Skip to content

ASUS Strix Raid PRO İncelemesi

3 de Aralık de 2022

ASUS Strix Raid PRO

Ne Seviyoruz

 • Harika ses
 • İyi tasarlanmış ve dayanıklı
 • Oyun içi ayarlamalar için ergonomik, kullanışlı kontroller
 • Yerel 7.1 surround ses desteği

Neyi Sevmiyoruz

 • Ses daha iyi olabilirdi
 • Çok sayıda kablo
 • 6.3mm kulaklık desteği yok

ASUS Strix Raid PRO ses kartı, her cephede performans gösteren oyuncu odaklı bir üründür. ASUS, yaklaşık 160 $’a mükemmel ses, doğal 7.1 surround desteği ve oyuncuların seslerini anında düzenlemelerine olanak tanıyan bir kontrol düğmesi getiriyor.

4.2

ASUS Strix Raid PRO

ASUS Strix Raid PRO

Bu makalede

ASUS Strix Raid PRO ses kartını, uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

ASUS Strix Raid PRO ses kartı göründüğü kadar iyi bir sese sahiptir. ASUS, kullanılabilirliğe odaklanan kaliteli bir ürün sundu. Bununla birlikte, kart 300 $ işaretinin üzerindeki ses ekipmanlarında bazı sorunlar sergilediğinden, bu kolaylığın kusursuz ses talep edenler için bir bedeli vardır. Derin bas ile mücadele ediyor ve hakim bir ses sahnesinden yoksun, ancak bas kuvvetlendirmesi ve sanal surround efektleri, Sennheiser GSP300 veya Sony MDR-7506 gibi iyi tüketici kulaklıklarında harika ses veriyor. Ayrıca, en iyi oyun performansı için gerekli ses ve özelliklere sahiptir: ses ipuçlarını duymak için mükemmel tiz, bir düğmeye basarak ses imzasını ve ses seviyesini değiştirmenize izin veren ayrı bir kontrol kutusu ve her şeyi değiştirmek için kapsamlı bir yazılım çözümü beğeniniz

ASUS Strix Raid PRO

Tasarım: Güzel ve işlevsel

Strix Raid PRO, bir kule PC’ye güzelce oturan sağlam, agresif bir tasarıma sahip muhteşem bir karttır. Siyah, sert dış kasa, bilgisayarın geri kalanından kaynaklanan EM girişimine karşı bir kalkan görevi görür. Yan tarafta, karta adını veren mitolojik kuş olan strix’i hatırlatan parlak turuncu bir göz bulunur ve motif, kasanın mat siyahını kırmanın çekici bir yoludur. İçeride, ses yonga seti, 116dB SNR, 10 Hz ila 48 kHz frekans oynatma, 8 kanal DAC ve 500 milivatlık bir amplifikatör ile maksimum 192kHz ve 24 bit sesi destekler. 3,5 mm hat girişi, beş adet 3,5 mm hat çıkışı ve bir S/PDIF çıkışı için bağlantılara sahiptir ve doğal olarak 7.1 surround’u destekler.

(Neden bir amplifikatöre ihtiyacınız var? Bu kılavuza göz atın.)

Strix ayrıca, mikrofonunuzu ve kulaklığınızı takabileceğiniz ve kartın çıkışlarını manuel olarak kontrol edebileceğiniz harici bir arabirim olan bir kontrol kutusuyla birlikte gelir. 3,5 mm giriş ve çıkışa sahiptir ve ASUS’un kutuda sağladığı bir HDMI – RCA kablosuyla ses kartına arabirim oluşturur. Kontrol kutusu, ön yüzünde büyük bir düğme bulunan siyah ve turuncu altıgen bir istasyondur. Düğme, sesi dijital olarak, hoparlör/kulaklık çıkışını ve özel bir EQ ön ayarını değiştirmenize izin veren Raid Modu için bir düğmeyi kontrol eder. Kullanıcıların yazılımı açmaya gerek kalmadan ayarları hızlı bir şekilde değiştirmesine olanak tanıyan akıllı, ergonomik bir tasarımdır.

ASUS Strix Raid PRO

Kurulum: Birkaç engel

Ne yazık ki, Strix’in kurulumu titizdir. Kutuda sağlanan hızlı başlangıç ​​kılavuzu, kullanışlı olamayacak kadar belirsizdir. Strix’i takmak için anakartınızda boş bir PCIe yuvasına ve ana güç kaynağı ünitenizden boş bir 6 pimli konektöre ihtiyacınız olacaktır. Ardından, verilen CD’den veya ASUS’un destek sayfasından Strix sürücülerini yüklemeniz gerekecektir. Bu aynı zamanda temel EQ ayarları ve birkaç ilginç ön ayar sağlayan ASUS Sonic Studio’yu da kuracaktır. Kurduğumuzda, kartın çalışmaya başlaması için bilgisayarı birkaç kez yeniden başlatmamız gerekti. Ayrıca, çıkışı kulaklıklardan hoparlörlere değiştirip tekrar geri getirdiğimizde çalışmayı durdurduğu bir hata vardı. Bu hatayı tespit etmek zordu: kartı yeniden yüklemek sorunu çözmedi ve Tidal müzik çaları her kullandığımızda oluyordu. Tidal’ın ayarlarına baktığımızda, kilitli bir girişi olduğu ortaya çıktı (yalnızca 44.1 kHz 24 bit ses çıkışı veriyordu), ancak bu kilit hatası, test ettiğimiz başka hiçbir ses cihazında olmadı. Karşılaştırma için OPPO HA-1 amplifikatörü, EVGA Nu ses kartını, birkaç Sound Blaster kartını ve ayrıca MSI Carbon Z370 anakartımızın yerleşik sesini test ettik.

Ses: Net tiz, ince bas

Strix Raid PRO ses kartı, Sennheiser HD800s ile çok iyi bir ses imzasına sahip. (Ses imzası nedir? Buradan öğrenin.) Ses inanılmaz derecede net ve sanal surround efektleri inanılır. 10-48.000 Hz’lik bir profili kapsadığı iddia ediliyor, ancak daha düşük frekansları duymakta sorun yaşadık. Bas, alçak sesleri düz bırakarak dışarı çıkmakta zorlanıyordu. Sanal surround etkinleştirilmeden, vasat bir ses sahnesine ve genel olarak zenginlik eksikliğine sahiptir.

Strix Raid PRO ses kartı çok iyi bir ses profiline sahiptir. Ses inanılmaz derecede net ve sanal surround efektleri inanılır. Bu karta müzik veya tiyatro için uygun demekten çekinmiyoruz ama oyun için sağlam bir kart. Net tizler ve ortalar, Overwatch, Assassin’s Creed: Odyssey ve Resident Evil 2 remake gibi oyunlarda sesin tüm bilgi ayrıntılarını yakalamamızı sağlıyor. Film izlemek için, tiz vurgu, diyaloğu ayırt etmek için iyiydi, ancak sınırlı orta sesler ve bas, filmin film müziğini donuk hissettirdi. Yine de, kartın ses performansındaki eksikliğini yazılım performansında telafi ettiğini düşünüyoruz.

ASUS Strix Raid PRO

Yazılım: Etkileyici bir süit

Strix Raid PRO ses kartı, ASUS Sonic Studio yazılımıyla birlikte gelir. Sonic Studio’da ana sesi, hoparlör sesini, kulaklık sesini, kaydırmayı, çıkışı kontrol edebilir ve ön hoparlörleri, arka hoparlörleri ve/veya tam sesi taklit eden sanal bir surround efekti etkinleştirebilirsiniz. Sanal surround simülatörü özellikle etkileyicidir, çünkü gerçekten kulaklarımızı sesin etrafımızdan geldiğini düşünmeleri için kandırmıştır! Kontrol kutusundaki Baskın Modu düğmesine eklenmiş olan ve tiz artırma, bas artırma ve ses netliği seçenekleri dahil olmak üzere başka ön ayarlar vardır. Özellikle, sıkıştırıcı etkisi özellikle güçlüdür ve kötü kayıtlara yeni bir hayat verir (yine de düşük kaliteli ses formatlarından kaçınmanızı ve yüksek çözünürlüklü dosyalar kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz).

Kontrol kutusu, ses değiştirmeyi son derece hızlı hale getirerek EQ yazılımınıza değil oyununuza odaklanmanızı sağlar. Raid Mode’u “Dengeli” olarak birkaç oyunda test ettik ve tizleri güçlendirdi, ancak bize önemli bir taktiksel avantaj sağlamadı. Kartın surround ses yeteneklerinden çok daha büyük bir avantaj elde ettik. Bununla birlikte, Raid Modu, üreticinin önerdiği gibi, oyun içi ve sohbet sesi arasında geçiş yapmak için iyi bir seçenektir.

Fiyat: Sağlam bir değer

Yaklaşık 160 $’lık piyasa değeri için ASUS Strix Raid PRO iyi bir ses kartıdır. Bu fiyat noktasında mümkün olan en iyi sesi sunduğunu düşünmüyoruz, ancak oyun oynamak için güçlü bir seçim ve inanılmaz surround yazılımı ve çok yönlü kontrol kutusu sayesinde bir dizi kullanışlı işlevsellik sağlıyor.

Rekabet: Bu bir yarışmacı

ASUS Strix Raid Pro, piyasadaki en saf donanım ses kalitesini sunmayabilir, ancak oyun oynamak için iyi bir seçimdir ve fiyatı oldukça rekabetçidir. Gerçek güçlü noktası, hatalarını hafifletmek (ve gizlemek) için uzun bir yol kat eden, birlikte gelen çok yönlü ve güçlü yazılımdır. ASUS Strix Raid PRO, Sound Blaster ZxR’den kıl kadar daha iyi ses verir, ancak Strix’i ZxR’den gerçekten üstün kılan şey, kontrol kutusudur: Bir düğmeye basarak Raid Modunu etkinleştirme yeteneği, hızlı oyunlarda son derece faydalıdır. . ZxR ile faydalı ses değişikliklerini etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için, yazılıma dalmanız ve oyunu duraklatmanız veya bir kısayol tuşu için el yordamıyla gezinme riskini almanız gerekir. İncelememizi buradan okuyun. EVGA Nu, ses kalitesi temelinde Strix’e karşı öne çıkıyor, ancak çok basit bir yazılım arayüzüne sahip, bu da onu EQ ayarlarıyla uğraşmak istemeyen ancak deneyimlerini tamamen kişiselleştirmek istemeyenler için uygun kılıyor. Oyun için Strix kadar çok yönlü olmasa da Nu, ses kalitesine her şeyin üzerinde değer verenler için alınacak karttır. Bu kartın maliyeti yaklaşık 250 ABD Doları olabilir, ancak EVGA’nın Audio Note ile yaptığı mükemmel ortaklık sayesinde, ayrılmış 1.000 ABD Doları’nı aşan ses kurulumlarıyla eşit performans gösterir. Sonra, harici bir DAC ve amfi olan Schiit Magni ve Schiit Modi var. Yazılımları yoktur ve tamamen nötrdürler, bu nedenle tüm sesler tam olarak stüdyoda kaydedildiği gibi çıkacaktır. Ses kalitesi 200 $’lık fiyatına göre kusursuz ve harici bir bileşeni yükseltmek dahili bir bileşenden daha kolay olacak (özellikle Strix ile karşılaştığımız bazı yazılım sorunları göz önüne alındığında).


Nihai Karar

Oyun için en iyi ses kartlarından biri.Bir oyuncuysanız ve sesinizi kişiselleştirmek istiyorsanız, ASUS Strix Raid PRO mükemmel bir seçimdir. Sesi, fiyatına göre mutlak olarak en iyisi değil, ancak çok iyi ve 300 doların altındaki kulaklıklar veya hoparlörlerle eşleştirmeniz gereken tüm performansa sahip. Kontrol kutusu, ses değiştirmeyi son derece hızlı hale getirerek EQ yazılımınıza değil oyununuza odaklanmanızı sağlar.

İncelediğimiz Benzer Ürünler:

 • Ses Püskürtücü Z
 • Sound Blaster ZxR
 • Sound Blaster Audigy RX

Özellikler

 • Ürün adı

  Strix Raid PRO

 • Ürün markası

  Asus

 • UPC

  ASIN B019H3BAAO

 • Fiyat

  160,00 $

 • Yayın tarihi

  Aralık 2015

 • Ses arayüzü

  PCI Ekspres

 • Frekans tepkisi

  10 Hz – 48 kHz

 • Gürültü Oranına Çıkış Sinyali

  116 dB

 • Empedans Değeri

  600 ohm

 • yonga seti

  C-Medya 6632AX

 • Dijital-Analog Dönüştürücü

  ESS SABRE9006A 8 Kanallı DAC

 • Kulaklık Amplifikatörü

  Teksas Aletleri TPA6120A2

 • Analog çıkış

  5 x 3,5 mm jak (1/8″) (Kulaklık çıkışı /Önden çıkış/Yan çıkış/Merkez-Subwoofer çıkışı/Arkadan çıkış)

 • Analog giriş

  1 x 3,5 mm jak (1/8″) (Hat girişi/Mikrofon girişi kombinasyonu)

 • Dijital

  1 x S/PDIF çıkışı (yan tarafı dışarıda birleşik)

 • Yazılım

  sonik stüdyo

 • Neler Dahil

  Kontrol kutusu x 1, S/PDIF optik adaptörler x 1, Sürücü CD’si x 1, Hızlı başlangıç ​​kılavuzu x 1, Kutu bağlantı kablosu x 1