Skip to content

Baskılarınızda Kaplamalı Kağıt Kullanmanın Avantajları

12 de Mayıs de 2021

Bir veya iki tarafına uygulanan kil veya polimer kaplamalı kağıt kuşe kağıt. Kaplama mat, parlak, mat veya çok parlak (döküm kaplamalı) olabilir. Ticari yazıcılar tipik olarak, baskı projelerinde kullanılmak üzere çeşitli kaplamalı ve kaplamasız kağıtlar sunar. Kaplanmış kağıt, baskıda kullanıldığında daha keskin, daha parlak görüntüler üretir ve kaplanmamış kağıda göre daha iyi yansıtma özelliğine sahiptir. Çok parlak olmayan mat ve mat kuşe kağıtlar bile kaplamasız kağıtlara göre baskı için çok daha üstün bir yüzey sağlar. Kuşe kağıtlar genellikle yaprağın her iki tarafına da kaplanır, ancak kaplama, etiketlerde olduğu gibi yalnızca bir tarafa da uygulanabilir.

Kuşe Kağıt Türleri

Kuşe kağıtlar, kağıt fabrikalarında üretilir ve bir baskı makinesinde bir iş baskısı olarak veya daha sonra sıralı olarak uygulanan UV kaplama veya sel verniği ile baskı işlemi sırasında ticari bir baskı şirketinde kaplanan kağıtlarla karıştırılmamalıdır.

  • Parlak kaplamalı kağıt: Parlak ve yüksek kontrastı ve diğer kağıt türlerinden daha geniş bir renk gamını destekler. Genellikle pazarlama materyalleri ve çok sayıda renkli resim içeren dergiler için kullanılır. Parlak kağıt, kaplanmamış kağıtlarda oluşmayan, üzerine basılan renkli görüntülere bir “patlama” verir. Bununla birlikte, herhangi bir metnin okunmasını zorlaştıran parlama sergileyebilir.
  • Mat kaplamalı kağıt: Bir yazdırma işinde hem görüntülerin hem de metnin önemli olduğu durumlarda daha iyi bir seçim. Mat kaplamalı kağıtta parlamanın azaltılması, metnin okunmasını kolaylaştırırken, kaplanmış yüzey görüntü reprodüksiyonu için pürüzsüz, yüksek kaliteli bir temel sağlar.
  • Mat kaplamalı kağıt: Mat kaplamaya benzer şekilde, dokunması biraz daha hafiftir ve mat kağıda göre daha az parlaktır. Kalite açısından bakıldığında, kaplamalı stokların en az primidir ve sonuç olarak genellikle en ucuz olanıdır.
  • Dökme kaplamalı kağıt: Süper parlak kağıt. Yüzey, görüntülerin çoğaltılması için üstündür ve kalıp kesim için idealdir. Bununla birlikte, ağır kaplama çatlama eğilimindedir, bu nedenle katlanması gereken herhangi bir basılı parça için önerilmez. Kağıtla çalışmak daha zordur ve diğer kaplanmış kağıtlardan önemli ölçüde daha pahalıdır.

Kuşe Kağıt Tercih Edildiğinde

Kuşe kağıt, dergilere ve benzeri yayınlara parlak, profesyonel bir dokunuş katar. Kaplamalı kağıt, kire ve neme dayanıklıdır ve emici olmadığından yazdırmak için daha az mürekkep gerektirir. Mürekkep, kağıdın içine girmekten ziyade kağıdın üstüne oturma eğiliminde olduğundan, görüntüler keskindir. Kuşe kağıtlar genellikle kaplanmamış kağıtlardan daha ağırdır ve bu da bir baskı işine ağırlık katar. Kaplanmış kağıt, kaplanmamış kağıda göre daha pürüzsüz ve daha iyi mürekkep tutma özelliğine sahip olduğu için – daha az emicidir -, taşmalı veya spot vernik veya diğer son kat kaplamalar gibi belirli sonlandırma teknikleri türleri için daha uygundur.

Kaplamalı ve Kaplamasız Kağıt Arasındaki Farklar

Kaplanmış kağıt, sonlandırma seçimine bağlı olarak çok parlak olabilir veya yalnızca hafif bir parlaklığa sahip olabilir. Birçok kaplanmış kağıt üzerindeki kaplama, üzerine mürekkepli kalemle yazamayacağınız anlamına gelir, bu nedenle doldurulması gereken formlar için bunu seçmeyin – bunun yerine kaplanmamış kağıt kullanın. Kaplanmamış kağıt, kuşe kağıt kadar pürüzsüz değildir, ancak daha emici olmasına ve genellikle bir görüntüyü yazdırmak için daha fazla mürekkep gerektirmesine rağmen daha yaygın olarak kullanılır. Kaplamasız kağıtlar, üzerine yazdırılması veya yazılması gereken antetli kağıtlar, zarflar ve formlar için en iyi seçimdir. Kaplanmamış kağıt, kuşe kağıda göre daha geniş bir kaplama ve renk yelpazesine sahiptir ve çoğu durumda, kaplanmamış kağıt, kaplanmış kağıttan daha ucuzdur.