Skip to content

Baidu nedir?

15 de Nisan de 2021

Baidu, 2000 yılında kurulmuş bir Çinli teknoloji şirketidir. Genellikle dünyanın en popüler sitelerinden biri olarak listelenen arama motoruyla tanınır, ancak aynı zamanda birkaç başka web tabanlı araç da sunar. Google gibi diğer arama motorları gibi, Baidu arama motoru da web sayfası aramaları yapmanızı sağlar, aynı zamanda kitap, harita, resim, video ve daha fazlasını aramanıza da olanak tanır.

Baidu Arama Motoru

Baidu arama motoruna Baidu.com adresinden erişilebilir. Başlamak için ana sayfadan metin tabanlı bir arama gerçekleştirebilir veya haberleri, haritaları, videoları ve daha fazlasını aramak için diğer hizmetlere erişmek için web sitesinin üst kısmındaki menüyü kullanabilirsiniz. Baidu’da yapılan bazı aramalar, sonuç sayfasının en üstünde yanıtlar sağlar. Bu genellikle bir soru sorduğunuzda veya hava durumu veya tanım gibi hızlı bir cevabı olan bir şeye baktığınızda ortaya çıkar.

Bir arama yaptıktan sonra, videoları, haritaları, satın alma ile ilgili sonuçları ve daha fazlasını aramak için diğer arama alanlarına geçebilirsiniz. Bunlar, sonuçların en üstünde, arama kutusunun hemen altında yer alır. Baidu arama motoru İngilizce olarak mevcut değildir, ancak gerekirse bir çeviri web sitesinde çalıştırabilirsiniz.

Baidu Başka Ne Sunuyor?

Baidu web arama yeteneklerinin ötesinde patentleri, kitapları, posta kodlarını, videoları, haberleri ve daha fazlasını bulmanızı sağlayan şirket tarafından sunulan diğer ürünlerdir:

  • Baidu Haritaları: Uydu görüntüleri, sokak görünümü, iç mekan görünümü ve rota planlama ile harita oluşturma hizmeti
  • Baidu Baike: Web tabanlı ansiklopedi
  • Baidu App Store: Yazılım indirici ve eski programları güncellemek için bir masaüstü aracı
  • Baidu Wangpan: 2 TB kullanılabilir alana sahip ücretsiz bir bulut depolama hizmeti
  • Baidu Tieba: Çince mesaj panosu
  • Baidu Knows: Etkileşimli soru ve cevap platformu

Baidu Anlamı

Baidu, “yüz kez” anlamına gelir ve Xin Qiji’nin şiirinin bir dizesinden gelir. Fener Festivalinde Yeşil Yeşim Sofrası.

Kalabalıkta yüzlerce kez aradıktan sonra aniden geri dönerek, en loş mum ışığında oradadır.

Şiir, kaotik ihtişamın ortasında geri çekilen bir güzellik arayışını, hayatın birçok engeliyle karşı karşıya kalan kişinin hayalini arama ile karşılaştırır. O halde Baidu, ideal için ısrarlı bir arayışı temsil ediyor. Baidu logosu da ilginç çünkü ortasında bir pençe bulunuyor. Köpekler arama yetenekleriyle bilinir, bu nedenle Baidu arama motorunun, arama aracının ihtiyacınız olanı bulmak için son derece ayarlanmış olduğunu belirtmek için logoda kullanabileceği mantıklıdır.