Skip to content

AVI Dosyası Nedir?

29 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir AVI dosyası, bir Audio Video Interleave dosyasıdır.
  • Birini VLC veya ALLPlayer ile açın.
  • FileZigZag ile MP4, MOV, GIF vb. Formatlara dönüştürün.

Bu makale, bir AVI dosyasının ne olduğunu, herhangi bir cihazda nasıl açılacağını ve programlarınızla açılması için MP4, MP3, GIF ve diğer biçimlere nasıl dönüştürüleceğini açıklar.

AVI Dosyası Nedir?

ayakta Ses Video InterleaveAVI dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft tarafından hem video hem de ses verilerini tek bir dosyada depolamak için geliştirilmiş yaygın olarak kullanılan bir dosya biçimidir. AVI formatı, multimedya verilerini depolamak için kullanılan bir kap formatı olan Kaynak Değişim Dosyası Formatını (RIFF) temel alır. Bu biçim tipik olarak Daha az MOV ve MPEG gibi daha popüler olanlardan daha sıkıştırılmış, yani video daha büyük bu daha sıkıştırılmış biçimlerden birinde aynı dosyadan daha fazla.

AVI Dosyası Nasıl Açılır

AVI dosyalarını açarken sorun yaşayabilirsiniz çünkü bunlar çeşitli video ve ses codec’leriyle kodlanabilir. Bir AVI dosyası gayet iyi oynayabilir, ancak bir diğeri, yalnızca doğru codec’ler yüklüyse oynatılabildiğinden olmayabilir. Windows Media Player, Windows’un çoğu sürümünde bulunur ve varsayılan olarak çoğu AVI dosyasını oynatabilmelidir. Bir AVI dosyası Windows Media Player’da oynatılamıyorsa, ücretsiz K-Lite Codec paketini yüklemeyi deneyebilirsiniz. VLC, ALLPlayer, Kodi ve DivX Player, WMP sizin için çalışmıyorsa deneyebileceğiniz diğer bazı ücretsiz AVI oynatıcılardır. Telefon veya tablet kullanıyorsanız VLC’nin mobil uygulamasını deneyin. Çoğu web tabanlı depolama hizmeti de orada depolandığında bu formatı oynatır. Google Drive birçok örnekten biridir. Bazı basit videolar editörler bu formatla çalışan Avidemux, VirtualDub, Movie Maker ve Wax’ı içerir.

AVI Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bazen bir dosyayı bir görüntüleyicide açarak (yukarıdaki programlardan biri gibi) ve sonra başka bir formata kaydederek dönüştürebilirsiniz, ancak bu muhtemelen çoğu AVI oynatıcısında geçerli değildir. Bunun yerine, bu dosya türünü dönüştürmenin en kolay ve en etkili yolu ücretsiz bir video dosyası dönüştürücü kullanmaktır. Favorilerimizden biri olan Any Video Converter, AVI’yi MP4, FLV, WMV ve bir dizi başka biçime kaydeder. Dosya oldukça küçükse başka bir seçenek de Zamzar, FileZigZag, OnlineVideoConverter veya Online-Convert.com gibi bir çevrimiçi dönüştürücü kullanmaktır. Dosyayı oraya yükledikten sonra, ses formatları (MP3, AAC, M4A, WAV, vb.) dahil olmak üzere 3GP, WEBM, MOV veya MKV gibi çeşitli formatlara dönüştürebilirsiniz.

FileZigZag çevrimiçi AVI dönüştürme

AVI dosyanızı dönüştürmek için ihtiyaç duyduğunuz belirli bir dosya türü varsa, yukarıda örneklerimizde listelendiğini görmüyorsanız, dosyayı dönüştürebileceğiniz biçimlerin bir listesini bulmak için bu çevrimiçi dönüştürücü web sitelerine tıklayın. Örneğin, FileZigZag kullanıyorsanız, desteklenen biçimlerin tam listesini görmek için Dönüşüm Türleri sayfasını ziyaret edin.

Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıda bahsedilen programlarla açılmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okumuş olabilirsiniz, bu da teknik olarak tamamen başka bir şeyi açmaya çalıştığınız anlamına gelir. Örneğin, dosyanın uzantısı bak “.AVI” gibi, gerçekten bir AV, AVS (Avid Proje Tercihleri), AVB (Avid Bin) veya AVE dosyası olabilir.