Skip to content

Aynı Uygulamayı İki iPhone’a Ücretsiz Olarak Yükleyebilir misiniz?

16 de Haziran de 2021

Sadece 0,99 dolarlık bir uygulama olsa bile, kimse bundan kaçınabiliyorsa aynı şey için iki kez ödeme yapmak istemez. Birden fazla iPhone, iPad veya iPod touch’ınız varsa, App Store’dan satın alınan uygulamaları tüm cihazlarınıza ücretsiz olarak yükleyip yükleyemeyeceğinizi veya her cihaz için uygulamayı satın almanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz.

Innocenti / Getty Images

iPhone Uygulama Lisansı: Apple Kimliği Önemlidir

Size iyi haberlerim var: App Store’dan satın aldığınız veya indirdiğiniz iOS uygulamaları, sahip olduğunuz tüm uyumlu iOS cihazlarında kullanılabilir – hepsi aynı Apple kimliğini kullandıkları sürece. Uygulama satın alma işlemleri Apple Kimliğiniz kullanılarak yapılır (tıpkı bir şarkı, film veya başka içerik satın aldığınızda olduğu gibi). Satın alma işlemi, Apple Kimliğinize o uygulamayı kullanma hakkı verir. Bu nedenle, o uygulamayı yüklemeye veya çalıştırmaya çalıştığınızda, iOS, üzerinde çalıştırdığınız cihazın orijinal olarak satın almak için kullanılan Apple Kimliğine giriş yapıp yapmadığını kontrol eder. Eğer öyleyse, her şey beklendiği gibi çalışacaktır. Tüm cihazlarınızda aynı Apple Kimliğine giriş yaptığınızdan ve tüm uygulamaları satın almak için aynı Apple Kimliğinin kullanıldığından emin olun, sorun olmaz.

Uygulamalar ve Aile Paylaşımı

Onları satın alan Apple Kimliği gerektiren uygulamalarla ilgili kuralın bir istisnası vardır: Aile Paylaşımı. Aile Paylaşımı, bir ailedeki tüm kişilerin Apple Kimliklerini bağlamasına ve ardından iTunes ve App Store satın aldıklarını paylaşmasına olanak tanıyan bir iOS 7 ve sonraki sürümün özelliğidir. Bununla, bir ebeveyn bir uygulama satın alabilir ve çocuklarının tekrar ödeme yapmadan cihazlarına eklemesine izin verebilir. Çoğu uygulama Aile Paylaşımı’nda mevcuttur, ancak hepsi değildir. Bir uygulamanın paylaşılıp paylaşılamayacağını kontrol etmek için App Store’daki sayfasına gidin ve Ayrıntılar bölümünde Aile Paylaşımı bilgilerini arayın. Apple’dan satın aldığınız uygulamalar, müzikler, filmler ve diğer içerikler genellikle Aile Paylaşımı kullanılarak paylaşılabilirken, uygulama içi satın almalar ve abonelikler Aile Paylaşımı aracılığıyla paylaşılmaz. Tekrar satın almak zorunda oldukların.

Uygulamaları Otomatik Olarak Birden Çok Cihaza İndirin

Uygulamaları birden çok cihaza kolayca yüklemenin bir yolu, iOS’un Otomatik İndirme özelliğini açmaktır. Bununla, iOS cihazlarınızdan birinde bir uygulama satın aldığınızda, uygulama otomatik olarak diğer uyumlu cihazlara yüklenir. Bu, verileri kullanır, bu nedenle küçük bir veri planınız varsa veya veri kullanımınıza göz kulak olmak istiyorsanız, bundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, Otomatik İndirmeleri açmak için şu adımları izleyin:

 1. Dokunmak Ayarlar.

 2. Dokunmak iTunes ve App Store.

 3. İçinde Otomatik İndirmeler bölümü, hareket ettirin Uygulamalar kaydırıcıyı açık/yeşil konumuna getirin.

 4. Uygulamaların otomatik olarak eklenmesini istediğiniz her cihazda bu adımları tekrarlayın.

Uygulamaları iCloud’dan Yeniden İndirme

Uygulamayı satın aldığınızdan farklı bir cihaza almanın bir başka kolay yolu da iCloud’dan satın aldıklarınızı yeniden indirmektir. iTunes ve App Store’da yaptığınız her satın alma iCloud hesabınızda saklanır. Bu, verilerinizin istediğiniz zaman erişebileceğiniz otomatik, bulut tabanlı bir yedeği gibidir. Uygulamaları iCloud’dan yeniden indirmek için şu adımları izleyin:

 1. Uygulamayı indirmek istediğiniz cihazın, orijinal olarak uygulamayı satın almak için kullanılan Apple Kimliğinde oturum açtığından emin olun.

 2. öğesine dokunun. Uygulama mağazası uygulama.

 3. Dokunmak Güncellemeler.

 4. iOS 11 ve sonraki sürümlerde, sağ üst köşedeki fotoğrafınıza dokunun. Daha önceki sürümlerde bu adımı atlayın.

 5. Dokunmak satın alındı.

 6. Dokunmak Bu iPhone’da Değil Burada yüklü olmayan satın aldığınız tüm uygulamaları görmek için Arama çubuğunu ortaya çıkarmak için ekranın üstünden aşağı doğru da kaydırabilirsiniz.

 7. Yüklemek istediğiniz uygulamayı bulduğunuzda, simgesine dokunun. iCloud simgesi (içinde aşağı ok bulunan bulut) indirmek ve yüklemek için.