GHz standardının keyfini çıkaracağınız ve ayrıca başka bir 5 GHz frekansı alacağınız anlamına gelir. Ve Wi-Fi 5 olarak da bilinen en güncel 802.11ac standartları kullanılarak oluşturulduğundan, önceki 802.11n kablosuz standardını kullanan eski yönlendiricilerden daha yüksek hızlar bekleyebilirsiniz.

Temel olarak, 4K içerik akışı gibi diğer etkinlikleri desteklemek istediğiniz bant genişliği ile birlikte özel bir oyun Wi-Fi yönlendiriciniz var. Amaç, bu 5GHz frekanslarından birini oyun oynamak için atayacaksınız ve diğer iki sinyal, kullandığınız diğer tüm cihazlar için kullanılabilir. GT-AC5300’ün diğer yönlendiricilerden ayrıldığı yer burasıdır. Temel olarak, 4K içerik akışı gibi diğer etkinlikleri desteklemek istediğiniz bant genişliği ile birlikte özel bir oyun Wi-Fi yönlendiriciniz var. Hız gelince, bu yönlendirici AC5300 yönlendirici sınıfına giriyor. Bu, üç frekansın tümü için birleşik maksimum potansiyel Wi-Fi hızının 5300 Mbps olduğu anlamına gelir. Bu, 2,4 GHz bant için 1000’e ve 5 GHz bantlar için 2175 Mbps’ye kadar ayrılıyor. AC3200 sınıfında genellikle üç bantlı yönlendiriciler görürsünüz, bu da 3200 Mbps’ye kadar teorik bant genişliği hızı anlamına gelir. AC Wi-Fi yönlendirici hızı kapasitesi söz konusu olduğunda GT-AC5300 totem direğinin zirvesinde yer alsa da, bunun bir garanti değil, olası performans çıkışının yalnızca bir örneği olduğunu unutmamak önemlidir.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Ağ Performansı: Hızlı ve sağlam

Kapının hemen dışında, Ookla SpeedTest aracını kullanarak bir hız testi yaptık. Hem web tarayıcısını hem de mobil uygulamayı birkaç gün boyunca farklı dönemlerde kullanarak, tutarlı bir şekilde yakalayabildiğimiz en yüksek hız, 127 Mbps’lik bir indirme hızıydı ve bu, İSS’mizin 150 Mbps’lik maksimum hızını neredeyse aşıyor. Çok daha hızlı bir hizmet planına sahip birinin bizim yönettiğimizden daha yüksek bir sonuç alması muhtemeldir. Yine de, rakamlar bir yana, evdeki birden fazla cihazda rutin etkinlikler yapılırken fark göze çarpıyordu. HD Netflix içeriğini ve net 4K görüntüleri yayınlarken kalitenin arttığını hemen fark ettik. Ayrıca, kullandığımız eski çift bantlı yönlendiricide görmeye alıştığımız herhangi bir gecikme veya yükleme süresinin neredeyse tamamen yokluğunu da takdir ettik.

Asus ROG Rapture GT-AC5300, oyuncuların ve uzman kullanıcıların seveceği özelliklerle dolu üç bantlı bir yönlendiricidir. Bir TV’de 4K video akışı yaptığımızda, ikinci bir televizyondan NVIDIA oyun konsolunda oyun oynadığımızda ve iki iPhone, iki Mac bilgisayar ve bir Android tabletten içerik akışı yaptığımızda bile, performansta veya hızda hiçbir zaman bir kesinti olmadı. Bunun nedeni işteki 4X4 MU-MIMO teknolojisi olabilir. Çoklu kullanıcı, çoklu giriş, çoklu çıkış anlamına gelen MU-MIMO, dört farklı kanal üzerinden aynı anda birden fazla cihaza bant genişliği sunabilir. Bu, aynı anda yalnızca bir cihazdan gelen istekleri işleyebilen eski tek kullanıcılı MIMO yönlendiricilerle ilişkili bekleme süresini veya olası gecikmeleri ortadan kaldırır. Bu yönlendirici, sıranızı beklemek yerine, birden çok yöndeki ve birden çok cihazdaki veri isteklerine fark edilebilir bir kesinti olmadan kolayca yanıt verebilir. Uyarı, evimizin yaklaşık 1.100 fit karelik mütevazı büyüklükte bir şehir apartman dairesi olmasıdır. Sahip olduğumuz alandaki güçten etkilendik ve bu yönlendiricinin çok büyük evler için üretildiği iddiasına kolayca inandık. Bonus olarak, müthiş bir tüm ev Wi-Fi sistemi oluşturmak için diğer Asus AiMesh yönlendiricilerle kurulabilir.

Asus ROG Rapture GT-AC5300

Yazılım: Süper kullanıcılar ve oyuncular için en iyisi

GT-AC5300 ile birlikte gelen Asus web GUI’de gezinmek nispeten kolaydır, ancak kişiselleştirme ve özel ayarlar için pek çok olasılık içerir. Oyun müşterileri için kesinlikle bir avantaj veya cazibe noktası olabilecek bir oyun arayüzü görünümüne sahiptir. Bununla birlikte, ortalama bir kullanıcı için web arayüzü, seçenekler ve kararlar açısından sonsuz görünebilir. Oyuna özgü özelliklerin vurgulandığını hemen fark edeceksiniz. Bir oyuncu profili oluşturma, en hızlı sunucuları bulmak için Game Radar, daha yüksek güvenlik ve en iyi bağlantıları yakalamak için özel bir oyun ağı ve Game Boost olarak bilinen, performans hızını artırabilecek araçlar sunan oyuna özel bir gösterge panosu vardır. optimal oyun Oyun etkinliklerinizin yanı sıra herhangi bir gecikme veya kesinti olmadan çalışacak bir VPN de kurabilirsiniz.

Son derece hızlı bir internet servis planınız ve teknik bilginiz varsa, bu yönlendiricinin her kuruşuna değdiğini göreceksiniz. Ve bu yönlendirici, TrendMicro tarafından sağlanan AiProtection sistemi aracılığıyla tehditlere karşı yerleşik koruma ile birlikte gelirken, güvenlik, ağ ve sunucu yapılandırması için yalnızca en gelişmiş kullanıcıların takdir edeceği veya tam potansiyelleriyle kullanacağı bir dizi ek kontrol vardır. . Çoğu kullanıcının arayacağı daha yaygın özellikler, web portalından ve mobil uygulamadan kolayca bulunabilir; misafir Wi-Fi ayarları ve ebeveynlerin kullanım için zaman sınırları belirlemesine ve web sitelerine ve uygulamalara erişimi engellemesine olanak tanıyan ebeveyn denetimleri gibi. Kurulumu web arayüzü üzerinden tamamlamayı tercih ederken, kurulumdan sonra Asus mobil uygulaması üzerinden yönlendiriciye bağlandık. Uygulamayı görsel olarak web uygulamasından çok daha çekici ve sezgisel bulduk, ancak ileri düzey kullanıcılar için web GUI, değişiklikleri yönetmek veya performans veya güvenliği izlemek için muhtemelen tercih edilen yöntem olacaktır.

Fiyat: Pahalı, ancak çok para ödüyorsunuz

GT-AC5300 pazarlıkla alınabilecek bir ürün değil. MSRP 500 dolardır ve bu yönlendiriciyi ağır bir yatırım yapar. Yaklaşık 100 ABD dolarına satılan Jetstream AC3000 gibi çok daha ucuza üç bantlı bir oyun yönlendiricisi bulmak mümkündür, ancak GT-AC5300’ün sahip olduğu potansiyel bant genişliği hızlarının avantajını elde edemezsiniz ve ayrıca alamayacaksınız. ebeveyn veya diğer güvenlik kontrollerini ayarlayabilme. Başka bir seçenek olan Asus RT-AC86U, yaklaşık 300 $ daha ucuza satılıyor ve çevrimiçi oyun tutkunları için uygun olan bazı oyun geliştirici araçlarla birlikte geliyor. Ancak sekiz LAN bağlantı noktasına erişimi, yüksek teorik bant genişliğini ve GT-AC5300’ün sunduğu aynı düzeyde gelişmiş özellik kontrolünü kaçıracaksınız. Bazıları, özellikle karmaşık ağlar veya üst düzey oyunlar sizin kaptan köşkünüze veya ilgi alanlarınıza göre değilse, fiyat konusunda ihtiyatlı davranabilir. Yine de, son derece hızlı bir internet servis planınız ve teknik bilgi birikiminiz varsa, bu yönlendiricinin her kuruşa değer olduğunu göreceksiniz.

Asus ROG Rapture GT-AC5300 ve Netgear Nighthawk Pro Gaming XR700

Asus ROG Rapture GT-AC5300, konu rekabet olduğunda tamamen tek başına değil. Netgear Nighthawk XR700, aynı çan ve ıslıkların çoğunu sunan başka bir üç bantlı Wi-Fi yönlendiricisidir. Her ikisi de 500 $’lık aynı ağır fiyattan satılıyor, ağırlık ve boyutlar benzer (ancak XR700 biraz daha geniş) ve üç USB bağlantı noktasıyla donatılmış olarak geliyor. Ama aynı zamanda birkaç fark var. XR700, daha hızlı kablosuz performans potansiyeline sahip 802.11ad Wi-Fi standardını da destekleyebilir. Netgear, bu yönlendiriciyi 7133 Mbps’ye varan potansiyel hız ile derecelendirir. GT-AC5300’ün aksine, XR700 yalnızca dört anten ve altı LAN bağlantı noktasıyla gelir ve üç Wi-Fi bandı 2,4 GHz, 5 GHz ve 60 GHz frekanslarını içerir. Bu, 2,4 GHz frekansında 800 Mbps’ye, 5 GHz bandında 1733 Mbps’ye ve 60 GHz spektrumunda 6000 Mbps’ye ayrılıyor. Her iki yönlendiriciye de oyun etkinliklerini destekleme merceğinden baktığınızı varsayarsak, kararınız oyuna özgü kontrolleri yönetme şeklinize gelebilir. GT-AC5300, ROG’den ilham alan (Republic of Gamers) kontrol panelinden çekici trafik, güvenlik ve oyun kişiselleştirme araçları yelpazesine sahiptir, ancak DumaOS arayüzünü tercih ederseniz XR700 daha çekici bir satın alma olabilir. Oyun oynamayı ve kapsamlı ev ağlarını destekleyebilen DD-WRT yönlendiricileri ve geniş alanlar için oluşturulmuş uzun menzilli yönlendiriciler için daha fazla öneri keşfedin


Nihai Karar

Güçlü bir oyun yönlendiricisi. Asus ROG Rapture GT-AC5300, oyuncuların ve uzman kullanıcıların seveceği özelliklerle dolu üç bantlı bir yönlendiricidir. Ortalama bir kullanıcı bile bu yönlendiricinin bir ev ağına getirdiği hızı ve gücü takdir edebilir, ancak seçenek yelpazesi ve web arayüzüyle etkileşim, bir ev yönlendiricisi kurarken çok derinlere dalmak istemeyenler için göz korkutucu olabilir. .

Özellikler

 • Ürün adı

  ROG Rapture GT-AC5300 Oyun Yönlendiricisi

 • Ürün markası

  asus

 • MPN

  GT-AC5300

 • Fiyat

  $349.99

 • Ağırlık

  4,14 lb.

 • Ürün Boyutları

  10x10x2,6 inç

 • Hız

  AC-3500

 • Garanti

  İki yıl

 • güvenlik duvarı

  Evet

 • IPv6 Uyumlu

  Evet

 • MU-MIMO

  Evet

 • Anten Sayısı

  8

 • Bant Sayısı

  3

 • Kablolu Bağlantı Noktası Sayısı

  11

 • yonga seti

  Broadcom GCM4355E

 • Menzil

  Çok büyük evler

 • Ebeveyn Denetimleri

  Evet