Skip to content

Aux ve Bluetooth: Fark Nedir?

26 de Mayıs de 2021

Aux ve Bluetooth arasındaki temel fark, birinin kablosuz ve diğerinin kablolu olmasıdır. Bir Aux (yardımcı) bağlantı, herhangi bir ikincil kablolu bağlantı anlamına gelir, ancak genellikle 3,5 mm kulaklık jakıyla ilişkilendirilir. Bluetooth, klavyeleri, kulaklıkları, hoparlörleri, denetleyicileri ve diğer çevre birimlerini dizüstü bilgisayar, telefon veya tablet gibi bir ana bilgisayara bağlayan bir kablosuz teknoloji standardıdır. Kablolu ve kablosuz ayrımı dışında, Aux bağlantısını Bluetooth bağlantısından başka ne ayırır? Rahatlık, uyumluluk ve ses kalitesi söz konusu olduğunda hangisi daha iyi? Burada Aux ve Bluetooth arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ele alıyoruz.

Cankurtaran / Miguel Co

Genel Bulgular

Aux

 • Kablolu, 3,5 mm kablo aralığı ile sınırlıdır.
 • Üstün ses kalitesi, ancak çoğu bir fark görmeyecek.
 • Bir hoparlörü veya oynatma cihazını kurmanıza, eşlemenize veya dijital olarak bağlamanıza gerek yoktur.

Bluetooth

 • Kablosuz, çoğu durumda 33 fit’e kadar değişir.
 • Düşük ses kalitesi, ancak çoğu bir fark görmeyecek.
 • Can sıkıcı olabilen bir eşleştirme işlemi gerektirir.

Aux, herhangi bir yardımcı veya ikincil girişi ifade edebilirken, genellikle 1950’lerden beri var olan 3,5 mm kulaklık jakı ile ilişkilidir. Aux girişleri ayrıca telefon fişleri, stereo fişler, kulaklık jakları, ses jakları, 1/8 inç kablolar veya bu terimlerin herhangi bir yinelemesi olarak da adlandırılır. Bu arada Bluetooth, bilgisayarlar ve çevresel cihazlar için bir kablosuz bağlantı standardını ifade eder. Aux girişleri kadar evrensel olmasa da, Bluetooth giderek daha yaygın hale geliyor.

Kullanışlılık: Aux Daha Hızlı, Evrensel ve Kablolu

Aux

 • Kablolu.
 • Kurulumu kolaydır. Uyumlu bir cihazı eşleştirmenize veya kurmanıza gerek yoktur.
 • Çoğu ses çalma cihazının bir Aux girişi vardır.

Bluetooth

 • Kablosuz.
 • 33 fit’e kadar uzanır, ancak bir eşleştirme işlemi gerektirir.
 • Aux kadar evrensel değil, ama giderek yaygınlaşıyor.

Bir telefonu Aux kablosuyla bir hoparlör sistemine bağlamak kolay ve belki de daha hızlıdır, ancak bir kablonun varlığı, bir cihaz ile ana bilgisayar arasındaki aralığı sınırlar. Dijital olarak bir Aux bağlantısı kurmaya gerek yoktur. Yalnızca ses kaynağından hoparlör veya alıcıdaki Aux girişine kadar uzanan bir kulaklık jakına ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte, Bluetooth sesin aksine, Aux bağlantıları, kaybolabilen veya hasar görebilen fiziksel bir kablo gerektirir. Bluetooth, bir cihaz ile ana bilgisayarı arasında daha fazla hareket özgürlüğü sağlayan kablosuz bir standarttır. Çoğu bağlantı 33 fit’e kadar olan mesafelerde etkilidir. Bazı endüstriyel kullanım durumları 300 fit veya daha fazla olabilir. Araç sesi için Bluetooth bağlantıları, Siri gibi sanal asistanlar aracılığıyla eller serbest kontrole izin verir. Bu ayrıca, Aux bağlantısıyla yapamayacağınız eller serbest görüşme yapmanıza da olanak tanır. Bluetooth bağlantıları titiz olabilir. Bir telefonu veya medya yürütme cihazını bir hoparlör sistemine bağlamak için, hoparlörü keşif moduna getirmeli ve hoparlörü bulmak için bir telefon kullanmalısınız. Bu süreç her zaman reklamı yapılan kadar kolay değildir. İki cihaz eşleşmezse, çalışana kadar işlemi tekrarlayın. Yazılım her zaman güncellendiğinden, eski veya eski cihazların bağlanması zor olabilir. Bazı eşleştirmeler, bir bağlantıyı tamamlamak için bir şifre de gerektirir. Tüm bunlar, ses çalma sürecini bir Aux kablosundan çok bir başlangıç ​​zorluğu haline getirebilir.

Ses Kalitesi: Aux, Veri Kaybı Olmadan Üstün Ses Sağlar

Aux

 • Kayıpsız analog ses aktarımı.
 • Kablosuz standartları karşılamak için ses sıkıştırma veya dönüştürme yok.
 • Üstün ses ancak bazıları bir fark görmeyebilir.

Bluetooth

 • Sıkıştırılmış ses, kablosuz standartları karşılamak için bazı verileri kaybeder.
 • Düşük ses ancak bazıları bir fark görmeyebilir.

Bluetooth ses, genellikle 3,5 mm Aux bağlantıları dahil olmak üzere çoğu kablolu ses bağlantısından daha düşük olarak kabul edilir. Bunun nedeni, sesin kablosuz bir Bluetooth bağlantısı üzerinden gönderilmesinin, dijital sesi bir uçta analog bir sinyale sıkıştırmayı ve diğer ucunda onu dijital bir sinyale açmayı içermesidir. Bu dönüştürme, küçük bir ses doğruluğu kaybına neden olur. Çoğu insan farkı fark etmeyecek olsa da, süreç uçtan uca analog olan Aux bağlantılarıyla tezat oluşturuyor. Dijitalden analoğa dönüştürme, sesi barındıran bilgisayar veya telefon tarafından gerçekleştirilir. Ses kalitesi teorik olarak üstün olmasına rağmen, Aux’un dezavantajları vardır. Fiziksel bir bağlantı olduğu için, Aux kabloları zamanla yıpranma eğilimindedir. Kablonun tekrar tekrar takılıp çıkarılması metali yavaşça aşındırarak sesi bozan zayıf bağlantılar oluşturabilir. Elektrik akışındaki kısaltmalar da işitilebilir gürültü oluşturur. Kablolu bağlantılar için, dijital USB bağlantıları genellikle daha iyi ses kalitesi sağlar, ancak herkes bir fark görmez. Üst düzey ses sistemlerinde, bu farklılıklar – Aux, Bluetooth veya USB yoluyla olsun – netleşir. Bu nedenle, bir Aux bağlantısı Bluetooth’tan daha yüksek kalitede ses sağlar. Dijital bir bağlantı (USB gibi) daha iyi ses sağlar. Her kaynak arasındaki aslına uygunluk farklılıkları, uygunluk farklılıklarına karşı tartılmalıdır.

Uyumluluk: Aux Her Yerde, Ancak Yalnızca Ses İçin

Aux

 • Aux girişleri CD çalarlarda, araba kafa ünitelerinde, taşınabilir hoparlörlerde, plak çalarlarda, ev sineması alıcılarında, müzik aletlerinde ve akıllı telefonlarda ve tabletlerde bulunur.

Bluetooth

 • Yalnızca diğer Bluetooth cihazlarıyla uyumludur.
 • Sadece ses sistemleri için değil. Ayrıca klavyeleri, yazıcıları, kulaklıkları, çizim tabletlerini ve sabit sürücüleri bağlar.

Aux bağlantıları analog olduğundan, daha geniş bir uyumlu ses sistemi yelpazesi vardır. Hemen hemen her ses çalma cihazında, CD çalarlar, baş üniteleri, taşınabilir hoparlörler, plak çalarlar, ev sineması alıcıları, bazı müzik aletleri ve çoğu akıllı telefon ve tablet dahil olmak üzere kablolu bir Aux girişi bulunur. En büyük istisna, 2016’dan beri üretilen her iPhone’dur. Bluetooth bağlantıları tamamen kablosuzdur ve yalnızca ses sistemleriyle değil, bir dizi çevresel aygıtla da çalışır. Bluetooth klavyeleri, yazıcıları, kulaklıkları, çizim tabletlerini ve sabit sürücüleri bir ana cihaza bağlamak için kullanılabilir. Ancak, Bluetooth bağlantıları kablosuz olduğundan, Bluetooth eski veya arkaik ses sistemleriyle daha az uyumludur.

Nihai Karar

Aux, herhangi bir ikincil ses bağlantısını tanımlar, ancak en yaygın olarak 3,5 mm kulaklık jakını ifade eder. Bu tip Aux bağlantısı için teknik terim TRS (Uç, Halka, Manşon) veya TRRS’dir (Uç, Halka, Halka, Manşon). Bu isimler de fiş başlığındaki fiziksel metal kontaklara atıfta bulunur. Aux kordonlarının çok yaygın oldukları için zaman testine tabi tutulmuş olmalarıdır. Aux kablolarının dezavantajları yoktur, ancak basit analog rahatlığı, bu kabloların popüler olmasının bir nedenidir. Bununla birlikte, Bluetooth yetişiyor. Bluetooth’un arkasındaki motivasyon, 1990’larda kişisel bilgisayarlar için RS-232 seri port bağlantısına daha hızlı, kablosuz bir alternatif bulmaktı. Bu on yılın sonunda seri bağlantı noktası büyük ölçüde USB ile değiştirildi, ancak Bluetooth sonunda ana akıma girdi. Bluetooth, çoğunlukla güvenli, yerel, kablosuz ağların oluşturulmasına izin verdiğinden, teknoloji ses dinlemekten daha fazlası için kullanılabilir. Bluetooth, 3,5 mm kulaklık jakı için bire bir stand-in değildir. Her standardın kendi temel kullanım durumları vardır, ancak ortam daha kablosuz ve dijital hale geldikçe, Bluetooth durumu daha çekici hale gelir.