Skip to content

Aynı Sunumda Dikey ve Yatay Slaytlar Nasıl Kullanılır

18 de Ekim de 2022

Bilinmesi gereken

 • İki PowerPoint sunumu oluşturun: biri yatay, diğeri dikey slaytlarla. Tüm slayt gösterisi dosyalarının bulunduğu bir klasöre kaydedin.
 • Manzara sunumunu açın. git Sokmak > Eylem Bağlantılar grubunda. Şunlardan birini seçin: Fare tıklaması veya Fare Üzerinde sekme.
 • Seçme için köprü > aşağı ok > Diğer PowerPoint Sunumu. Portre sunumunu açın, bir slayt seçin. Seçmek TAMAM bağlamak için.

Bu makale, iki ayrı sunum oluşturup istediğiniz efekt için bunları birbirine bağlayarak hem yatay hem de dikey yönlendirmeli slaytlarla nasıl PowerPoint sunumu yapacağınızı açıklar. Bu bilgiler PowerPoint 2019, PowerPoint 2016, PowerPoint 2013, PowerPoint 2010 ve Microsoft 365 için PowerPoint için geçerlidir.

Sunumları Oluşturun

Slaytları hem yatay hem de dikey yönde kullanmak istediğinizde iki ayrı sunum dosyası oluşturun. Yatay yönlendirmeyi kullanan slaytlar bir PowerPoint sunumundayken dikey yönlendirme slaytları ikinci PowerPoint sunumundadır. Ardından, yatay sunudaki bir slayttaki eylem ayarlarını kullanarak ikinci sunudaki istediğiniz sonraki slayda (dikey yönlendirmeli slayt) (ve tersi) iki sunuyu birbirine bağlayın. Son slayt gösterisi mükemmel bir şekilde akar ve bir yönden diğerine geçmek için belirlenmiş bir görüntü veya alanın üzerine tıkladığınızda veya fareyle farenizi tıkladığınızda izleyicileriniz olağan dışı bir şey fark etmeyecektir.

 1. Bir klasör oluşturun ve sunumunuza ekleyeceğiniz tüm ses dosyaları ve fotoğraflar dahil olmak üzere bu slayt gösterisine ekleyeceğiniz dosyaları kaydedin.

 2. İki farklı sunum oluşturun. Yatay yönde ve dikey yönde bir tane oluşturun. Ardından, oluşturduğunuz klasöre kaydedin.

 3. Sunumlarınızın her birinde gerekli tüm slaytları oluşturun. Dikey sunuma portre stili slaytlar ve yatay sunuma manzara stili slaytlar ekleyin.

Manzaradan Dikey Yönlendirmeye Bağlantı

Slayt gösteriniz sırasında yatay sunumdan dikey yönlendirmeye geçmek için slaytta bir metin nesnesi, bir fotoğraf veya başka bir grafik seçin ve aşağıdaki adımları izleyin. Slayt gösterisi sırasında bu metin veya nesneye tıklandığında dikey slayt açılır.

 1. git Sokmak.

 2. Seçme Eylem Bağlantılar grubunda.

 3. Şunlardan birini seçin: Fare tıklaması veya Fare Üzerinde sekme.

  Fare Tıklaması veya Fare Üzerine Gelme eylemi ayarları

 4. Seçme Köprüseçin aşağı okve Seç Diğer PowerPoint Sunumu.

 5. Yeni klasörünüzde portre sunum dosyasını bulun, seçin ve Açık.

 6. O sunudaki slaytlar listesinden uygun slaydı seçin.

  Farklı bir sunudaki bir slayda bağlantı

 7. Seçme TAMAM iletişim kutularını kapatmak için iki kez Yatay sunumdaki slayt, artık sununuzdaki bir sonraki slayt olan dikey slaytla bağlantılıdır.

Dikeyden Yatay Yönlendirmeye Bağlantı

Dikey slayttan sonraki yatay slayda bağlantı kurmak için yukarıdaki aynı adımları izleyin. Ardından, yatay slayttan dikey slayta geçmeniz gerektiğinde diğer durumlar için bu işlemi tekrarlayın.