Skip to content

Aziz Patrick Günü için Kullanılacak Yazı Tipleri

29 de Mayıs de 2021

Aziz Patrick Günü’nün kökeni, İrlanda’ya ve MS 430 civarındaki Aziz Patrick Bayramı’na kadar uzanır. Aziz Patrick zamanındaki yazılar, esas olarak, bir Roma bitişik el yazısı komut dosyasından türetilen yalnızca büyük harfli bir yazı tipi olan uncial bir komut dosyasındaydı. Celtic olarak sınıflandırılan yazı tiplerinden herhangi birini kullanarak Aziz Patrick Günü projeleriniz için İrlandalı bir görünüm ve his elde edebilirsiniz. Bu yazı tipleri, ortaçağ ve Gotik’ten Gal ve Karolenj’e kadar uzanır. “İrlandalı”, “Galli” veya “Kelt” olarak adlandırılan yazı tipleri, St. Patrick’in zamanına göre tarihsel olarak doğru olmayabilir, ancak yine de bu noktayı iletirler. Celtic yazı tipi, Keltler ve İrlanda yazılarıyla ilişkili herhangi bir yazı tipi stili için geniş bir kategoridir. Bazı Kelt yazı tipleri, Kelt düğümleri veya diğer İrlanda sembolleriyle süslenmiş kaligrafi veya basit sans serif yazı tipleridir. Kelt veya İrlanda temalı Dingbat sembolleri genellikle bu kategorinin bir parçasıdır.

Yazı Tipi Kitaplıkları

Kelt stillerini içeren ücretsiz yazı tipi kitaplıkları şunları içerir:

  • dafont.com (uncial, Carolingian, Gaelic ve diğer Kelt esinli ücretsiz yazı tipleri)
  • 1001 Ücretsiz Yazı Tipleri Celtic Yazı Tipleri (geleneksel ve modern uncial, insular ve dekoratif Kelt stillerinde Windows ve Mac yazı tipleri)
  • Yazı Tipi Aziz Patrick Günü Yazı Tipleri (yonca, dört yapraklı yonca ve diğer tipik Aziz Patrick Günü görüntüleri ile süslenmiş serifsiz ve dekoratif yazı tipleri)
  • ffonts.net Gotik Yazı Tipleri (blackletter, uncial ve eski el yazması hissi veren diğer yazı tipleri)
  • Eagle Fonts Gaelic-Ogham-Irish Fonts (uncial ve insular komut dosyası fontları)

My Fonts, Linotype ve Fonts.com’dan çok çeşitli Kelt tipi yazı tipleri satın alabilirsiniz. Blackletter seçeneklerine de göz atın.

Kelt Tarzı Yazı Tipleri

Kullanabileceğiniz İrlandalı görünümlü yazı tipleri arasında uncial, insular, Carolignian, blackletter ve Gaelic bulunur.

Uncial ve Yarım Uncial Yazı Tipleri

whitemay / Getty Images
Üçüncü yüzyıl yazı stiline dayanan uncial, majuscule veya “tamamen sermaye” yazısıdır. Harfler birleştirilmemiş ve kavisli vuruşlarla yuvarlatılmıştır. Uncial ve yarı uncial komut dosyaları aynı zamanlarda geliştirildi ve benzer görünüyor. Daha sonraki stillerde daha fazla süslemeler ve dekoratif harfler vardı. Çeşitli bölgelerde farklı uncial yazı stilleri geliştirildi. Tüm uncial’lar İrlandalı değildir; bazıları diğerlerinden oldukça farklı görünüyor.

Ücretsiz Uncial Fontları

JGJ Uncial by Jeffrey Glen Jackson da dahil olmak üzere birkaç ücretsiz uncial yazı tipi mevcuttur. Büyük harfler, küçük harflerin daha büyük bir şeklidir ve bazı noktalama işaretleri dahildir.

Satın Alınacak Uncial Fontları

En büyük yazı tipi tedarikçilerinden biri olan Linotype, Omnia Roman by K. Hoefer’a sahiptir. Bu tamamı büyük harfli yazı tipi, birkaç alternatif harf biçimi sunar.

Insular Komut Dosyası Yazı Tipleri

Başlangıçta yarı ondalık senaryolardan geliştirilen bu ortaçağ tipi senaryo İrlanda’dan Avrupa’ya yayıldı. Kama gölgeli yükselticileri, bir “d” veya “t”nin üst gövdesi gibi, bir harfin gövdesini geçecek şekilde çizilen harf parçalarıdır. Bu yazı tiplerinde noktasız “i” ve “j” olabilir. İnsular “G”, kuyruklu bir “Z”ye benzer.

Ücretsiz Insular Yazı Tipleri

MS 384 tarihli Book of Kells el yazmasındaki harflere dayanan Steve Deffeyes’in Kells SD’sini deneyin. Yazı tipinde, “G” ve “g”, noktasız “i” ve “j” dahil olmak üzere büyük ve küçük harfler bulunur. ,” sayılar, noktalama işaretleri, simgeler ve aksanlı karakterler. Rane Knudsen tarafından yazılan Rane Insular, Knudsen’in İrlandalı bir insular senaryosuyla birleştirilmiş el yazısına dayanmaktadır. Yazı tipi seti, büyük ve küçük harfler, sayılar ve bazı noktalama işaretleri içerir.

Satın Alınacak Insular Yazı Tipleri

My Fonts, Gilles Le Corre’dan 799 Insular’ı sunuyor. Bu yazı tipi seti, İrlanda’nın Kelt manastırlarının Latin alfabesinden esinlenmiştir. Bu biraz düzensiz yazı tipi, içsel “G”, noktasız “i” sayıları ve noktalama işaretleriyle birlikte büyük ve küçük harfler içerir.

Karolenj Yazı Tipleri

Karolenj (Şarlman döneminden), Avrupa’da başlayıp İrlanda ve İngiltere’ye kadar uzanan bir senaryo yazma stilidir. 11. yüzyılın sonuna kadar kullanılmıştır. Bir Karolenj yazısı, eşit büyüklükte yuvarlak harflere sahiptir. Pek çok uncial özelliği var ama daha okunaklı.

Ücretsiz Karolenj Yazı Tipleri

İki ücretsiz Carolingian tipi yazı tipi dafont.com’da mevcuttur: Carolingia by William Boyd, burada büyük ve küçük harfler, sayılar ve noktalama işaretleri vardır; ve St. Charles, Omega Font Labs tarafından. St. Charles, ekstra uzun vuruş vuruşları, sayılar, bazı noktalama işaretleri ve aynı büyük ve küçük harflere sahip Carolingian alfabesinden ilham alan bir yazı tipidir. Anahat ve kalın olmak üzere altı stilde gelir.

Satın Alınacak Karolenj Yazı Tipleri

Carolingian senaryosuna modern bir bakış için, My Fonts’tan Caroling by Gottfried Pott’a bakın.

Blackletter Yazı Tipleri

14. yüzyıl Alman ilk harfleri

whitemay / Getty Images
Gotik yazı, Eski İngilizce veya textura olarak da bilinen Blackletter, Avrupa’da 12. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar olan yazı yazılarına dayanmaktadır. Uncial ve Carolingian yazılarının yuvarlak harflerinden farklı olarak, blackletter keskin, düz, bazen dikenli vuruşlara sahiptir. Bazı blackletter stillerinin Almanca ile güçlü bir ilişkisi vardır. Bugün, blackletter eski moda bir el yazması hissini uyandırmak için kullanılıyor.

Ücretsiz Blackletter Yazı Tipleri

Ücretsiz blackletter yazı tipleri, büyük ve küçük harfler, sayılar, noktalama işaretleri, semboller ve aksanlı karakterler içeren Dieter Steffmann’ın Cloister Black’ini içerir. Minim by Paul Lloyd, normal ve ana hatlı sürümler, büyük ve küçük harfler, sayılar ve bazı noktalama işaretleri sunar.

Satın Alınacak Blackletter Yazı Tipleri

Blackmoor by David Quay, Identifont’tan edinilebilir. Biraz sıkıntılı, Eski İngiliz ortaçağ yazı tipi.

Galce Yazı Tipleri

İrlanda’nın gizli metinlerinden türetilen Gaelic, özellikle İrlandaca (Gaeilge) yazmak için geliştirilmiştir. Herhangi bir dilde Aziz Patrick Günü için popüler bir seçimdir. Tüm Gal stili yazı tipleri, Kelt dil ailesi için gerekli olan Galce harf biçimlerini içermez.

Ücretsiz İrlanda Galce Yazı Tipleri

Peter Rempel’den Gaeilge ve Susan K. Zalusky’den Celtic Gaelige dafont.com’dan ücretsiz olarak edinilebilir. Gaeilge, noktasız “i”, ayırt edici ada şekilli “G”, sayılar, noktalama işaretleri, simgeler, aksanlı karakterler ve yukarıdaki noktayla birlikte bazı ünsüzler dahil olmak üzere büyük ve küçük harflere sahiptir. Celtic Gaelige, belirgin, adacık biçimli “G”, sayılar, noktalama işaretleri, semboller, yukarıda noktalı “d” ve yukarıda noktalı “f” de dahil olmak üzere özdeş büyük ve küçük harflere (boyut hariç) sahiptir. Cló Gaelach (Twomey), Eagle Fonts’tan ücretsiz olarak edinilebilir. Yazı tipi seti, çoğunlukla aynı büyük ve küçük harfleri (boyut hariç) yalıtkan “g” ve bazı aksanlı karakterler içerir.

İrlanda Galcesi Yazı Tipleri Satın Alınır

Norbert Reiners tarafından yazılan EF Ossian Gaelic, Font Shop’tan satın alınabilir. Yazı tipi seti, bağımsız “G”, noktasız “i” ve diğer özel Galce karakterleri, sayıları, noktalama işaretlerini ve sembolleri içeren büyük ve küçük harfleri içerir. Colmcille by Colm ve Dara O’Lochlainn, Linotype’tan satın alınabilir. Galce esintili bir metin yazı tipidir.