Skip to content

ATOM Dosyası Nedir?

5 de Nisan de 2021

ATOM dosya uzantısına sahip bir dosya, düz metin dosyası olarak kaydedilen ve XML dosyası gibi biçimlendirilen bir Atom Besleme dosyasıdır. ATOM dosyaları, Atom yayın okuyucularına içerik yayınlamak için sık güncellenen web siteleri ve bloglar tarafından kullanılmaları açısından RSS ve ATOMSVC dosyalarına benzer. Bir kişi bir Atom beslemesine bir özet akışı okuyucu aracıyla abone olduğunda, sitenin yayınladığı herhangi bir yeni içerik hakkında güncel kalabilir. Bilgisayarınızda bir .ATOM dosyası olması tamamen mümkün olsa da, olası değildir. Normalde, “.atom” u gördüğünüz tek zaman Atom Beslemesi dosya biçimini kullanan bir URL’nin sonuna eklendiği zamandır. Oradan, ATOM dosyasını bilgisayarınıza kaydetmek, Atom besleme bağlantısını kopyalayıp besleme okuyucu programınıza yapıştırmaktan daha az yaygındır.

ATOM Dosyaları.

ATOM dosyalarının Atom metin düzenleyicisiyle veya telekom kısaltması AToM ile ilgisi yoktur, bu da MPLS Üzerinden Herhangi Bir Aktarım (Çoklu Protokol Etiket Değiştirme) anlamına gelir.

ATOM Dosyası Nasıl Açılır

ATOM dosyaları, RSS dosyalarıyla aynı şekilde çalışır, bu nedenle RSS dosyalarıyla çalışan çoğu besleme okuyucu hizmeti, programı ve uygulaması ATOM dosyalarıyla da çalışır. RssReader ve FeedDemon, Atom beslemelerini açabilen iki program örneğidir. Mac kullanıyorsanız, Safari tarayıcısı, NewsFire gibi ATOM dosyalarını da açabilir. Bu programlardan bazıları (FeedDemon bir örnektir), bir URL sağlayabileceğiniz gibi, yalnızca çevrimiçi bir Atom beslemesini açabilir, yani bilgisayarınızda bulunan bir .ATOM dosyasını açmanıza mutlaka izin vermeyebilir. Chrome web tarayıcısı için feeder.co’nun RSS Feed Reader uzantısı, web’de bulduğunuz ATOM dosyalarını açabilir ve bunları anında tarayıcı içi besleme okuyucuya kaydedebilir. Aynı şirketin burada Firefox, Safari ve Yandex tarayıcıları için de aynı şekilde çalışması gereken bir besleme okuyucusu var. ATOM dosyalarını açmak için ücretsiz bir metin düzenleyici de kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmak, bunları yalnızca XML içeriğini görmek için bir metin belgesi olarak okumanıza izin verir. Aslında kullanım ATOM dosyasını kullanılması amaçlandığı gibi, yukarıdaki ATOM açıcılarından biriyle açmanız gerekir.

ATOM Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Biçimler çok ilişkilendirilebilir olduğundan, Atom beslemelerini diğer yayın biçimlerine dönüştürebilirsiniz. Örneğin Atom’u RSS’ye dönüştürmek için, Atom beslemesinin URL’sini bu ücretsiz çevrimiçi Atom – RSS dönüştürücüsüne yapıştırarak bir RSS bağlantısı oluşturun. Yukarıda bahsedilen Chrome için Atom besleme okuyucu uzantısı, bir ATOM dosyasını OPML’ye dönüştürebilir. Bunu yapmak için, Atom beslemesini programa yükleyin ve ardından Beslemeleri OPML’ye aktar OPML dosyasını bilgisayarınıza kaydetme seçeneğini ayarlardan seçin.

Bir Atom Beslemesi Nasıl Yerleştirilir

Atom beslemesini HTML’ye gömmek için, yukarıdaki Atom’dan RSS’ye dönüştürücüyü kullanın ve ardından bu yeni URL’yi bu RSS’den HTML’ye dönüştürücüye yerleştirin. Beslemeyi kendi web sitenizde görüntülemek için HTML içine yerleştirebileceğiniz bir komut dosyası alırsınız. Bir ATOM dosyası zaten XML biçiminde kaydedildiğinden, dosyayı XML biçimine “dönüştürmek” için basit bir metin düzenleyicisi kullanabilirsiniz; bu, dosya uzantısını .ATOM’dan .XML’ye değiştirir. Bunu manuel olarak, dosyayı .XML sonekini kullanacak şekilde yeniden adlandırarak da yapabilirsiniz.

Yayın İçeriğini Elektronik Tablo Biçimine Dönüştürün

Besleme içeriğinin okunabilir bir elektronik tablo biçiminde görüntülenmesini istiyorsanız, böylece makalenin başlığını, URL’sini ve açıklamasını Atom beslemesinin bildirdiği şekilde kolayca görebilirsiniz, ardından Atom beslemesini CSV’ye dönüştürün. Bunu yapmanın en kolay yolu, yukarıdaki Atom’dan RSS’ye dönüştürücü kullanmak ve ardından RSS URL’sini bu RSS’den CSV’ye dönüştürücüye bağlamaktır.

ATOM Dosyasını JSON’a dönüştürün

Bir ATOM dosyasını JSON’a dönüştürmek için, .ATOM dosyasını bir metin düzenleyicide veya tarayıcınızda açın, böylece metin sürümünü görebilirsiniz. Tüm bu verileri kopyalayın ve sol bölümdeki bu RSS / Atom-JSON dönüştürücüsüne yapıştırın. Kullan JSON’a RSS JSON’a dönüştürmek için düğmesine ve ardından İndir JSON dosyasını bilgisayarınıza kaydetmek için.