Skip to content

Attrib Komutu (Örnekler, Seçenekler, Anahtarlar ve Daha Fazlası)

14 de Nisan de 2021

nitelik komutu, bir dosya veya klasör için dosya özniteliklerini görüntüler veya değiştirir. Windows’un tüm sürümlerinde Komut İstemi’nden çalıştırılır.

Derek Abella / Cankurtaran

‘Attrib’ Komutu Kullanılabilirliği

nitelik komutu, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve ayrıca Windows’un eski sürümleri dahil tüm Windows işletim sistemlerinde Komut İstemi’nde kullanılabilir. Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri, Sistem Kurtarma Seçenekleri ve Kurtarma Konsolu dahil olmak üzere Windows’un çeşitli sürümlerinde kullanılabilen tüm çevrimdışı tanılama ve onarım araçları da şunları içerir: öznitelik benn biraz kapasite. Bu nitelik komutu MS-DOS’ta bir DOS komutu olarak da mevcuttur. Bazılarının mevcudiyeti nitelik komut anahtarları ve diğer nitelik komut sözdizimi işletim sisteminden işletim sistemine farklılık gösterebilir.

‘Attrib’ Komut Sözdizimi ve Anahtarları

Komut aşağıdaki genel biçimi alır: öznitelik [+a|-a] [+h|-h] [+i|-i] [+r|-r] [+s|-s] [+v|-v] [+x|-x] [drive:][path][filename] [/s [/d] [/l]]

Yukarıda gördüğünüz veya aşağıdaki tabloda gösterilen nitelik komut sözdizimini nasıl yorumlayacağınızdan emin değilseniz, komut sözdizimini nasıl okuyacağınızı öğrenmeniz önerilir.

Attrib Komut Seçenekleri
Öğe Açıklama
nitelik Komutu çalıştırdığınız dizin içindeki dosyalarda ayarlanan öznitelikleri görmek için yalnızca attrib komutunu çalıştırın.
+ a Arşiv dosyası özniteliğini dosyaya veya dizine ayarlar.
-a Arşiv özniteliğini temizler.
+ h Gizli dosya özniteliğini dosya veya dizine ayarlar.
-h Gizli özniteliği temizler.
+ i ‘İçerik endekslenmemiş’ dosya özniteliğini dosya veya dizine ayarlar.
-ben ‘İçerik endekslenmemiş’ dosya özniteliğini temizler.
+ r Salt okunur dosya özniteliğini dosyaya veya dizine ayarlar.
-r Salt okunur özniteliği temizler.
+ s Sistem dosyası özniteliğini dosya veya dizine ayarlar.
-s Sistem özniteliğini temizler.
+ v Bütünlük dosyası özniteliğini dosya veya dizine ayarlar.
-v Bütünlük özniteliğini temizler.
+ x Dosya veya dizine temizleme dosyası yok özelliğini ayarlar.
-x Fırçalama yok özelliğini temizler.
sürücü
:
, yol, dosya adı
Bu dosya (
dosya adıisteğe bağlı olarak
sürücü ve
yol), dizin (
yolisteğe bağlı olarak
sürücü) veya
sürücü özniteliklerini görüntülemek veya değiştirmek istediğiniz. Joker karakter kullanımına izin verilir.
/ s Bu anahtarı, hangi dosya öznitelik görüntüsünü veya alt klasörler üzerinde yaptığınız değişiklikleri yürütmek için kullanın.
sürücü ve / veya
yol belirttiğiniz veya bir sürücü veya yol belirtmezseniz, çalıştırmakta olduğunuz klasörün içindekiler.
/ g Bu öznitelik seçeneği, yürüttüğünüz her şeye yönelik dizinleri içerir, yalnızca dosyaları değil. Sadece kullanabilirsin
/ g ile
/ s.
/ l / l seçeneği, attrib komutuyla yaptığınız her şeyi Sembolik Bağın hedefi yerine Sembolik Bağın kendisine uygular.
/ l anahtarı yalnızca siz aynı zamanda
/ s değiştirmek.
/? Yukarıdaki seçeneklerle ilgili ayrıntıları doğrudan Komut İstemi penceresinde göstermek için attrib komutuyla birlikte yardım anahtarını kullanın. Yürütme
attrib /? çalıştırmak için help komutunu kullanmakla aynıdır
yardım özelliği.

Kurtarma Konsolunda, + c ve -c anahtarlar için geçerlidir nitelik. Sırasıyla sıkıştırılmış dosya özniteliğini ayarlar ve temizlerler. Windows XP’deki bu tanılama alanının dışında, kompakt komut satırından dosya sıkıştırmayı işlemek için komut. İle bir joker karaktere izin verildiğinde nitelik, özelliği bir dosya grubuna uygulamak için yıldız işareti kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, geçerliyse, dosyanın diğer özniteliklerinden herhangi birini değiştirmeden önce sistemi veya gizli özniteliği temizlemeniz gerekir.

Attrib Komut Örnekleri

attrib + rc: windows system gizli klasör

Yukarıdaki örnekte, nitelik kullanarak salt okunur özelliğini açar + r seçeneği için gizli klasör bulunan dizin c: windows system. attrib -hc: config.sys

Bu örnekte, config.sys dosyanın kök dizininde bulunan c: sürücünün gizli dosya özniteliği, -h seçeneği. attrib -h -r -sc: boot bcd

Bu zaman, nitelik birkaç dosya özniteliğini kaldırır. bcd dosyası, Windows’un başlaması için çalışması gereken önemli bir dosya. Aslında, nitelik komutu, yukarıda gösterildiği gibi, Windows’ta BCD’yi yeniden oluşturmak için gerekli adımlarda ana hatları verilen sürecin önemli bir parçasıdır. attrib + af: *. * & attrib -af: *. bak

type = “code”> Yukarıdaki örnekle, + a arşiv özniteliğini üzerinde bulunan tüm dosyalarda ayarlamak için f: sür ama sonra kullan & arşiv özniteliğini üzerindeki her dosyadan kaldırmak için f: bu var .bak Dosya uzantısı. Yukarıdaki örnekte, BAK dosyaları zaten yedeklenmiş olan dosyaları belirtir, yani yeniden arşivlenmeleri / yedeklenmeleri gerekmediği için arşiv özniteliğinin kaldırılması gerekir. attrib myimage.jpg

Basit bir şekilde bitirmek için nitelik Örneğin, bu yalnızca adlı bir dosyanın özniteliklerini gösterir. myimage.jpg. İkinci yarıyı kaldırıp yalnızca nitelik komutu, geçerli dizindeki tüm dosyaların özniteliklerini görüntüler.

Attrib Komut Hataları

Komut İstemi’ndeki çoğu komutta olduğu gibi, boşluk içeren bir klasör veya dosya adının etrafında çift tırnak kullanın. Bunu attrib komutuyla yapmayı unutursanız, bir “Parametre biçimi doğru değil -“ hata. Örneğin, yazmak yerine benim klasörüm Bu ada göre bir klasörün yolunu göstermek için Komut İstemi’ne şunu yazarsınız: “klasörüm” tırnak kullanmak için.

Attrib gibi komut hataları Erişim reddedildi öznitelik değişiklikleri yapmaya çalıştığınız dosyalara yeterli erişiminiz olmadığı anlamına gelir. Windows’ta bu dosyaların sahipliğini alın ve ardından tekrar deneyin.

Attrib Komutundaki Değişiklikler

+ i, -ben, ve / l attrib komut seçenekleri ilk olarak Windows Vista’da mevcuttu ve Windows 10 ile korunmuştur. + v, -v, + x, ve -x için anahtarlar nitelik komutu yalnızca Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da kullanılabilir.

‘Attrib’le İlgili Komutlar

Xcopy komutunun, bir şeyi yedekledikten sonra bir dosyanın özniteliğini etkilemesi yaygındır. Örneğin, xcopy komutlar / m anahtarı, dosya kopyalandıktan sonra arşiv özelliğini kapatır. Benzer şekilde, xcopy / k switch, bir dosyanın kopyalandıktan sonra salt okunur özniteliğini saklar.

Explorer’da Öznitelikleri Görüntüleme

Windows 10'da klasör öznitelikleri

Normal menü düğmelerini kullanarak Explorer’daki dosya ve klasörlerin özniteliklerini de görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Komut satırına aşina değilseniz bu sizin için tercih edilebilir. Bunu, nesneye sağ tıklayıp nesneye girerek yapın. Özellikleri > Genel sekmesi. Lifewire’dan daha fazlası

 • XCopy komutunu kullanan kişi

  Xcopy Komutu

 • Windows 10'da Komut İstemi'nde ping komutu

  Ping Komutu

 • Windows Komut İstemi'nde dir komutunu kullanan kişi

  Dir Komutu

 • Windows 10 Komut İstemi'ndeki format komutunun ekran görüntüsü

  Biçim Komutu

 • Windows 10'da DEL komutu

  Del Komutu

 • Ofiste Şeffaf Bilgisayar Ekranını Kullanan Yazılım Geliştirici

  Net Komut

 • Ekranında Önyükleme Yöneticisi hatası olan bir bilgisayara bakan sinirli kişi

  Windows’ta BCD Nasıl Yeniden Oluşturulur

 • Windows bilgisayarda kapatma komutunu veren bir kişinin resmi

  Kapatma Komutu

 • Windows 10 Komut İstemi'nde Chkdsk komutunun resmi

  Chkdsk Komutu

 • Windows 10 komut isteminde komut örneğini yeniden adlandırın

  Komutu Yeniden Adlandır

 • Windows 10'da MSG yardım komutunun ekran görüntüsü

  Msg Komutu

 • Windows 10 Komut İstemi'nde net use help komutu

  Net Kullanım Komutu

 • Yardım anahtarını ve sonuçları Windows 10 Komut İstemi'nde kopyalayın

  Komutu Kopyala

 • Windows 10'da Tracert komutu

  Tracert Komutu

 • klavyede yazarak eller resmi

  21 En İyi Komut İstemi Hileleri

 • Bir klasörden diğerine aktarılan dosyalar

  Arşiv Dosyası Ne İçin Kullanılır?

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)