Skip to content

Audiosrv.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

18 de Haziran de 2021

Audiosrv.dll hataları, audiosrv DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, audiosrv.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, virüs bulaşması gibi bir kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Audiosrv.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Audiosrv.dll Hataları

Audiosrv.dll hata mesajlarının sorunun nedenine bağlı olarak ifade edilmesinin birkaç yolu vardır. İşte bazı yaygın audiosrv.dll hataları:

 • Audiosrv.dll Bulunamadı
 • audiosrv.dll dosyası eksik.
 • audiosrv.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH]audiosrv.dll
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: audiosrv.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

audiosrv.dll hatasının hangi noktada ortaya çıktığını not etmek, sorun giderme sırasında yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Audiosrv.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Audiosrv.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Audiosrv.dll’yi bunlardan birinden indirmeyin DLL indirme Siteler. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. audiosrv.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir. Audiosrv.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. Audiosrv.dll’yi Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir audiosrv.dll dosyasının olası en kolay nedeni, dosyayı yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Audiosrv.dll’yi yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile audiosrv.dll’yi kurtarabilirsiniz. Audiosrv.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm bilgisayarınızı virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Bazı audiosrv.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir tür kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz audiosrv.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 3. Audiosrv.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc /scannow komutunu yürütün. Neyse ki, audiosrv.dll dosyası Microsoft tarafından en azından bazı Windows sürümlerinde sağlanır, bu nedenle Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı (sfc komutu) dosyayı geri yüklemelidir. Bu, eksik veya bulunamayan bir audiosrv.dll hatasının en olası çözümüdür. Lütfen bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmadığından emin olduktan sonra bu adımı tamamlamak için elinizden gelen her türlü çabayı gösterin.

 4. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. audiosrv.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ve Sistem Dosyası Denetleyicisi yardımcı olmadıysa, bir Sistem Geri Yükleme sorunu çözmelidir.

 5. audiosrv.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda audiosrv.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir. Bu adım, en çok Microsoft tarafından sağlanmayan DLL dosyalarını değiştirmek için kullanışlıdır, ancak bu program dosyanın bir kopyasını da sağlıyorsa ve önceki sorun giderme fikirleri başarılı olmadıysa, audiosrv.dll sorununuza yardımcı olabilir.

 6. audiosrv.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken “Audiosrv.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, video kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. audiosrv.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir; bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 7. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra audiosrv.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. Audiosrv.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

 9. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bireysel audiosrv.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, Yenileme, Başlangıç ​​Onarımı veya Onarım Kurulumu (Windows sürümünüze bağlı olarak) gerçekleştirerek tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yükleyebilirsiniz.

 10. Kayıt defterindeki audiosrv.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz audiosrv.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz (ne zaman yararlı oldukları hakkında daha fazla bilgi için Kayıt Defteri Temizleyicileri SSS’mize bakın). Yararlı olması durumunda buraya dahil edilmiştir; bu durumda, aşağıdaki daha zor test ve son çare seçeneklerinden kaçınabilirsiniz.

 11. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi nispeten kolaydır ve başarısız olduklarında audiosrv.dll hatalarına neden olma olasılığı en yüksek olan bileşenlerdir. Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 12. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir kurulum her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri audiosrv.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Açık olmak gerekirse, Windows’un yüklü olduğu sürücüdeki tüm veriler temiz bir yükleme sırasında silinecektir, bu nedenle mümkünse önemli dosyaları yedeklediğinizden emin olun. Temiz bir yükleme yapmadan önce, bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak audiosrv.dll hatasını düzeltmek için her türlü girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir audiosrv.dll hatası devam ederse, bilinmeyen bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesi, sorun gidermenin yazılım tarafında yeni bir başlangıçtır. Bu nedenle, ne yazık ki, bu işe yaramadıysa, DLL sorununuz donanımla ilgili olmalıdır.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı nasıl düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.