Skip to content

ATF Dosyası Nedir?

8 de Mayıs de 2021

ATF dosya uzantısına sahip bir dosya büyük olasılıkla bir Adobe Photoshop Transfer Function dosyasıdır. Bu tür dosyalar, filme aktarılan resimlerin uygun renkte basılmasına olanak tanıyan ayarları saklar. Photoshop ile ilgisi olmayan, bulduğunuz bazı ATF dosyaları, Stage3D kullanılarak oluşturulan belirli oyunlar için görüntü verilerini depolamak için kullanılan bir kap formatı olan Adobe Texture Format dosyaları olabilir. Bir kapsayıcı biçimi olduğundan, tek bir ATF dosyası dokuları iOS, Android ve Windows gibi birden çok platforma teslim edebilir. ATF uzantısı, GenePix analiz yazılımı tarafından düz bir metin biçimi olan Axon Metin dosyaları olarak da kullanılır. Alternativa Doku dosyaları, 3B model dokularını depolamak için bir format olarak ATF uzantısını da kullanır.

ATF Dosyaları.

ATF Dosyası Nasıl Açılır

Adobe Photoshop Transfer Function dosyaları olan ATF dosyaları Adobe Photoshop ile açılabilir. Starling gibi Stage3D’yi destekleyen herhangi bir oyun motorunda Adobe Texture Format dosyaları olan ATF dosyalarını açabilmelisiniz. Aksi takdirde, ATF dosyasını herhangi bir resim görüntüleyici tarafından desteklenen daha yaygın bir biçime kaydetmek için bir dönüştürücü programı kullanabilirsiniz (bunun nasıl yapılacağına bakın). Bu biçimi açmak için başka bir seçenek de ATFViewer’ı (ATF Araçlarının bir parçası) kullanmaktır. Axon Metin dosyaları, bir veritabanı veya elektronik tablo dosyasına benzer düz metin dosyalarıdır. Bu, Microsoft Excel’in ve çoğu ücretsiz elektronik tablo yazılım programının muhtemelen bunlar için en iyi bahis olduğu anlamına gelir. Metin dosyaları olduklarından, Notepad ++ gibi herhangi bir metin düzenleyici de işi yapacaktır. Bu formattaki ATF dosyaları, Molecular Devices GenePix yazılımı tarafından da kullanılır. Axon Text dosyaları büyük olasılıkla Excel gibi bir elektronik tablo programı kullanılarak doğru bir şekilde görüntülenebilse de, Excel’in (ve muhtemelen diğer elektronik tablo araçlarının çoğunun) .ATX ile biten dosyaları tanımadığını anlamak önemlidir. Bu, dosyayı açmak için çift tıklamak yerine, önce programı açmanız ve ardından Açık ATX dosyasını bulmak için menü. Alternativa Texture dosyaları olan ATX dosyalarını açmanın tek yolu AlternativaPlatform yazılımıdır. Ancak, ATF dosyanızın daha önce bahsettiğim diğer biçimlerden birine ait olma ihtimali yüksektir. ATF uzantısını kullanan farklı biçimlerin sayısı göz önüne alındığında, erişmeniz gereken programı açan programın biçimi destekleyen program olmadığını görebilirsiniz. Durumun bu olabileceğini düşünüyorsanız ve meli açın, yardım için Windows’ta dosya ilişkilerinin nasıl değiştirileceğiyle ilgili makalemize bakın. Dosyanız daha önce bahsettiğim programlarla açılmıyorsa, dosya uzantısını doğru okuduğunuzdan emin olmak için iki kez kontrol edin. AFT (Ancestry.com Aile Ağacı Veritabanı) dosyaları gibi bazı dosyalar, ATF dosyalarıyla aynı harfleri paylaşır, ancak formatla hiçbir ilgisi yoktur.

ATF Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Adobe Texture Format dosyaları, ücretsiz ATF2PNG aracı kullanılarak PNG görüntülerine dönüştürülebilir. ATF dosyası PNG biçiminde olduğunda, PNG’yi JPG, GIF, BMP ve diğer görüntü biçimlerine kaydetmek için hemen hemen herhangi bir ücretsiz görüntü dönüştürücüyü kullanabilirsiniz. Ayrıca, komut satırı komutlarını kullanarak bir ATF dosyasını dönüştürme konusunda yardım için Starling Kılavuzuna bakın. Herhangi bir metin düzenleyici, bir Axon Metin dosyasını başka bir metin tabanlı biçime dönüştürebilir. ATF dosyasını başka bir biçimde kaydetmek için GenePix yazılımını da kullanabilirsiniz. Adobe Photoshop Transfer Function dosyalarını dönüştürmek için herhangi bir neden görmüyoruz. Ayrıca, bunu yapmanın herhangi bir yolunu bilmediğimiz için açık Alternativa Texture dosyaları, bu formatta kullanılabilecek bir dönüştürücü olmadığını da biliyoruz.