Skip to content

Auro 3D Audio Surround Ses Formatı Temelleri

10 de Mayıs de 2021

Dolby ve DTS arasında, çoğu ev sineması kurulumunda yararlanabileceğiniz birçok surround ses formatı vardır. Bununla birlikte, yalnızca belirli ev sineması alıcılarında ve AV preamp / işlemcilerde bulunan sürükleyici bir surround ses deneyimi sağladığını düşünmek için bir alternatif var ve bu Auro 3D Audio.

Auro Teknolojileri

Auro 3D Audio Nedir?

Ne Seviyoruz

 • 5.1 ve 7.1 kanal ses ile geriye dönük uyumludur.
 • 10.1, 11.1 ve 13.1 kanal yapılandırmalarını barındırır.
 • DTS: X’i bir Auro 3D Audio hoparlör kurulumuna eşleyebilir.
 • Upmixer, 2, 5.1 veya 7.1 kanal sesi bir Auro 3D Audio hoparlör düzenine uyarlayabilir.

Neleri Sevmiyoruz

 • Tamamen sarmalayan ses için çok sayıda hoparlör gerektirir.
 • Auro 3D Audio ve Dolby Atmos hoparlör eşlemesi uyumlu değildir.
 • Dolby ve DTS formatlarına kıyasla çok fazla içerik yok.
 • Uygulaması pahalı.

Auro 3D Audio, bazı sinemalarda kullanılan Barco Auro 11.1 kanal surround ses oynatma sisteminin tüketici sürümüdür. Barco Audio 11.1’i deneyimlemediyseniz, izleyebileceğiniz sinema ve filmlerin listesine bakın. Auro 3D Audio, ev sineması alanında Dolby Atmos ve DTS: X sürükleyici surround ses formatlarının bir rakibi. Yine de kendine has özellikleri var. Bir ev sinemasındaki Auro 3D Audio, dinleme ortamını bir baloncuğun içine alarak sürükleyici bir surround ses deneyimi (Dolby Atmos ve DTS: X’e benzer) sağlar. Bununla birlikte, Dolby Atmos ve DTS: X’in aksine, Auro 3D Audio nesne tabanlı değil kanal tabanlıdır. Miksleme işlemi sırasında, sesler uzayda belirli bir nokta yerine belirli kanallara (dolayısıyla daha fazla konuşmacı için gereksinim) atanır. Auro 3D ve Dolby Atmos / DTS: X arasındaki diğer bir fark, kodlanmış sinyalin bir kaynak cihazdan bir AV preamp / işlemciye veya ev sineması alıcısına nasıl aktarıldığıdır. Dolby Atmos ve DTS: X, belirli bir bit akışı biçiminde bir codec bileşeni yerleştirir. Auro 3D Audio codec bileşeni, standart bir sıkıştırılmamış 5.1 kanal PCM film müziğine gömülebilir ve bir Blu-ray Disc veya Ultra HD Blu-ray Disc üzerine yerleştirilebilir. Bu, Auro 3D Audio’nun geriye dönük uyumlu olduğu anlamına gelir. AV preamp işlemciniz veya ev sineması alıcınız Auro 3D özellikli değilse, standart 5.1 veya 7.1 kanallı sıkıştırılmamış ses sinyaline hala erişebilirsiniz. Auro 3D Audio codec algoritmaları 5.1 kanallı bir PCM film müziğine gömülebildiğinden, hepsi olmasa da çoğu Blu-ray Disk oynatıcı bu bilgileri bir Blu-ray Diskten bir AV preamp / işlemciye veya sağlayan bir ev sineması alıcısına aktarabilir. Auro 3D Audio kod çözme. Bir Ultra HD formatlı Blu-ray Diskte bulunabilecek Auro 3D Audio müziklerine erişmek için bir Ultra HD Blu-ray Disk oynatıcıya ihtiyacınız vardır.

Auro 3D Ses Hoparlör Düzeni Seçenekleri

Dinlemek için Auro 3D Audio, geleneksel 5.1 kanal hoparlör katmanı ve subwoofer ile başlar. Dinleme odasını çevreleyen (dinleme konumunun üstünde), başka bir ön ve surround hoparlörler grubudur (bu, iki katmanlı bir hoparlör düzeni anlamına gelir). Daha spesifik olarak, düzen şuna benzer:

Auro 3D Ses Hoparlör Şemaları

Auro Teknolojileri
 • Seviye 1: 5.1 kanal – ön sol, orta, ön sağ, sol surround, sağ surround ve subwoofer.
 • Seviye 2: Yükseklik katmanı – ön sol, ön sağ, sol çevre, sağ çevre. Bu, 9.1 kanallı bir hoparlör kurulumuyla sonuçlanır.
 • Seviye 3 (İsteğe Bağlı): Üst katman — Tam 10.1 kanal seçeneğini tercih ederseniz, tavana monte edilmiş bir hoparlörü doğrudan dinleme konumunun üstüne yerleştirin. Bu, VOG (Tanrı’nın Sesi) kanalı olarak adlandırılır.

9.1 ve 10.1 kanal seçenekleri, uygun olandan daha fazlasını Auro 3D dinleme deneyimi sağlar. Yine de, uygun şekilde donatılmış bir AV preamp / işlemci / amplifikatör kombinasyonunuz veya ev sineması alıcınız varsa, Auro 3D 11.1 ve 13.1 kanal konfigürasyonlarını barındırabilir. Bu konfigürasyonlarda, 10.1 kanal kurulumunun yükseklik katmanına bir merkez kanal hoparlörü eklenerek toplam 11.1 kanal elde edilebilir. Bunu daha da genişletmek için, Seviye 1’de 7.1 kanal kurulumuyla başlarsanız, sonuç toplam 13.1 kanal kurulumudur.

Auro 3D Audio’nun Sesleri

Bu noktada, muhtemelen “Bu çok fazla konuşmacı!” Diye düşünüyorsunuz. Bu kesinlikle doğrudur ve birçok tüketici için bu bir kapanmadır. Ancak, kanıt dinlemede.

Auro 3D Audio Ses Katmanı Şeması

Auro Teknolojileri
Auro 3D Audio’yu dinlerken, ayırt edici olan, Dolby Atmos ve DTS: X’in filmlerle benzer bir sürükleyici surround efekti sağlamasına rağmen, Auro 3D Audio’nun müzikle en etkileyici olmasıdır. Yükseklik katmanı etkinleştirildiğinde, ses dikey hale gelir ve ön ve arka hoparlörler arasındaki fiziksel boşlukta genişler. Bu, geniş açık surround ses deneyimi elde etmek için ek bir geniş hoparlör setine ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.

 • Filmler: Auro 3D Audio, sesin sürükleyici ve yönlü olduğu gerçekçi bir ses ortamı sağlar. Diyalog iyi sabitlenir, efekt sesleri istenen dramatik etkiye sahiptir ve arka plan (geçici) sesler detaylandırılır, ortaya çıkarılır ve ana ses unsurlarına göre doğru derecede dengelenir.
 • Müzik: Sonuçlar, standart iki kanallı ses üretimi ile karşılaştırıldığında etkileyicidir. Bir dinleyici olarak, kaydın yapıldığı oda akustiğine (kulüp, oditoryum, kilise veya arena gibi) yerleştirilirsiniz. Vokaller ve enstrümanlar arasındaki denge doğrudur. Ancak ses, kayıtların nasıl karıştırıldığına bağlıdır. İyi yapılırsa sonuçlar etkileyicidir. İki kanallı bir stereo hayranı olsanız bile, Auro 3D Audio’da bir müzik performansına göz atma şansınız varsa ciddi bir şekilde dinleyin.

Mükemmel bir ses deneyimi sunmasına rağmen, Auro 3D Audio’nun temel sorunu, sürükleyici yükseklik efekti elde etmek için daha fazla hoparlör gerektirmesidir. Bu, standart 5.1 veya 7.1 kurulumuyla çalışan DTS: X veya iki dikey ateşlemeli veya tavana monte hoparlörün eklenmesiyle standart 5.1 kanal hoparlör kurulumuyla çalışan Dolby Atmos’tan farklıdır. Auro 3D Audio ve Dolby Atmos için hoparlör düzeni gereksinimleri farklıdır ve normalde uyumlu değildir. Auro 3D’nin çoklu hoparlör katmanları ve tek tavan hoparlörü, bir yatay hoparlör seviyesi ve yükseklik sesleri için iki veya dört tavan veya dikey olarak ateşleyen hoparlörler gerektiren Dolby Atmos’tan farklıdır. Auro 3D, bir Dolby Atmos hoparlör yapılandırmasına doğal olarak eşlenemez ve Dolby Atmos, bir Auro 3D Ses yapılandırmasına doğal olarak eşlenemez. Marantz ve Denon, bunu birleşik bir hoparlör kurulum yapılandırması sağlayarak çözer. Bir Auro 3D Audio kurulumuyla karşılaştığınızda, Dolby Atmos yükseklik sinyallerini bir Auro 3D Audio yükseklik katmanındaki sol ve sağ ön hoparlörlerle eşlemek için birleştirilmiş yapılandırmayı kullanın. Öte yandan, hoparlör düzeninden bağımsız olan DTS: X, tüm bir Auro 3D Audio hoparlör kurulumuyla eşleşebilir.

Auro 3D Ses İçeriği

Auro 3D Audio’dan tam olarak yararlanmak için, doğru şekilde kodlanmış film veya müzik içeriğine ihtiyacınız var. Bu, Blu-ray veya Ultra HD Blu-ray Disc’teki belirli filmleri ve ayrıca Pure Audio Blu-ray Disc’teki seçili yalnızca ses içeriğini içerir.

Auro 3D Ses İçeriği Örnekleri

Ek olarak, bu formatın uygulanmasının bir parçası olarak, Auro Technologies, Auro olmayan 3D Audio kodlu içerik için Auro 3D Audio hoparlör düzeninden yararlanan ek bir upmixer (Auro-Matic olarak anılır) sağlar. Auro-Matic, geleneksel 2 / 5.1 / 7.1 kanal içeriğinin surround ses deneyimini genişletir. Orijinal kaydın amacını abartmadan sonik ayrıntıları ortaya çıkarır ve mono kaynaklı materyali açar.

Kulaklıklar için Auro 3D Audio

Auro 3D Audio’nun ev sineması versiyonuna ek olarak, bir kulaklık versiyonu da var. Auro 3D kulaklık deneyimi, herhangi bir Binaural (stereo) kulaklıkla çalışır. Bu, Auro 3D Audio’yu ev sineması alıcıları, kulaklık çıkışlı AV işlemcileri ve akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için pratik hale getirir.

Auro 3D Audio Kafa Şeması

Auro Teknolojileri

Ev Sinemanız için Auro 3D Audio Nasıl Elde Edilir

Auro 3D, uyumlu bir AV işlemcisi veya ev sineması alıcısında bir ürün yazılımı güncellemesine dahil edilebilir veya eklenebilir. Bununla birlikte, Auro 3D Audio eklemek için bir ürün yazılımı güncellemesi gerektiren cihazların ilişkili bir ücreti olabilir (tipik olarak 199 $).

Denon AVR-X4400H 9.2 Kanal Ev Sineması Alıcısı

Denon
Seçkin AV işlemcileri ve ev sineması alıcıları için Auro 3D Audio sunan markalar arasında Denon, Marantz, Storm Audio ve DataSat bulunmaktadır.