Skip to content

Başlamayan bir Mac Uygulamasını Düzeltme

19 de Mayıs de 2021

Düzenli olarak kullandığınız bir Mac uygulamasını başlattığınızda, başlamazsa veya hiç bitmezse, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Şanslıysanız, bu tek seferlik bir etkinliktir. Uygulamadan çıkmaya zorlayabilir ve tekrar deneyebilirsiniz, umarım başarı ile. Uygulama hala başlamazsa, Mac’inizin neden aniden uygulamayı açamadığını çözmek için kullanabileceğiniz birkaç düzeltme vardır. Bu makaledeki bilgiler, aksi belirtilmediği sürece OS X Lion (10.10) üzerinden macOS Catalina (10.15) için geçerlidir.

Bir Mac Uygulamasının Başlamamasının Nedenleri

Bir süre başarılı bir şekilde başlamayacak olan uygulamayı çalıştırıyorsanız ve şimdi başlamazsa, bir şeyler değişmiştir.

 • Sistem çökmesi nedeniyle bir dosyanın bozulma ihtimali vardır.
 • Uygulamanın güncellenmesi gerekebilir.
 • Başka bir uygulamayla çakışıyor olabilir.
 • Uygulamanın izinler veya tercihler dosyası zarar görebilir.

Mac’te Açılmayan Bir Uygulama Nasıl Onarılır

Sebep ne olursa olsun, bu sorun için basitten karmaşığa kadar çeşitli olası düzeltmeler vardır.

 1. Mac’i yeniden başlatın. Mümkün olan en basit düzeltmeyle başlamak her zaman akıllıcadır.

 2. Uygulamayı güncelleyin. Uygulamanın en güncel sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun, yoksa güncelleyin. Bu adım, Mac işletim sistemi güncellemesinin ardından gereklidir. Çoğu durumda, etkilenen uygulamayı güncellemek sorunu çözer.

 3. Uygulama tercih dosyasını (plist dosyası) manuel olarak veya Mac için bir uygulama kaldırıcıyla silin. Plist dosyaları, bir Mac beklenmedik bir şekilde kapandığında veya yeniden başladığında ya da bir uygulama donduğunda veya çöktüğünde bozulabilir. Sonuç olarak, uygulama açılmayabilir. Kötü bir tercih dosyasını sildiğinizde, Mac’iniz uygulamanın tüm varsayılanlarını otomatik olarak içeren yeni bir plist dosyası oluşturur. Daha sonra uygulamanın tercihlerini yeniden yapılandırmanız gerekir. Tercih dosyalarını bulmak ve kaldırmak için:

  1. Git Bulucu > Kütüphane > Tercihler.
  2. Plist’i şu formatta arayın: com.developer_name.app_name.plist.
  3. Uygulamayla eşleşen plist dosyasını silin.

  Apple, Kitaplık klasörünü varsayılan olarak gizler, böylece yanlışlıkla değişiklik yapamazsınız. Mac’inizde Kitaplık klasörünü görmüyorsanız, OS X’te gizli dosyaları nasıl görüntüleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

 4. Mac’inizi Güvenli Modda başlatın. Bu sorun giderme başlangıç ​​ortamı, başlangıç ​​öğelerinin çoğunu kısıtlar. Ayrıca, işletim sistemini yalnızca temel işletim sistemi çekirdeğini kullanacak şekilde sınırlar. Mac’i Güvenli Modda başlatabilir ve ardından söz konusu uygulamayı kullanabilirseniz, bunun nedeni muhtemelen izinler veya tercih dosyaları değildir. Çakışma başka bir uygulamadan veya bir başlangıç ​​öğesinden gelebilir.

 5. Uygulama izinlerini onarın. OS X Yosemite ve önceki sürümlerinde, başlatılmayan bir uygulamayla karşılaştığınızda yapılacak ilk şeylerden biri izinleri onarmaktır. Bu adım, uygulamanın ve ihtiyaç duyduğu ilişkili dosyaların çalışması için gereken doğru izinlere sahip olmasını sağlar. İzinlerin ne olması gerektiğini bilmenize gerek yok. Mac’iniz, yüklediğiniz çoğu uygulama için varsayılan izinlerin bir veritabanını tutar. OS X El Capitan’ın piyasaya sürülmesiyle Apple, dosya izinlerini artık manuel olarak onarmaya gerek kalmayan yeni bir özellik ekledi. Dosya izinleri, OS X 10.11 ve sonraki sürümlerdeki yazılım güncellemeleriyle otomatik olarak onarılır.

 6. Uygulamayı yeniden yükleyin. Uygulamanın hala mevcut olduğunu doğrulamak için App Store’u kontrol ettikten sonra, sorunlu uygulamayı Mac’inizden silin. Ardından App Store’dan yeniden yükleyin.

 7. Uygulama geliştiricisiyle iletişime geçin. Uygulama geliştiricisinin web sitesini ziyaret edin ve macOS veya OS X sürümünüz veya kullandığınız diğer uygulamalar ve hizmetlerle uyumluluk hakkında notlar arayın.