Skip to content

Bağlanmayan Bir VPN Nasıl Onarılır

26 de Mayıs de 2021

Çoğu zaman, VPN hizmetleri sorunsuz çalışır. Bu nedenle, aniden VPN’inize bağlanmakta sorun yaşarsanız kafa karıştırıcı veya sinir bozucu olabilir. VPN’iniz biraz huysuz davrandığında ve bağlanmayı reddederken, bu adım adım sorun giderme kılavuzu tekrar çalışmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

VPN Bağlantı Sorunlarının Nedenleri

VPN bağlantı sorunları genellikle yazılımla veya tarayıcıyla ilgilidir, bu nedenle hatalı çalışan bir VPN sorununu çözmek genellikle bir eleme sürecidir. VPN’iniz şu nedenlerden dolayı hareket ediyor olabilir:

 • Aşırı yüklenmiş bir VPN sunucusu
 • Güncel olmayan VPN yazılımı çalıştırma
 • Yanlış VPN protokolünü kullanmak
D3Damon / Getty Images

VPN’inizi Yeniden Bağlamak için Sorun Giderme Adımları

VPN’iniz bağlanmadığında şu çözümleri deneyin:

 1. İnternet bağlantınızı kontrol edin. Giriş açık görünebilir, ancak ağ bağlantınızın çalıştığından emin olun. Özellikle, Wi-Fi bağlantınız çalışmıyorsa, cihazınızın doğru erişim noktasına bağlı olup olmadığını kontrol edin.

 2. Giriş kimlik bilgilerinizi kontrol edin. Doğru veya güncel oturum açma kimlik bilgilerine sahip olmamak, başka bir açık, ancak genellikle gözden kaçan ayrıntıdır. Ücretsiz bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, VPN hizmeti tarafından sağlanan kimlik bilgilerinin değişip değişmediğini veya şifrenizin güncellenmesi gerekip gerekmediğini görmek için web sitesini kontrol edin.

 3. VPN sunucusu bağlantısını değiştirin. VPN’ler genellikle bağlanabileceğiniz bir dizi sunucu sunar. Ancak bazen bağlanmaya çalıştığınız sunucuda sorunlar yaşanıyor. Geçici olarak kapalı olabilir veya çok fazla bağlantıyla yüklenebilir. Farklı bir sunucu deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

 4. VPN yazılımını veya tarayıcı eklentisini yeniden başlatın. VPN sunucusunu değiştirmek işe yaramazsa, VPN yazılımını veya tarayıcı eklentisini yeniden başlatın. VPN sunucusuyla bağlantıyı kesmeyin; yazılımdan çıkın ve yeniden başlatın. Tarayıcı eklentileri söz konusu olduğunda, tarayıcıyı tamamen kapatın ve yeniden açın. Eklentinin yeniden çalışmasını sağlamak için tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerekebilir.

 5. VPN yazılımınızın güncel olup olmadığını kontrol edin. VPN yazılımı sık sık güncellenir. Hata olasılığını ortadan kaldırmak ve performansı en üst düzeye çıkarmak için mevcut en yeni yazılımı çalıştırdığınızdan emin olun. Çoğu durumda, en son güncellemeyi almak için VPN menüsü altındaki güncellemeleri kontrol edebilirsiniz. VPN ayarlarından VPN’inizi otomatik olarak güncellenecek şekilde de ayarlayabilirsiniz.

 6. Tarayıcınızın güncel olup olmadığını kontrol edin. Yaygın tarayıcı tabanlı sorunları ortadan kaldırmak için, VPN sağlayıcınız tarafından desteklenen ve onaylanan bir tarayıcı kullanın. Ayrıca, en son tarayıcı güncellemelerinin yüklü olduğundan emin olun.

 7. En son VPN yazılım paketini yeniden yükleyin. Bu noktaya kadar başka hiçbir şey işe yaramadıysa, VPN yazılımını yeniden yükleyin. En son paketi almak için, işletim sisteminiz veya cihazınız için en son yazılım paketini bulup yeniden yüklemek üzere VPN sağlayıcısının sitesine gidin. Temiz bir sayfayla başladığınızdan emin olmak için önce eski paketleri kaldırmak isteyebilirsiniz.

 8. VPN tünelleme protokolünü değiştirin. Hala bağlanmakta zorlanıyorsanız, sorun VPN tünelleme protokolünde olabilir. VPN veya ağ ayarlarına gidin ve farklı protokoller kullanmayı deneyin: örneğin OpenVPN, L2TP / IPSec veya IKeV2 / IPSec. Bu ayarların konumu VPN ürününe, cihazına veya işletim sistemine göre değişir. Sorularınız varsa, VPN sağlayıcınızla iletişime geçin. Mümkün olduğunda, güvenli olmadığı için PPTP protokolünü kullanmaktan kaçının.

 9. Bağlantı portunu değiştirin. Bazı ISS’ler ve ağlar, belirli bağlantı noktalarındaki trafiği engeller. Belirli bir bağlantı noktası numarası kullanmanızı tavsiye edip etmediğini görmek için VPN belgelerine bakın. Öyleyse, farklı bir bağlantı noktası kullanmak sorunu çözebilir.

 10. Yönlendirici ayarlarınızı kontrol edin. Bazı yönlendiriciler VPN geçişini desteklemez (yönlendiricideki, trafiğin internete serbestçe geçmesine izin veren bir özellik). Ev ağınızda, bu seçenekler için yönlendiricinizi ve kişisel güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol edin. Herhangi bir değişiklik yapmak için yönetici erişimine ihtiyacınız olabilir.

  • VPN Geçişi: Güvenlik ayarlarında, IPSec veya PPTP’yi (iki yaygın VPN protokolü türü) Geçiş özelliğini etkinleştirmek için bir seçenek olabilir. Tüm yönlendiricilerin bu ayara sahip olmadığını unutmayın.
  • Port Yönlendirme ve Protokoller: Yönlendiricideki güvenlik duvarınız ve kurulu herhangi bir güvenlik duvarı programında belirli bağlantı noktalarının yönlendirilmesi ve protokollerin açılması gerekebilir. Özellikle, IPSec VPN’lerin UDP bağlantı noktası 500’e (IKE) iletilmesi ve 50 (ESP) ve 51 (AH) protokollerinin açık olması gerekir.

  Yönlendiricinizin kılavuzuna veya web sitesi belgelerine bakın. VPN, ve ihtiyacınız olan bilgileri bulabilmelisiniz. Şüpheniz varsa, VPN sağlayıcınızla iletişime geçin.

 11. VPN sağlayıcısıyla konuşun. VPN hala bağlanmıyorsa, VPN sağlayıcınızla iletişime geçin. Bir teknisyen, hangi geçici çözümleri denediğinizi, sahip olduğunuz kurulum türünü (yönlendirici türü, internet bağlantısı ve işletim sistemi) ve aldığınız tüm hata mesajlarını sorabilir. Bir VPN uzmanı olarak, sağlayıcı size yardımcı olabilir.