Skip to content

ATA Özellikleri ve İşlevleri

6 de Mayıs de 2021

ATA, bir PSTN analog telefon sistemi ile bir dijital ağ veya VoIP hizmeti arasında bir donanım arabirimi görevi gören bir cihazdır. Bir ATA kullanarak, PSTN telefon sisteminizi ve VoIP hizmetinizi birleştirebilir veya telefon ağınıza bir LAN bağlayabilirsiniz.

ATA Nasıl Çalışır?

Bir ATA’nın normalde iki set çıkışı vardır: biri VoIP servisiniz veya LAN için, diğeri ise geleneksel telefonunuz için. Açıkçası, bir tarafta RJ-45 jakını (VoIP veya Ethernet kablosu) ve diğer tarafta bir RJ-11 (telefon hattı kablosu) jakını bağlayabilirsiniz. Bir ATA, SIP veya H.323 gibi bir VoIP Protokolü kullanarak uzak VoIP Servis Sağlayıcısının hizmetine bağlanır. Ses sinyallerinin kodlanması ve kodunun çözülmesi, bir ses kodlayıcı kullanılarak yapılır. ATA’lar doğrudan VoIP hizmetiyle iletişim kurar, bu nedenle yazılıma ve dolayısıyla bilgisayara gerek kalmaz, ancak birini bir bilgisayara veya bir yazılım telefonuna bağlayabilirsiniz.

Bir ATA’nın özellikleri

Bir ATA’nın en yaygın özellikleri şunlardır:

  • VoIP protokollerini destekleme yeteneği. Kişi ne kadar çok protokol destekleyebilirse o kadar iyidir. SIP ve H.323, bugün tüm yeni ATA’larda desteklenmektedir.
  • Limanlar: Bir ATA şunları sağlamalıdır: en azından telefon ağı ile VoIP hizmeti arasında arayüz oluşturmak için bir LAN (RJ-45) bağlantı noktası ve bir RJ-11 bağlantı noktası. Bazı ATA’lar, örneğin bir bilgisayara bağlanmak için RJ-45 bağlantı noktası gibi ek bağlantı noktaları da sağlar. Bunu telefondan bilgisayara aramalar yapmak için kullanabilirsiniz. Bazı ATA’larda, bilgisayarlara ve diğer cihazlara daha kolay bağlanmalarını sağlayan USB bağlantı noktaları bulunur.
  • Çağrı Değiştirme: Birçok kişi PSTN ve VoIP’yi birbirinin yerine kullanır. ATA’daki çağrı değiştirme özellikleri, bu ikisi arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar.
  • Standart Servis Özellikleri: Günümüzde Arayan Kimliği, Çağrı Bekletme, Çağrı Aktarma, Çağrı Yönlendirme vb. Gibi çeşitli hizmet özelliklerine sahip olmak yaygın ve pratiktir. İyi bir ATA tüm bunları desteklemelidir.
  • 3 Yönlü konferans: Çoğu ATA, aynı anda birden fazla kişiyle konuşmanıza izin veren 3 yönlü konferans desteğiyle birlikte gelir. Bu, özellikle iş bağlamında çok yararlı olduğunu kanıtlıyor.
  • Güç kesintisi toleransı: ATA elektrik gücüyle çalışır. Normalde elektrik kesintisi durumunda çalışmayı durdurur. Bu, iletişiminizin tamamen felç olması gerektiği anlamına gelmemelidir. İyi bir ATA, elektrik kesintisi olması durumunda otomatik olarak PSTN hat varsayılanına geçmelidir.
  • Ses kalitesi: ATA üreticileri testerelerini gün geçtikçe keskinleştiriyor. Bazı ATA’lar, Dijital Sinyal İşleme (DSP) gibi gelişmiş teknolojilerle üstün yüksek kaliteli ses kalitesi sağlar.
  • Birlikte çalışabilirlik: Bir şirket bağlamında, bir ATA zaten karmaşık olan bir donanım yapısının parçası olabilir. Bu nedenle, iyi bir ATA uyumlu olmalı ve diğer donanım aygıtlarıyla maksimum düzeyde birlikte çalışabilir olmalıdır. Bunlar, yalnızca iyi bir ATA yapması gereken en yaygın özelliklerdir. Modern ATA’lar çok sayıda ek özellikle birlikte gelir. Satın almadan önce yakından bir göz atın.