Skip to content

Baskı Projeleri için En İyi 10 Klasik Serif Yazı Tipi

21 de Mayıs de 2021

Yazı tipi koleksiyonunuzun metin için en okunaklı ve okunabilir, denenmiş ve doğrulanmış yazı tiplerini içerdiğinden emin olmak için, bir dizi klasik serif yazı tipiyle yanlış gidemezsiniz. Klasik serif yazı tipleri çok yönlü ve güvenilir standartlardır. Her yazı tipi ailesinde birçok çeşit ve yorum bulacaksınız; bazıları vücut kopyası için diğerlerinden daha uygundur.

Not

Her sürüm gövde metni, başlıklar, başlıklar ve web sayfaları için uygun değildir. Bununla birlikte, aynı ailenin üyeleri birlikte iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu liste alfabetik sırayla sunulmuştur; hiçbir yazı tipi diğerinden daha iyi kabul edilmez.

Baskerville

Fonts.com
1750’lerden kalma klasik bir tarih, Baskerville ve New Baskerville serif yazı tipleri birçok varyasyonuyla hem metin hem de ekran kullanımı için iyi çalışıyor. Baskerville, geçişli bir serif tarzıdır.

Bodoni

Bodoni

Fonts.com
Bodoni, Giambattista Bodoni’nin çalışmalarından sonra tasarlanmış klasik bir metin yüzüdür. Bazı Bodoni yazı tipi sürümleri, belki çok ağırdır veya gövde metni için kalın ve ince vuruşlarda çok fazla kontrast taşır, ancak görüntü türü olarak iyi çalışırlar. Bodoni, modern bir serif tarzıdır.

Caslon

Caslon

Fonts.com
Benjamin Franklin, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin ilk baskısı için Caslon’u seçti. William Caslon’un yazı tiplerini temel alan yazı tipleri, metin için iyi, okunabilir seçimlerdir.

Yüzyıl

Yüzyıl

Da Yazı Tipi
Century ailesinin en iyi bilineni New Century Schoolbook’dur. Tüm Century yüzleri, yalnızca çocuk ders kitapları için değil, dergiler ve diğer yayınlar için de uygun olan son derece okunaklı serif yazı tipleri olarak kabul edilir.

Garamond

Geramund

DaFont
Garamond adını taşıyan yazı karakterleri her zaman Claude Garamond’un tasarımlarına dayanmaz. Bununla birlikte, bu serif yazı tipleri, zamansız güzellik ve okunabilirliğin belirli özelliklerini paylaşır. Garamond, eski stil bir serif yazı tipidir.

Goudy

Goudy

Dafont
Frederic W. Goudy’nin bu popüler serif yazı tipi, yıllar içinde birçok ağırlık ve varyasyonu içerecek şekilde gelişti. Goudy Old Style, özellikle popüler bir seçimdir.

Palatino

Palatino

Fonts.com
Hem gövde metni hem de ekran türü için yaygın olarak kullanılan bir serif yazı tipi olan Palatino, Hermann Zapf tarafından tasarlanmıştır. Yaygın kullanımının bir kısmı, Helvetica ve Times ile birlikte macOS’a dahil edilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Palatino, eski tarz bir serif yazı tipidir.

Sabon

Sabon

Fonts.com
1960’larda Jan Tschichold tarafından tasarlanan Sabon serif yazı tipi, Garamond türlerine dayanmaktadır. Yazı tipi tasarımını yaptıranlar, tüm baskı amaçlarına uygun olması gerektiğini belirttiler – ve öyle. Sabon, eski tip bir serif yazı tipidir.

Taş Serif

Taş Serif

Fonts.com
1980’lerin sonlarından nispeten genç bir tasarım, koordineli serif, sans serif ve resmi olmayan ailelerle tüm Stone ailesi stilleri karıştırmak ve eşleştirmek için iyi çalışıyor. Serif versiyonu, ilk olarak 17. yüzyılda ortaya çıkan bu stilin eski yazı tipleriyle birlikte bir geçiş stili olarak sınıflandırılır.

Zamanlar

Zamanlar

Fonts.com
Times muhtemelen gereğinden fazla kullanılıyor, ancak yine de iyi bir temel serif yazı tipidir. Başlangıçta gazete kullanımı için tasarlanan Times, Times New Roman ve bu serif yazı tipinin diğer varyasyonları, gövde metni olarak kolayca okunabilir ve okunabilir olacak şekilde tasarlanmıştır.

Dil Hakkında Bir Not

Çoğu insan kelimeyi kullansa da yazı tipi genel olarak, profesyoneller arasında yazı tipi belirli bir varyantıdır yazı tipi. Örneğin, Times New Roman ilgili karakter stilleri ailesinden oluşan bir yazı tipidir, ancak Times New Roman İtalik bir yazı tipi veya bir yazı tipi içindeki bir karakter stilinin belirli bir örneğidir.