Skip to content

AZW Dosyası Nedir?

14 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • AZW dosyası, Kindle eBook Format dosyasıdır.
  • Kindle for PC veya Calibre ile bir tane açın.
  • Birini PDF, EPUB, MOBI, AZW3 vb. Formatlara dönüştürmek için Calibre veya Zamzar kullanın.

Bu makale, AZW dosyalarının ne olduğunu, bilgisayarınızda veya başka bir cihazda nasıl açılacağını ve e-Kitabın PDF veya EPUB gibi farklı bir biçime nasıl getirileceğini açıklar, böylece onu belirli bir cihazda okuyabilirsiniz.

AZW Dosyası Nedir?

AZW dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Kindle eBook Format dosyasıdır, gerçekten sadece (genellikle) DRM korumalı ve MOBI veya PRC’den yeniden adlandırılmış bir MobiPocket eBook dosyasıdır. Bu dosyalar Amazon’un Kindle e-Kitap okuyucu cihazlarında kullanılır, bu nedenle e-Kitapları internetten indirirken veya Kindle kitaplarını bilgisayarınıza aktarırken büyük olasılıkla bir tane göreceksiniz. Bu e-Kitaplar, yer imleri, açıklamalar, son okuma konumu, kitabın fiziksel sürümüyle ilişkili sayfa numaraları ve daha fazlası gibi şeyleri saklayabilir. Daha yeni Kindles, e-Kitaplar için KFX (KF10 formatı) veya AZW3 (KF8 formatı) dosyalarını kullanır.

AZW Dosyası Nasıl Açılır

İndirdiğiniz bir AZW dosyası, Amazon’un Kindle for PC uygulamasıyla açılabilir. Windows, Mac ve Linux cihazları için başka bir seçenek de Calibre’dir. Amazon’un E-posta ile Kindle’a Gönder hizmeti, AZW dosyalarını (ve diğer e-Kitap formatlarını) Kindle cihazlarınızda açmanıza ve önce bir e-postaya ekleyip ardından Amazon hesabınıza göndererek uygulamaları okumanıza olanak tanır. Bu, indirdiğiniz AZW kitaplarını okumak için kolay bir yöntemdir. Dosya Amazon hesabınıza girdikten sonra, elbette Amazon’un Kindle eBook okuyucu cihazıyla açılabilir. Kindle olmadan bir tane açmak, herhangi bir platformdaki herhangi bir web tarayıcısından çalışan Amazon’un ücretsiz Kindle Cloud Reader’ı ile de mümkündür. Amazon Kindle ayrıca çeşitli görüntü ve e-Kitap dosya biçimlerini yerel olarak destekler. Hangi AZW olmayan formatları desteklediğiniz, hangi Kindle’a sahip olduğunuza bağlıdır (Kindle, Kindle Fire, Kindle Paperwhite, Kindle Touch, Kindle Keyboard, vb.). Kindle’ınız için Amazon’un Kindle Desteği’ndeki uygun yardım sayfasında veya cihazınızın kılavuzunda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

AZW Dosyası Nasıl Dönüştürülür

AZW dosyasını başka bir e-kitap biçimine dönüştürmenin (veya başka bir biçime dönüştürmenin en kolay yolu) -e AZW) Calibre’yi kurmaktır. Yalnızca EPUB, MOBI, PDF, AZW3 ve DOCX gibi popüler formatları değil, aynı zamanda PDB, RTF, SNB, LIT ve diğerlerini de destekler. Bununla birlikte, çoğu AZW dosyasının Amazon’un DRM’si tarafından kopyalanmaya karşı korumalı olduğunu, yani Calibre’nin bunları açamayacağı veya dönüştüremeyeceğini lütfen unutmayın. DRM korumasını AZW dosyalarından kaldırmanın yolları vardır, ancak yasal (yaşadığınız yere bağlı olarak) ve DRM kaldırmayla ilgili etik kaygılar göz önüne alındığında, sizi bu yöntemlerden herhangi birine doğrudan bağlamaktan çekiniyoruz. AZW dosyasını başka bir biçime dönüştürmek için kullanabileceğiniz bazı Ücretsiz Dosya Dönüştürme Yazılım Programları ve Çevrimiçi Hizmetler de vardır. Zamzar bizim favorimiz çünkü bir web tarayıcısında çalışıyor, kullanımı ve anlaşılması çok basit ve bir düzineden fazla e-Kitap formatına dönüştürmeyi destekliyor.

Zamzar'ın AZW dönüştürme formatlarının ekran görüntüsü

Genellikle bir dosya uzantısını (AZW gibi) bilgisayarınızın tanıdığı bir uzantıyla değiştiremez ve yeni yeniden adlandırılmış dosyanın kullanılabilir olmasını bekleyemezsiniz. Çoğu durumda, yukarıda açıklanan yöntemlerden birini kullanarak gerçek bir dosya biçimi dönüşümü gerçekleştirilmelidir. Ancak, DRM korumalı olmayan AZW dosyaları şu şekilde yeniden adlandırılabilir: .mobi veya .prc ve MOBI ve PRC dosyalarının desteklendiği her yerde kullanılır.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bir dosyanın olması gerektiğini düşündüğünüz yolu açmamasının yaygın bir nedeni, dosya uzantısını yanlış okuyor olmanızdır; bu, yalnızca üç harf olduğunda yapılması gerçekten kolaydır. Dosya uzantısı, biçimi belirlemenin en iyi yoludur, bu nedenle yanlış olması, dosyanın yüklü programlarınızın hiçbirinde açılmadığı anlamına gelebilir. AZW için karıştırılması kolay birkaç dosya uzantısı örneği AWW, AZ! Ve AZZ’dir. Bunların her biri aslında e-Kitaplarla hiçbir ilgisi olmayan tamamen farklı formatlardadır, bu nedenle yukarıda bahsedilen programlarla bir tane açmaya çalışmak yardımcı olmayacaktır. Bu dosyalardan birine sahipseniz, sırasıyla bir Yetenek Yazma Belgesi, Vuze Kısmi İndirme dosyası veya Cardfile Veritabanı dosyanız var demektir. Değilse, dosya uzantısını dikkatlice yeniden okuyun ve araştırmanıza yeniden başlayın, böylece dosyayı açmak veya dönüştürmek için doğru programı bulabilirsiniz.